Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خارجه آمریکا بر سر مناقشات جاری در اروپا و خاورمیانه: هرگز تصور چنین عصر پرتنشی را نمی‌کردم

بمباران غزه
بمباران غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه به رهبران تجاری و سیاسی در داووس گفت که هرگز تصور نمی‌کرد در برهه‌ای از زندگی حرفه‌ای خود با چنین چالش‌های گسترده‌ای در جهان، از جنگ در غزه و اوکراین گرفته تا تنش‌ها بر سر تایوان روبرو شود.

آگهی

آقای بلینکن در همین راستا تاکید کرد که تقریباً هیچ یک از معضلاتی که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در پی حل آن است را نمی‌توان جدا و به دور از همکاری دیگرا حل و فصل کرد.

این اظهارات به نوعی سخنان روز سه‌شنبه لی چیانگ، نخست‌وزیر چین را تداعی می‌کرد که خواستار همکاری بیشتر جهانی شده بود.

وزیر خارجه آمریکا سپس جنگ غزه را «دلخراش» توصیف کرد و گفت تشکیل «یک کشور فلسطینی با ساختار دولتی که پاسخگوی نیاز‌های مردم باشد و برای موثر واقع شدن با اسرائیل همکاری کند، همان چیزی است که می‌تواند به حل شرایط موجود کمک کند.

وی که در نشست اصلی مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس سخن می‌گفت، افزود: این رنج قلب من را به درد می‌آورد اما سوال این است که چه باید کرد؟

وزیر خارجه آمریکا افرزود که واشنگتن تقریباً از مسئولان همه کشورهای خاورمیانه می‌شنود که می‌خواهند ایالات متحده در میز مذاکرات برای تعیین چگونگی پایان دادن به جنگ اسرائیل و حماس حضور داشته باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایالت متحده که در یکی از پنل‌های گفتگو در اجلاس داووس سخن می‌گفت به این سوال که آیا چشم‌اندازی برای آتش‌بس فوری در جنگ بین روسیه و اوکراین وجود دارد یا خیر؟ پاسخ منفی داد و افزود که با این حال کشورش همواره از آتش‌بس استقبال می‌کند.

وی سپس در پاسخ به سوالی درباره تنش‌ها بر سر تایوان، جایی که حزب حاکم بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد، بر اهمیت تنگه تایوان تاکید کرد و گفت که این جزیره با توجه به نقشی که در تولید تراشه‌های نیمه‌هادی دارد از جایگاه بزرگی در جهان برخوردار است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: تا زمانی که روسیه به اهدافش در اوکراین دست نیابد صلحی در کار نخواهد بود

معترضان جنگ غزه با دست‌های آغشته به رنگ قرمز جلسه سنای آمریکا با حضور آنتونی بلینکن را مختل کردند

چرا کشورهای غربی تاکنون به پیروزی پزشکیان واکنش نشان نداده‌اند؟