Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین مرد ایرانی موفق به صعود به مرتفع‌ترین قله قطب جنوب شد

اندرو عزیز
اندرو عزیز Copyright کپی رایت عکس: اندرو عزیز
Copyright کپی رایت عکس: اندرو عزیز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کوهنورد ایرانی، اندرو عزیز (امین عزیزنیا) موفق شد به عنوان نخستین مرد ایرانی به توده‌کوه وینسون، مرتفع‌ترین قله قطب جنوب، با ارتفاع ۴۸۹۲ متری صعود کند.

آگهی

آقای عزیز همراه با لوپسانگ جانگبو شرپا، کوهنورد با تجربه نپالی موفق به این صعود شد. جانگبو شرپا، ۴۲ ساله، نه تنها یک کوهنورد نپالی است، بلکه یک راهنمای بین‌المللی کوهستان است. او پنج بار با موفقیت به اورست و همچنین لوتسه و دائولاگیری صعود کرده است. 

آقای عزیز بر صعود به کوه‌های مرتفع خارج از ایران، به ویژه در هیمالیا و آمریکای جنوبی تمرکز کرده و قصد دارد چالش صعود به بلندترین قله‌های هفت قاره جهان را که به «هفت قله» یا «قلل هفت‌گانه» به پایان برساند.

سارا صفری، پیشتر و به عنوان نخستین زن ایرانی به قله وینسون در قطب جنوب صعود کرده بود. او سپس موفق شد چالش «هفت قله» را با موفقیت به پایان برساند. او طی ۹ سالی که برای غلبه بر این چالش صرف کرد، موفق شد تا بیش از ۶۰۰ هزار دلار برای یک مرکز توانمندسازی زنان جمع‌آوری کند. 

توده‌کوه وینسون به خاطر پرچالش‌ بودنِ دسترسی به آن، از جمله قرار داشتن در مکانی دورافتاده در قطب جنوب، وزش بادهای تند، و دمای بسیار پایین هوا که به ۶۰- درجه سانتی‌گراد می‌رسد، شهرت یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دورافتاده‌ترین قطب اقیانوسی کجاست؟ کاوشگر بریتانیایی موفق شد به «موقعیت نمو» برسد و در آنجا شنا کند

محمدجعفر مرادی رکورد ماراتن ایران را در برلین جابجا کرد

برای نخستین‌بار یک زن ایرانی به قله کی۲ صعود کرد