Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نامزد منع شده از رقابت با پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه حزب تشکیل می‌دهد

یکاترینا دونتسووا، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی روسیه که درخواست ثبت نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ رد شد
یکاترینا دونتسووا، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی روسیه که درخواست ثبت نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ رد شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نامزد منع شده در انتخابات ریاست جمهوری روسیه از رد اعتراض خود و تایید تصمیم کمنیسیون مرکزی انتخابات توسط دادگاه عالی کشورش خبر داد.

آگهی

یکاترینا دونتسووا، روزنامه‌نگار و عضو سابق شورای شهر روسیه که از فعالان سیاسی حامی صلح در این کشور به شمار می‌رود روز چهارشنبه پس از مخالفت مسئولان کشوری با ثبت نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ از تشکیل یک حزب سیاسی برای ادامه فعالیت‌های خود خبر داد.

انتظار می‌رود انتخابات ماه مارس که اغلب نامزدهای نزدیک به کرملین مجاز به شرکت در آن هستند بدون دشواری خاصی در نهایت به پنجمین دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، منجر شود.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه روز شنبه گذشته درخواست خانم دونتسوا برای ثبت نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را به بهانه «وجود اشتباهاتی در اسناد ارائه شده» رد کرده بود.

وی سپس اعلام کرد که به این تصمیم اعتراض خواهد کرد اما دادگاه عالی روسیه نیز روز چهارشنبه رای کمیسیون مرکزی انتخابات را تایید کرد.

در پیامی که این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی کم‌تر شناخته شده در روسیه پس از اطلاع از رای دادگاه عالی منتشر کرد، آمده است: «دادگاه اعتراض من و درخواست برای ثبت نامزدی ریاست جمهوری را رد کرد. اما ما نمی‌توانیم تسلیم شویم و حزبی سیاسی تشکیل خواهیم داد.»

این در حالیست که با توجه به رای دادگاه، خانم دونتسوا حتی اگر حزبی هم تشکیل دهد باز نمی‌تواند به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری آینده حضور داشته باشد.

به گفته یکاترینا دونتسووا، وی قصد دارد جنبشی برای «ده‌ها میلیون» روس تشکیل دهد که خواهان «آینده‌ای دموکراتیک مسالمت‌آمیز و مبتنی بر عقل سلیم» هستند، اما هیچ حزبی آنها را نمایندگی نمی‌کند.

این فعال سیاسی حامی صلح در جنگ اوکراین تاکید کرد که حزب وی متعلق به همه افرادی خواهد بود که «طرفدار صلح، آزادی و دموکراسی هستند.»

نامزدهای احزاب سیاسی فاقد نماینده در پارلمان، مانند حزب کوچک «یابلوکو» با گرایش لیبرال که در طیف اپوزیسیون جای می‌گیرد در مقایسه با نامزدهای مستقل، موانع کم‌تری را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو دارند.

آنها باید تا پایان ژانویه امضای ۱۰۰ هزار تن از حامیان خود را جمع‌آوری کنند؛ حال آنکه نامزدهای مستقل ملزم به جمع‌آوی دست کم ۳۰۰ هزار امضا هستند.

خانم دونتسووا از کسانی که با دیدگاه‌های او همراه هستند خواسته است از نامزدی بوریس نادژدین به نمایندگی از حزب «ابتکار مدنی» حمایت و برای او امضا جمع کنند.

مسکو سال‌هاست که چهره‌های اپوزیسیون را از انتخابات و مشارکت در عرصه سیاسی این کشور کنار گذاشته است؛ سرکوبی که پس از فرمان کرملین برای ورود نیروهای ارتش روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ شتاب بیشتری گرفت.

ایگور گیرکین، ملی‌گرای تندرو و منتقد کرملین که در بازداشت به سر می‌برد و قرار است به زودی اتهام افراط‌‌گرایی محاکمه شود، گفته است که می‌خواهد ولادیمیر پوتین را به چالش بکشد.

الکسی ناوالنی، سرسخت‌ترین مخالفت ولادیمیر پوتین و از چهره‌های شناخته شده اپوزیسیون روسیه پیش‌تر به دلیل تخلف و فساد از حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ منع شده بود؛ متحدان آقای ناوالنی در آن زمان اعلام کردند که اتهام فساد علیه وی با انگیزه‌های سیاسی مطرح شده بود.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لوکاشنکو: روند انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به بلاروس کامل شده است

آمریکا بانک‌های کمک‌کننده به روسیه در جنگ اوکراین را تحریم می‌کند؛ مسکو به واشنگتن هشدار داد

کرملین: پوتین در سانحه هوایی نمی‌میرد