کاخ سفید: روسیه به دنبال تهیه موشک بالستیک از ایران است

برنامه موشکی ایران (عکس از آرشیو)
برنامه موشکی ایران (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاخ سفید می‌گوید مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که روسیه به دنبال تهیه موشک‌های بالستیک با بُرد کوتاه از ایران است.

آگهی

واشنگتن همچنین باور دارد که روسیه از کره شمالی موشک‌های بالستیک تحویل گرفته است. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که توافق روسیه با ایران هنوز کامل نشده است. وی با این حال افزود که واشنگتن نگران است که مذاکرات مسکو با تهران برای تهیه موشک‌های بالستیک با بُرد کوتاه «فعالانه» پیش می‌رود. 

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه ماه سپتامبر گذشته ضمن سفر به تهران از دستاوردهای صنایع نظامی ایران بازدید کرده بود. 

شبکه «سی ان ان» به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داده است که سپاه پاسداران ایران اواسط ماه دسامبر همزمان با بازدید یک هیات روسی موشک‌های بالستیک و سامانه‌های موشکی خود را در محل یک رزمایش مورد استفاده قرار دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت ایالات متحده پیش از این بارها ادعا کرده بود که روسیه برای پیشبرد جنگ در اوکراین به تهیه سلاح از کره شمالی و ایران محتاج شده است. واشنگتن در همین راستا برخی گزارش‌های اطلاعاتی در این زمینه را از حالت محرمانه خارج کرده بود. 

کره‌شمالی نیز مانند ایران در سطح جهانی به دلیل برنامه هسته‌ای خود و نقض حقوق بشر در انزوا قرار دارد. به گفته جان کربی گزارش‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که پیونگ یانگ به روسیه موشک‌های بالستیک و پرتابگرهای این موشک‌ها را تحویل داده است. 

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که روسیه در حملات روز ۳۰ دسامبر به اوکراین دستکم از یکی از موشک‌هایی که از کره شمالی تحویل گرفته بود استفاده کرد. 

مقام‌های آمریکایی بر این باور هستند که کره شمالی در ازای تحویل موشک بالستیک به روسیه به دنبال تحویل گرفتن هواپیما، موشک‌های زمین به هوا، خودروهای زرهی، تجهیزات مورد نیاز برای تولید موشک بالستیک و دیگر فناوری‌های پیشرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در میانه جنگ در خاورمیانه از دو سامانه پدافندی جدید رونمایی کرد

وزیر خارجه آمریکا: تشکیل کشور فلسطین بهترین راه منزوی‌‌ کردن ایران، حزب‌الله و حوثی‌هاست

پروژه بلندپروازانه نیروی دریایی آمریکا؛ تبدیل سکوهای نفتی مازاد به پایگاه‌‌های موشکی