اردوغان: نتانیاهو تفاوتی با هیتلر ندارد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در اظهاراتی بار دیگر به نخست وزیر اسرائيل تاخت و او را با هیتلر، رهبر حزب و حکومت نازی مقایسه کرد.

آگهی

به گفته رئیس جمهوری ترکیه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هیچ تفاوتی با آدولف هیتلر ندارد و حملات اسرائیل به غزه تداعی‌گر رفتار نازی‌ها با یهودیان است.

ترکیه، کشوری عضو ناتو است که از راه حل دو کشوری برای مناقشه اسرائیل و فلسطین حمایت می کند و در عین حال ضمن محکوم کردن حملات مرگبار هوایی و زمینی اخیر به غزه، دولت اسرائيل را «تروریستی» خوانده و خواهان محاکمه رهبران این کشور در دادگاه‌های بین‌المللی است.

به گزارش آناتولی، رجب طیب اردوغان روز چهارشنبه در سخنانی با تشدید لحن انتقادی خود نسبت به کشتار غیرنظامیان توسط ارتش اسرائيل در غزه، نقش نهاد‌های بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشری همچون شورای امنیت، رسانه‌های بین‌المللی و اتحادیه اروپا را در محکومیت حملات اسرائيل و توقف این جنگ زیر سوال بود و گفت: «برخی سازمان‌ها گنده‌گویی می‌کنند و بودجه‌های بالایی نیز دارند اما وقتی سخن از اسرائیل و ظلم‌های اسرائیل است، پوچ بودن این سازمان‌ها نیز مشخص می‌شود.»

رویترز نیز به انعکاس سخنان رجب طیب اردوغان در این خصوص پرداخت و به نقل از وی نوشت که ترکیه از دانشگاهیان و محققانی که به دلیل دیدگاهشان در خصوص حملات به غزه و دفاع از عزت انسانی تحت فشار قرار می گیرند، استقبال خواهد کرد.

بنا به همین گزارش، آقای اردوغان سپس مدعی شد که کشورهای غربی حامی اسرائیل در آنچه او جنایات جنگی خواند، شریک هستند.

وی در همین راستا افزود: «آنها (کشورهای غربی) پیش‌تر از هیتلر بد می‌گفتند. شما چه فرقی با هیتلر دارید؟ آنها می‌خواهند ما را دلتنگ هیتلر کنند. آیا کاری که نتانیاهو انجام می‌دهد کمتر از آن چیزی است که هیتلر انجام می‌داد؟ اینطور نیست.»

رئیس جمهوری ترکیه سپس گفت: «(نتانیاهو) از هیتلر سرمایه بیشتری دارد، او از سوی غرب حمایت می‌شود؛ از هر نوع حمایتی از سوی ایالات متحده برخوردار است؛ آنها با این همه حمایت چه کردند؟ بیش از ۲۰ هزار نفر را در غزه کشتند.»

این سخنان اما با واکنش نخست وزیر اسرائیل همراه شد؛ بنیامین نتانیاهو در این خصوص گفت که رئیس جمهوری ترکیه باید آخرین فردی باشد که اسرائیل را نصیحت می‌کند.

در بیانیه نخست وزیری اسرائيل به نقل از بنیامین نتانیاهو آمده است: «اردوغان که دست به نسل‌کشی کردها زده و رکورد جهانی زندانی کردن روزنامه‌نگاران مخالف را از آن خود کرده، آخرین کسی است که می‌تواند برای ما موعظه اخلاقی کند.»

ترکیه به رغم انتقادهای تند از اسرائیل به دلیل کشتار غیرنظامیان در غزه، روابط تجاری خود را با این کشور حفظ کرده، موضوعی که مخالفت‌های زیادی در میان احزاب مخالف دولت اردوغان و نیز مسئولان کشور همسایه، ایران برانگیخته است.

این در حالیست که به ادعای آنکارا، روابط تجاری ترکیه با اسرائيل پس از ۷ اکتبر گذشته، زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس به شدت کاهش یافته است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصر و ترکیه پس از ده سال فصل تازه‌ای را در روابط خود باز کردند

سفر رئیسی به آنکارا؛ روسای جمهوری ایران و ترکیه دو ساعت خصوصی ملاقات کردند

«اولین حمله پهپاد انتحاری از خاک سوریه به بلندهای جولان»؛ اسرائیل: جنگ می‌تواند ماه‌ها ادامه یابد