ایران در میانه جنگ در خاورمیانه از دو سامانه پدافندی جدید رونمایی کرد

سامانه آرمان و موشک صیاد ۳
سامانه آرمان و موشک صیاد ۳ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۲۸ بهمن، همزمان با گسترش شعله‌های جنگ خانمانسوز جاری در خاورمیانه، از دو سامانه دفاع هوایی خود به نام آرمان و آذرخش رونمایی کرد.

آگهی

به نوشته ایرنا، آرمان سامانه موشکی ضدبالستیک و آذرخش، سامانه پدافند هوایی در ارتفاع پایین است.

مراسم رونمایی روز شنبه در تهران برگزار شد و طی آن، تجهیزات این دو سامانه سوار بر خودرو در حضور سردار محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران به نمایش گذاشته شد.

ایرنا در گزارش این رویداد نوشته است که با ورود سامانه‌های جدید به شبکه پدافندی کشور، توان پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

گفته شده است که سامانه موشکی آرمان می‌تواند همزمان با شش هدف در فاصله ۱۲۰ تا ۱۸۰ کیلومتری مقابله کند و سامانه موشکی آذرخش نیز قادر است اهدافی را تا برد ۵۰ کیلومتری با چهار هدف آماده شلیک شناسایی و منهدم کند.

مقامات جمهوری اسلامی در روز ۱۶ خرداد گذشته با رونمایی از موشک «فتاح» با برد هزار و ۴۰۰ کیلومتر ادعا کردند این نخستین موشک بالستیک مافوق صوت ساخت داخل ایران بوده است.

پس از آن در تاریخ ۲۸ آبان نیز از موشک هایپرسپنیک «فتاح ۲» رونمایی کرد که به گفته مقام‌های سپاه پاسداران، قابلیت‌های بیشتری نسبت به موشک فتاح دارد.

خبر رونمایی از دو سامانه جدید ایران در بحبوحه تشدید تنش‌ها در منطقه، به ویژه جنگ خونین اسرائیل با حماس در نواز غزه منتشر شده است.

 شبه‌نظامیان حوثی یمن نیز که از حمایت ایران برخوردارند، برای نشان دادن همبستگی با فلسطینیان در نوار غزه از چندین هفته پیش ساسله حملاتی را به کشتی‌های مرتبط با ایالات متحده، بریتانیا و اسرائیل در دریای سرخ انجام داده‌اند.

سامانه آرمان
سامانه آرمانAP/AP

نوار غزه از زمان حملات حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر مورد حمله نظامی اسرائیل قرار گرفته است.

آمریکا در پاسخ به حملات حوثی‌ها، سایت‌هایی را در داخل یمن و همچنین تأسیسات گروه‌های تحت حمایت ایران در عراق و سوریه را هدف قرار داده است.

 پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در سوریه و عراق نیز به نوبه خود به دست گروه‌های نیابتی مورد حمایت ایران مورد حمله قرار گرفته است.

اسرائیل همچنین بارها به اهداف ایران در سوریه حمله کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ماهواره تحقیقاتی ثریا را «با موفقیت» به فضا پرتاب کرد

کاخ سفید: روسیه به دنبال تهیه موشک بالستیک از ایران است

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟