Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

خوراکی‌هایی که فقط در سبد غذایی ثروتمندان می‌توانید پیدا کنید؟

سرو غذا
سرو غذا Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردم جهان به‌دلیل تورم‌های اخیر بیش از هر زمان دیگری برای غذا پول خرج می‌کنند. قیمت مواد غذایی بر خانوارهای مختلف تاثیر متفاوتی می‌گذارد به طوریکه این افزایش قیمت به نظر می‌رسد روی ثروتمندان تاثیری ندارد.

آگهی

غذا یک نیاز اصلی هر انسان است اما با توجه به تورم جهانی، تغذیه مناسب به اندازه سال‌های گذشته ارزان نیست. طبق گزارش سایت «گو رنکینگ ریتز» (GoBankingRates)، خواروبار به‌طور متوسط بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه برای هر نفر هزینه دارد که بر اساس جغرافیا، انتخاب‌های غذایی و عادت‌های خرج کردن متفاوت است.

مردم جهان به‌دلیل تورم‌های اخیر بیش از هر زمان دیگری برای غذا پول خرج می‌کنند. قیمت مواد غذایی بر خانوارهای مختلف تاثیر متفاوتی می‌گذارد به طوریکه این افزایش قیمت به نظر می‌رسد روی ثروتمندان تاثیری ندارد.

گران‌ترین غذای دنیا چیست؟

خاویار الماس با قیمت ۳۴ هزار و ۵۰۰ دلار در هر کیلوگرم ممکن است گران‌ترین غذای جهان باشد. این نوع خاویار کمیاب است و منحصرا از ماهیان خاویاری ایرانی بلوگا تهیه می‌شود.

بلوگای ایرانی دو نوع خاویار تولید می‌کند: بلوگا و الماس. قیمت خاویار بلوگا ۲۴ هزار دلار در هر کیلوگرم است. با این حال خاویار الماس ۱۰ هزار دلار بیشتر است چرا که از ماهی‌های ماده آلبینو (زال) تهیه می‌شود.

خاویار الماس از ماهی‌های آلبینو در بی‌خطرترین قسمت‌های دریای خزر در نزدیکی ایران یافت می‌شود. به‌دلیل زیستگاه این ماهی‌ها، خاویار آن‌ها شبیه مرواریدهای سفید است که طعمی خامه‌ای و خاص دارد.

خاویار الماس
خاویار الماسرسانه های ایران

خاویار الماس در مقابل استروتارگا بیانکو

اگرچه خاویار الماس به‌عنوان گرانترین غذای جهان ثبت شده است اما یک صیاد مستقل نظر دیگری دارد. والتر گرول و پسرش از شهر سالزبورگ اتریس، ماهی خاویاری آلبینو سیبری را در مزرعه ماهی کوچک خود پرورش می‌دهند. ماهی خاویاری که آن‌ها پرورش می‌دهند بین ۱۴ تا ۱۶ سال طول می‌کشد که تا به خاویار مناسب برسد. آب این خاویار پس از خارج شدن از بدن ماهی گرفته می‌شود و با لایه‌ای از طلای خوراکی ۲۲ عیار مخلوط می‌شود.

قیمت خاویار این ماهی پس از اضافه شدن طلا، ۱۱۳ هزار و ۶۳۰ دلار به ازای هر کیلوگرم است.

زعفران

زعفران ادویه‌ای است که از گیاهی از تیره زنبقیان به دست می‌آید. زعفران بین ۱۰ تا ۲۰ دلار در هر گرم به فروش می‌رسد. زعفران به‌طور معمول در ایران پرورش می‌یابد و یک ادویه مشترک در غذاهای اسپانیایی، ایرانی، مراکشی و هندی است.

زعفران ایران
زعفران ایرانکانوا

گوشت کوبه

کوبه نوعی گوشت گاو است که به طور خاص از نژاد گاو واگیو (Wagyu) تهیه می‌شود. این گاوها به‌طور خاص در استان هیوگو ژاپن در غرب این کشور پرورش پیدا می‌کنند.

گوشت کوبه در ایالات متحده می‌تواند بین ۲۵ تا ۵۰ دلار در هر اونس [هر اونس برابر است با ۸۵ گرم] باشد. این رقم در رستوران‌ها بیشتر است.

کوشت کوبه
کوشت کوبهکانوا

ماهی تن باله‌آبی

تن باله‌آبی (بلوفین) یکی از غذاهای اصلی در ژاپن محسوب می‌شود. محبوبیت این ماهی در سراسر جهان، این گونه را در معرض خطر انقراض قرار داده است. ماهیگیران این نوع ماهی را در اقیانوس اطلس، آرام و هند صید می‌کنند.

یک ماهی تن باله‌آبی در ژانویه ۲۰۲۳ در توکیو به قیمت ۲۷۳ هزار دلار فروخته شد. وزن این ماهی ۲۱۲ کیلوگرم بود که قیمت آن در هر کیلوگرم ۱۲۸۷ دلار برآورد می‌شود. قطعات کوچک این ماهی در یک رستوران سوشی می‌تواند بین ۱۰ تا ۸۰ دلار هزینه داشته باشد.

ماهی تن باله‌آبی
ماهی تن باله‌آبیکانوا

ترافل سفید (قارچ دنبلان)

ترافل سفید (قارچ دنبلان) گرانترین نوع از این قارچ است. این نوع قارچ بیشتر در منطقه پیه‌مونته ایتالیا و همچنین بخش‌هایی از کرواسی و اسلوونی یافت می‌شود. یک اونس [هر اونس برابر است با ۸۵ گرم] ترافل سفید می‌تواند بیش از ۲۵۰ دلار قیمت‌گذاری شود.

ترافل‌ها نوعی قارچ زیرزمینی هستند و دارای طعمی هستند که برای تهیه انواع سس‌ها و روغن‌های معطر استفاده می‌شود. آن‌ها در مجاورت ریشه گیاهان رشد می‌کنند شکلی مانند سیب‌زمینی دارند.

ترافل سفید
ترافل سفیدکانوا

ورق طلای خوراکی

ورق‌های طلای خوراکی اغلب روی کیک یا شیرینی برای کاربردهای تزئینی استفاده می‌شوند و تا زمانی که بین ۲۲ تا ۲۴ قیراط باشند کاملا خوراکی به حساب می‌آیند.

ورق‌های طلای خوراکی بی‌مزه هستند و حاوی مقداری جزیی از نقره طبیعی هستند. ورق‌های طلای خوراکی بین ۱۶۹ دلار تا بیش از ۱۵ هزار دلار در هر پوند (هر کیلوگرم معادل ۲٫۲۰۴۶۲ پوند است) قیمت دارند.

ورق طلا روی یک کیک
ورق طلا روی یک کیککانوا

قهوه کوپی لواک

قهوه کوپی لواک از دانه قهوه موجود در مدفوع حیوانی با نام زباد نخلی آسیایی (Asian palm civet) تهیه می شود. این حیوان پس از خوردن دانه های هسته آن را دفع می‌کند. این دانه‌ها در داخل دستگاه گوارش این حویان تخمیر و شکسته می‌شود و بعد از دفع کاملا شسته و بو داده می‌شود.

زباد نخلی آسیایی
زباد نخلی آسیاییکانوا

طعم این قهوه غنی و لطیف با مزه شکلاتی و کاراملی توصیف شده است. یک پوند از این قهوه ۶۰۰ دلار قیمت دارد و یک فنجان با قیمت ۱۰۰ دلار سرو می‌شود.

آگهی
قهوه کوپی لواک
قهوه کوپی لواککانوا

عسل الویش

عسل الویش از درون یک غار واقع در یک کوه به ارتفاع ۲۳۰۰ متری در ترکیه به دست آمده است. این عسل هیچ گونه زنبوردار یا کندویی را درگیر نمی‌کند بلکه عسل الویش به‌طور طبیعی از طریق زنبورها با گرده گل‌های وحشی در جنگل‌های اطراف غار تهیه  و در غار به مایع تبدیل می‌شود. این عسل به قیمت ۵ هزار ۳۳۰ دلار در هر کیلوگرم فروخته می‌شود.

عسل
عسلکانوا

ژامبون ایبریکو

ژامبون ایبریکو (Jamón Ibérico) از خوک سیاهی به دست می‌آید که به مدت ۲۴ تا ۳۶ ماه بالغ می‌شود و در پرتغال و اسپانیا پرورش پیدا می‌کند. این گوشت باید تا سه سال شور و خشک شود تا مورد استفاده قرار گیرد.

۱۳ تا ۱۷ پوند از ژامون ایبریکو می‌تواند بین ۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار قیمت داشته باشد. این ژامبون در برش‌های نازک سرو می‌شود.

Jamón Ibérico
Jamón Ibéricoکانوا

صدف

صدف‌ها در آب‌های شور در امتداد سواحل ایالات متحده یافت می‌شوند و صدفی با نام Coffin Bay King Oysters نزدیک به هفت سال طول می‌کشد تا به‌طور کامل بالغ شود. صنعت صدف شاهد عرضه کم و تقاضای بالا بوده است و یک گونی صدف (sack of oysters ) در اسکله ۷۰ دلار قیمت‌گذاری می‌شود. 

صدف
صدفکانوا
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثروتمندترین مرد آسیا مراسم پیش از ازدواج پسرش را با چهره‌های جهانی جشن گرفت

رژیم غذایی مدیترانه‌ای چیست و چطور به سلامت ما کمک می‌کند؟

بهترین رژیم غذایی سال ۲۰۲۴ با مشارکت ۴۳ متخصص تغذیه انتخاب شد