Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتقاد از «دورویی» اردوغان در برابر اسرائیل؛ نماینده اسلامگرای پارلمان ترکیه دچار حمله قلبی شد

نماینده پارلمان ترکیه دچار حمله قلبی شد
نماینده پارلمان ترکیه دچار حمله قلبی شد Copyright AFP/ DHA
Copyright AFP/ DHA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نماینده اسلامگرای پارلمان ترکیه در سخنرانی طولانی خود در صحن پارلمان این کشور از «دورویی» اردوغان در مقابل اسرائيل گله کرد. او همچنین با خواندن شعری از یک متفکر و شاعر ترک نسبت به تبعات آن چه بر سر فلسطینی‌ها می‌آید، هشدار داد: «از خشم خدا در امان نخواهید ماند.» او بلافاصله دچار حمله قلبی شد.

آگهی

حسن بیتمز، نماینده مجلس ترکیه و عضو حزب سعادت، هنگام سخنرانی در نشست عمومی پارلمان ترکیه دچار حمله قلبی شد. او در سخنرانی طولانی خود بارها رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه را به دلیل سیاست‌های دوگانه و دورویی‌اش در برابر اسرائیل مورد انتقاد قرار داد. رئیس پارلمان نیز یکی دو بار میکروفون آقای بیتمز را به دلیل طولانی شدن سخنرانی قطع کرد. 

او با نشان دادن تصاویر پیشین از دیدارآقای اردوغان و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از او خواست تا در عمل به تجارت و روابط اقتصادی با اسرائیل پایان دهد. او در بخش دیگری از سخنرانی‌اش تصاویری از جوانی آقای اردوغان در آمریکا نشان داد. در آن تصویر بیتمز اشاره کرد که اردوغان میهمان لابی اسرائیل بوده و از آنها هدیه‌ای دریافت کرده است. 

حسن بیتمز در سخنرانی خود بارها از اردوغان می‌خواهد به جای انتقاد از اسرائیل در فضای عمومی و ادامه رابطه با اسرائیل در عمل، کار را یکسره کرده و به هرگونه رابطه تجاری و اقتصادی با این کشور پایان دهد.

حتی اگر بتوانند از شر عذاب وجدان خود خلاص شوند،
آنها از مجازات تاریخ در امان نخواهند بود، حتی
اگر از عذاب تاریخ نجات بیابند نیز از خشم خدا در امان نخواهند ماند
شعری از سزای کاراکوچ
شاعر و متفکر اهل ترکیه

انتقاد مکرر حزب سعادت از اردوغان

نمایندگان دیگر پارلمان ترکیه که حزب اسلامگرای سعادت هستند، بارها تا کنون به اردوغان برای کاهش و قطع رابطه با اسرائیل هشدار داده‌اند.

این سخنان و نقدها در شرایطی مطرح می‌شود که آقای اردوغان از جمله رهبران سیاسی جهان به شمار می‌آید که از شروع جنگ بارها رفتار دولت اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها را به نقد کشیده و از حماس دفاع کرده است.

خواندن بخشی از شعر سزای کاراکوچ، شاعر و متفکر اهل ترکیه

در بخش پایانی سخنرانی، آقای بیتمز شعری از سزای کاراکوچ، شاعر و متفکر اهل ترکیه خواند و نسبت به تبعات آنچه که بر سر فلسطینی‌ها می‌آید، هشدار داد.

https://twitter.com/sezaikarakoc/status/1265543802690904068

متن شعری که این نماینده اسلامگرای پارلمان ترکیه خواند به این شرح است: 

«آنها فکر می‌کنند اگر سکوت کنیم مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر ما سکوت کنیم، تاریخ سکوت نخواهد کرد، حتی اگر تاریخ سکوت کند، حقیقت ساکت نخواهد ماند، حتی اگر بتوانند از شر عذاب وجدان خود خلاص شوند، آنها از مجازات تاریخ در امان نخواهند بود، حتی اگر از عذاب تاریخ نجات بیابند نیز از خشم خدا در امان نخواهند ماند.»

در پایان سخنرانی آقای بیتمز به روی زمین می‌افتد و نمایندگان مجلس برای کمک به او به سرعت به سمت جایگاه سخنرانی شتافتند. او بیست دقیقه بعد به بیمارستان منتقل شد. به گفته فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه، آقای بیتمز در بیمارستان بستری شده و وضعیت او «بسیار وخیم» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه ۳۳ فرد مظنون به جاسوسی برای اسرائيل را دستگیر کرد

اردوغان: بمباران بیمارستان‌ یا کشتن کودکان توجیهی ندارد؛ شولتس: حماس مسئول بحران انسانی در غزه است

صدسالگی ترکیه؛ اردوغان چگونه میراث آتاتورک را به چالش می‌کشد؟