درباره «فیتو» رهبر باند تبهکار اکوادور که از زندان ناپدید شد چه می‌دانیم؟

پوستری برای شناسایی فیتو که توسط وزارت کشور اکوادور  در X  (توییتر سابق) منتشر شد
پوستری برای شناسایی فیتو که توسط وزارت کشور اکوادور در X (توییتر سابق) منتشر شد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خوزه آدولفو ماسیاس ویلامار که با نام «فیتو» شهرت دارد رهبر باند تبهکار «لوس چونروس» در اکوادور است. او مدتی است از سلولش در یک زندان فوق امنیت ناپدید شده است. فیتو کیست و چرا به «تحت تعقیب‌ترین» انسان در اکوادور تبدیل شده؟

آگهی

باندی که فیتو رهبریش را برعهده دارد مسئول انفجار برخی خودروهای بمب‌گذاری شده، قتل‌ و آدم‌ربایی‌ در این کشور است. گفته می‌شود جرایم سازمان یافته این باند میزان جرم جنایت را در اکوادور افزایش داده است.

آقای ماسیاس در سال ۲۰۱۱ به جرم قاچاق مواد مخدر و قتل به ۳۴ سال زندان محکوم شد.

او چند روز پیش به طور مرموزی از زندان ناپدید شد. پس از ناپدید شدن او، دولت وضعیت اضطراری اعلام کرد و ارتش برای بررسی وضعیت وارد زندان شد. هم‌زمان افراد تبهکار نیز حدود ۳۰ حمله در سراسر این کشور آمریکای جنوبی انجام دادند که حمله به تلویزیون در برنامه زنده در گوایاکیل از جمله یکی از آن‌ها بود. 

فيتو کیست؟

آقای ماسیاس ۴۴ سال پیش در مانتا، یک شهر ساحلی در استان مانابی به دنیا آمد، جایی که مقامات می‌گویند گروه تبهکار «لوس چونروس» برای اولین بار در آنجا ظهور کرد. او اغلب ریش می‌گذارد، موهای موج دار، شکم بیرون زده و هیکل درشت دارد و مدت‌هاست که به چهره‌ای شناخته شده در این کشور تبدیل شده است.

اطلاعات کمی در مورد زندگی خصوصی او وجود دارد اما دامنه جنایات او گسترده است. سرقت، قتل، ارتباط غیرقانونی، جنایات سازمان یافته، حمل سلاح، حمله به جان و مال مردم از جمله اتهام‌هایی است که علیه او مطرح شده است.

او در فهرست افراد تحت تعقیب اکوادور قرار دارد و برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، جایزه در نظر گرفته شده است.

مادرش، ماریسول ویلامار اما می‌گوید پسرش بی‌گناه است.

او در مصاحبه‌ای که در سال ۲۰۱۷ که  با یک روزنامه محلی انجام داده بود، گفته بود که پسرش «برای همه چیز تحت بازجویی است» و از این‌که پسرش را «به فروش مواد مخدر، سرقت اتومبیل» و به گفته او« حتی دزدیدن مرغ» متهم کرده بودند، شاکی بود.

فیتو چطور به رهبری این گروه تبهکار رسید؟

پس از مرگ خوزه لوئیس زامبرانو معروف به «راسکوینا»، رئیس سابق گروه «لوس چونروس»، در دسامبر ۲۰۲۰، آقای ماسیاس و جونیور رولدان مسئولیت این باند را برعهده داشتند. آقای رولدان بلافاصله پس از خروج از زندان کشته شد و آقای ماسیاس به عنوان تنها رهبر آن باقی ماند.

گروه تبهکار «لوس چونروس» که در دهه ۱۹۹۰ شکل گرفت تا سال ۲۰۲۰ و پیش از مرگ رهبر سابقش، گروه‌های جنایتکار دیگری را نیز تحت کنترل داشت. اما با مرگ «راسکوینا» جنگ قدرت میان «لوس تیگورونز»، «لوس لوبوس» و «لوس چونکیلرز» آغاز شد.

مقامات اکوادور این باند را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی کرده‌اند.

به گفته مقامات، این گروه بر مواد مخدری که از سواحل اقیانوس آرام عبور می‌کند نظارت دارد و با کارتل سینالوآ مکزیک که برای چندین دهه خدمات امنیتی و لجستیکی را به آنها ارائه کرده است، ارتباط دارد.

مهمانی در زندان

دانیل نوبوآ، رئیس جمهوری اکوادور اخیرا محل نگهداری آقای ماسیاس را زیر سوال برد و گفته بود که سلول او پریز‌های برق بیشتری نسبت به اتاق هتل دارد.

آقای نوبوآ گفت: «نباید دوشاخه‌ای برای شارژ تلفن همراه یا روتر اینترنت در داخل سلول او وجود داشته باشد.»

مقامات می‌گویند که ماسیاس دوست دارد دیده شود و امتیازاتی که در زندان از آن برخوردار بود را در فیلم‌ها و عکس‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کرد نشان می‌داد.

آن‌ها همچنین گفته‌اند که آقای ماسیاس در زندان «لا‌ ریجنال»، مهمانی‌هایی برگزار می‌کرد و به اقلام ممنوعه از جمله سلاح، لوازم خانگی، مشروب، خروس‌های جنگی و جواهرات و سایر اقلام دسترسی داشت.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

منطقه گوایاکیل، در حدود ۲۷۰ کیلومتری جنوب غربی پایتخت اکوادور، بزرگترین و خطرناک ترین زندان‌ها در این کشور را در خود جای داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزاران نیروی امنیتی اکوادور برای کشف اسلحه و مهمات به زندان‌ها یورش بردند

عمران خان از طریق ویدیویی که با هوش مصنوعی ساخته شده بود از زندان برای حامیانش پیام ارسال کرد

دادگاه واتیکان مشاور پیشین پاپ را به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد