ایران ماهواره تحقیقاتی ثریا را «با موفقیت» به فضا پرتاب کرد

irna
irna Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سازمان فضایی ایران روز شنبه از پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره «ثریا» به کمک ماهواره‌بر «قائم ۱۰۰» متعلق به نیروی هوافضای سپاه خبر داد.

آگهی

این ماهواره بامداد سه‌شنبه در مراسمی با حضور برخی مقامات کشوری و لشکری ایران از جمله حسین سلامی فرمانده کل سپاه، حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی و امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پرتاب شده است.

ایران می‌گوید که این ماهواره با موفقیت در مداری در ۷۵۰ کیلومتری سطح زمین قرار گرفته است؛ با این وجود هنوز هیچ مرکز مستقلی موفقیت‌آمیز بودن این برنامه را تایید نکرده است. 

بنا بر گزارش تسنیم، ماهواره‌بر «قائم ۱۰۰» نیز اولین ماهواره‌بر سه مرحله‌‌ای سوخت جامد ساخت ایران است که توسط نیروی هوافضای سپاه ساخته شده است.

جرم ماهواره تحقیقاتی «ثریا» حدود۵۰ کیلوگرم اعلام شده و گفته می‌شود که ماهواره‌بر «قائم ۱۰۰» می‌تواند ماهواره‌هایی با وزن ۸۰ کیلوگرم را در مدار ۷۵۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دهد.

پرتاب این ماهواره نیز در چهارچوب برنامه‌ای انجام شده که مورد انتقاد کشورهای غربی است و نگرانی‌ها را درباره توسعه برنامه موشک‌های بالستیک تهران افزایش می‌دهد.

خبر پرتاب این ماهواره در حالی منتشر می‌شود که تنش‌ها در خاورمیانه در پی آغاز جنگ اسرائیل و حماس رو به گسترش است و تنها چند روز پیش از این، دو کشور همسایه ایران و پاکستان قدام به حملاتی هوایی به خاک یکدیگر کرده بودند.

ایران می‌گوید که ماهواره «ثریا» یک ماهواره تحقیقاتی است؛ با این وجود هنوز اطلاعاتی درباره ماموریت‌های این ماهواره منتشر نکرده است.

پیش از این ایالات متحده تاکید کرده بود که اقدام ایران در پرتاب ماهواره‌ها، نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و بر همین اساس از تهران خواسته بود که هیچ فعالیتی که به گونه‌ای با پروژه توسعه موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای مرتبط باشد، انجام ندهد.

تحریم‌های سازمان ملل در موضوع برنامه موشکی بالستیک ایران، اکتبر سال گذشته منقضی شد.

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در ارزیابی تهدیدات جهانی سال ۲۰۲۳ میلادی اعلام کرده بود که توسعه برنامه‌های فضایی ایران در موضوع پرتاب ماهواره، باعث می‌شود که این کشور بتواند در «مدت زمان کوتاهتری» موفق به توسعه یک موشک بالستیک قاره‌پیما شود؛ زیرا در هر دوی این پروژه‌ها از فناوری مشابهی استفاده می‌شود.

از موشک‌های بالستیک قاره‌پیما می‌توان برای حمل سلاح‌های هسته‌ای استفاده کرد و ایران نیز اکنون بیش از هر زمانی اورانیوم را در سطح مورد نیاز برای تسلیحات، غنی‌سازی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در میانه جنگ در خاورمیانه از دو سامانه پدافندی جدید رونمایی کرد

ثبت تصاویر خیره کننده از کره زمین توسط فضانورد سوئدی

ایران از موشک «هایپرسونیک فتاح ۲» رونمایی کرد