لوکاشنکو: روند انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به بلاروس کامل شده است

Belarusian President Alexander Lukashenko
Belarusian President Alexander Lukashenko Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه روند انتقال محموله‌های تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی خود به این کشور را به پایان رسانده است؛ خبری که باعث افزایش نگرانی‌ها میان همسایه‌های بلاروس بویژه اوکراین و لهستان شد.

آگهی

آقای لوکاشنکو که در جریان یک نشست اقتصادی تحت رهبری مسکو در سن پترزبورگ سخن می‌گفت، افزود که روند انتقال این محموله‌ها در ماه اکتبر تکمیل شده است. با این وجود از ارائه اطلاعات بیشتر درباره تعداد سلاح‌های فرستاده شده یا محل استقرار آنها خودداری کرد.

سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی که برای استفاده در میدان جنگ در نظر گرفته شده‌اند، در مقایسه با کلاهک‌های هسته‌ای بسیار قوی‌تر که برای موشک‌های دوربرد نصب می‌شوند، برد کوتاه‌تر و بازدهی پایین‌تری دارند.

روسیه نیز اعلام کرده است که کنترل آن‌ دسته از سلاح‌هایی را که به بلاروس فرستاده، همچنان حفظ خواهد کرد.

رئیس جمهوری بلاروس افزود که انتقال سلاح‌های هسته‌ای روسیه به کشورش، اقدامی در راستای جلوگیری از تجاوز لهستان به عنوان یکی از اعضای ناتو بوده است.

لهستان در جریان حمله روسیه به اوکراین که حدود دو سال پیش آغاز شد، به حمایت نظامی، بشردوستانه و سیاسی گسترده‌ از اوکراین پرداخته است و همچنان نیز در کمپین تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه و بلاروس شرکت می‌کند.

در آغازین روزهای حملۀ روسیه به اوکراین نیز آن دسته از نیروهای روسیه که در بلاروس مستقر بودند، از شمال به اوکراین حمله کردند؛ با این وجود مشخص نیست که آیا نیروهای بلاروس نیز در این حملات شرکت داشتند یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامزد منع شده از رقابت با پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه حزب تشکیل می‌دهد

تبریک پوتین به وزیر ایرانی در مجمع اقتصادی اوراسیا در بحبوحه دلخوری شدید تهران بر سر جزایر سه‌گانه

حمله موشکی روسیه به بندر اودسا؛ زلنسکی همزمان با دیدار پوتین و لوکاشنکو وعده تلافی داد