پوتین: تا زمانی که روسیه به اهدافش در اوکراین دست نیابد صلحی در کار نخواهد بود

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) پس از دو سال نبرد خونین در اوکراین گفت که اهداف کشورش در این جنگ تغییر نکرده و تا برکناری حکومت فعلی کی‌یف و از میان بردن توانایی‌های نظامی اوکراین، به جنگ ادامه خواهد داد.

آگهی

رئیس‌جمهوری روسیه که در یک کنفرانس رسانه‌ای شرکت کرده بود، گفت: «من به شما آنچه را پیشتر گفته بودیم یادآوری می‌کنم: «ناز‌ی‌زدایی و غیرنظامی‌سازی اوکراین، به علاوه اعلام بی‌طرفی از سوی کی‌یف.»

او اضافه کرد که راه‌حل برای این موارد سرانجام «با مذاکره یا با زور» به دست خواهد آمد.

اظهارات رئیس‌جمهوری روسیه در حالی بیان می‌شود که اوکراین در ضدحمله خود در سال جاری شکست خورده است و فشار نظامی مسکو در جبهه‌های جنگ طی ماه‌های اخیر ارتش اوکراین را وادار به عقب‌نشینی در بعضی جبهه‌ها کرده است.

آقای پوتین همچنین در این کنفرانس مطبوعاتی برای نخستین بار تعداد نیروهای نظامی مستقر روسیه را در اوکراین فاش کرد و گفت ارتش این کشور «۶۱۷ هزار نیرو» در این منطقه دارد.

او با اشاره به این که مسکو نیازی به موج دوم برای فراخوان نیروهای ذخیره ندارد، گفت، در حال حاضر ۲۴۴ هزار سرباز وظیفه در کنار نیروهای نظامی حرفه‌ای مشغول انجام وظیفه در اوکراین هستند.

او به میزان تلفات نیروهای نظامی روسیه از آغاز حمله نظامی اشاره‌ای نکرد. مدتی قبل‌تر مقامات ایالات متحده گفته بودند که ۳۱۵ هزار سرباز روس از زمان آغاز تهاجم به اوکراین در فوریه سال گذشته کشته یا مجروح شده‌اند.

رئیس‌جمهوری روسیه در پاسخ به سوالی مقاومت اقتصاد این کشور در برابر تحریم‌های وضع‌شده توسط اتحادیه اروپا و آمریکا گفت کشورش به دلیل «حمایت قوی جامعه»، «ثبات نظام مالی و اقتصادی کشور» و «افزایش توان نظامی» مسکو از «حاشیه امنیتی کافی» برخوردار است به نحوی که این میزان «نه تنها برای احساس اعتماد به نفس، بلکه برای حرکت رو به جلو نیز کافی است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای پوتین با تاکید بر این که انتظار رشد تولید ناخالص داخلی ۳.۵ درصدی را برای اقتصاد روسیه دارد، گفت: «این بدان معناست که ما عقب‌‌افتادگی خود را جبران کرده‌ایم و گامی بزرگ به سمت جلو برداشته‌ایم.»

ولادیمیر پوتین که نزدیک به ۲۴ سال است قدرت را در روسیه در دست دارد پیشتر در هفته گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در مارس ۲۰۲۴ نامزد شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه آمریکا بر سر مناقشات جاری در اروپا و خاورمیانه: هرگز تصور چنین عصر پرتنشی را نمی‌کردم

پوتین: اگر جنگ همینطور ادامه پیدا کند، ضربه جبران‌ناپذیری به دولت اوکراین وارد می‌شود

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد