Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لوکاشنکو: اگر ناتو به خاک بلاروس تجاوز کند، تسلیحات هسته‌ای روسیه را به کار می‌گیریم

الکساندر لوکاشنکو و ولادیمیر پوتین
الکساندر لوکاشنکو و ولادیمیر پوتین Copyright Mikhail Klimentyev/Sputnik
Copyright Mikhail Klimentyev/Sputnik
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس همزمان با افزایش تنش‌های مرزی با لهستان، لیتوانی و لتونی گفت که در صورت تجاوز کشورهای عضو پیمان ناتو به خاک بلاروس، مینسک مایل به استفاده از تسلیحات هسته‌ای است که روسیه دراختیارش گذاشته است.

آگهی

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ماه ژوئن از انتقال چند کلاهک هسته‌ای این کشور به بلاروس خبر داد. آقای لوکاشنکو در گفتگویی با خبرگزاری دولتی بلاروس (بلتا) که در ۱۶ اوت ضبط شده است، گفت که این کشور به هیچ عنوان در تهاجم نظامی روسیه شرکت نخواهد کرد مگر این که نیروهای اوکراینی از مرز‌های بلاروس عبور کنند. 

وی همچنین افزود: «ما به یاری روسیه ادامه می‌دهیم. آن‌ها متحد ما هستند.»

آقای لوکاشنکو همچنین نسبت به تحرکات احتمالی کشورهای عضو ناتو در مرز بلاروس، به ویژه لهستان، لیتوانی و لتونی هشدار داد و گفت که بلاروس با هرچه درتوان دارد، از جمله تسلیحات هسته‌ای به این تحرکات پاسخ خواهد داد.

رئیس جمهوری بلاروس همچنین گفت: «اگر بلاروس مورد تهاجم قرار گیرد، ما تعلل نخواهیم کرد و از کل زرادخانه خود با هدف بازدارندگی استفاده می‌کنیم. ما تسلیحات هسته‌ای را برای ترساندن کسی به اینجا نیاوردیم. البته که این تسلیحات عامل بازدارنده قوی هستند، اما از آنجایی که تاکتیکی هستند و نه استراتژیک، در صورت تهاجم به خاکمان سریعا آن‌ها را به کار خواهیم گرفت.»

Alexander Demianchuk/Copyright 2023 Sputnik
الکساندر لوکاشنکو و ولادیمیر پوتینAlexander Demianchuk/Copyright 2023 Sputnik

الکساندر لوکاشنکو در این گفتگو همچنین درباره آغاز جنگ اوکراین گفت: «من و پوتین در آستانه اقدامات نظامی صحبتی درباره آغاز جنگ علیه اوکراین نکردیم. قسم می‌خورم که هیچ حرفی از این که روسیه قرار است علیه اوکراین اقدام نظامی انجام دهد در میان نبود. تنها می‌توانم بگویم یک یا چند روز بعد از آغاز عملیات نظامی با پوتین در اقامتگاهش در روسیه دیدار و درباره تحولات صحبت کردیم. او در آن موقع برای نخستین بار به من گفت: "ببین ساشا، وضعیت به گونه‌ایست که هر اتفاقی بیفتد ما متحدیم." من هم گفتم: "البته که ما متحدیم. همه از پیوندهای ما مطلعند و می‌دانند اگر کسی علیه روسیه باشد، ما به جنگ با او برمی‌‌خیزیم و برعکس. ما عملا یک ارتش متحد در اینجا ایجاد کردیم." سپس پوتین گفت: "خوب، هرچیزی ممکن است اتفاق بیفتد. ممکن است از تو خواهش کنم پشت من بایستی؟"»

پوتین به من گفت: ممکن است از تو خواهش کنم پشت من بایستی؟
الکساندر لوکاشنکو
رئیس جمهوری بلاروس

وی افزود: «در نخستین روزهای عملیات ویژه نظامی، اگر به‌خاطر داشته باشید، من در بیانیه‌ای گفتم که وارد این درگیری نخواهیم شد، زیرا کار زیادی از دستمان بر نمی‌آید. روسیه خودش با هرکس که بخواهد می‌تواند کنار بیاید، اما ما نمی‌گذاریم کسی ازپشت به روسیه خنجر بزند. می‌بینید، این حرف من بنا به درخواست پوتین بود که گفته بود: "ممکن است از تو خواهش کنم پشت من بایستی؟" او به احتمال زیاد از خنجر از پشت زدن غربی‌ها می‌ترسید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله هسته‌ای شبیه‌سازی‌شده؛ پوتین بر عملیات ارتش روسیه نظارت کرد

اعتراف کرملین به «اشتباهاتی» در بسیج نیرو؛ پوتین و لوکاشنکو: آماده همکاری با غرب هستیم

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین