Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا استشمام اشک‌های یک زن می‌تواند مردان را آرام ‌کند؟

عکس تزئینی
عکس تزئینی Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وقتی کسی می‌زند زیر گریه بقیه افراد اغلب سعی می‌کنند سریع با او همدلی کنند و به او دلداری بدهند. اما یک سری دلایل بیولوژیک وجود دارد که نشان می‌دهد اشک ریختن می‌تواند فراتر از ایجاد یک حس شفقت صرف باشد.

آگهی

برای اولین بار، محققان از سنجه‌های رفتاری، تصویربرداری مغز و زیست‌شناسی مولکولی برای آزمایش تأثیر مواد شیمیایی بی‌بو همچون اشک انسان بر روی افراد استفاده کردند.

تحقیقات تازه نشان می‌دهد که انگار قطرات اشک‌ زنان نقش یک حافظ صلح شیمیایی بین مردان و زنان را ایفا می‌کنند و در برگیرنده فرمول اسرارآمیزی برای کاهش میزان پرخاشگری در مردان است.

بر اساس یافته‌های جدید، اشک‌های زنانه باعث کاهش پرخاشگری در مردانی می‌شود که در فاصله نزدیکی از آن‌ها قرار دارند و به نحوی بویی از این قطرات اشک به مشام آن‌ها می‌رسد. محققان حدس می‌زنند که اشک مردان هم احتمالاً اثر مشابهی داشته باشند، اما این موضوع هنوز باید مورد آزمایش دقیق علمی قرار گیرد.

شانی آگرون نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید که این یافته جدید نشان می‌دهد که دلیل اصلی اشک‌های عاطفی زنان این است که «یک سیگنال شیمیایی از خود ارسال کنند که پرخاشگری را در اطرافیان کاهش ‌دهد.»

شانی آگرون که این مطالعه را برای مدرک اخذ دکترای خود در رشته نوروبیولوژی از مؤسسه علوم وایزمن در اسرائیل انجام داده است افزود که «ما معتقدیم که این سازوکار در بسیاری از پستانداران مشترک باشد.»

آیا ریختن اشک‌های عاطفی صرفا برای انسان‌ها است؟

عکس تزئینی
عکس تزئینیکانوا

نوآم سوبیل، استاد مشاور خانم آگرون می‌گوید که مدت‌ها تصور بر این بود که عمل تولید اشک صرفا یک رفتار منحصر به فرد انسانی است، اما این تصور ناقص است.

به عنوان مثال، سگ ها پس از یک دوره جدایی، هنگامی که دوباره صاحبان خود را می‌بینند، اشک می ریزند. 

یا اینکه اشک موش‌ها حاوی برخی نشانه‌های مولکولی است بطوریکه جنس نر را تشویق می‌کنند تا از هجوم دست بردارد و در عوض با ماده جفت‌گیری کند.

موش‌های کور از این هم فراتر می‌روند و خود را با اشک‌ می‌پوشانند تا از نظر شیمیایی پرخاشگری را از اعضای غالب گروه خود دور کنند.

انسان مانند پستانداران دیگر با بوی بدن خود برخی اطلاعات دیگر را نیز منتقل می‌کند. اما مشخص نبود که اشک هم اثر بویایی بر رفتار انسان دارد یا نه چرا که انسان‌ها نمی‌توانند بوی اشک را حس کنند. 

علاوه بر این، در حالی که بیشتر پستانداران دارای اندام بویایی دوم هستند که مسئول تشخیص فرومون‌ها است، در انسان تصور می‌‌شود که این اندام تکامل نیافته‌اند.

محققان اشک افراد را چگونه جمع کردند؟

عکس تزئینی
عکس تزئینیکانوا

اولین شواهد مبنی بر اینکه اشک می‌تواند بر رفتار انسان تأثیر شیمیایی بگذارد در سال ۲۰۱۱ ظاهر شد. در آن زمان سوبیل و همکارانش مطالعه‌ای را در مجله Science منتشر کردند که نشان می‌داد اشک‌های زنان باعث کاهش سطح تستوسترون و برانگیختگی جنسی در مردان می‌شود. 

این مطالعه سوالات بیشتری ایجاد کرد. برای پیگیری دقیق‌تر این ابهامات سال‌ها تلاش انجام شد، چه بسا که یکی از علل این طولانی شدن تحقیق به دشواری در جمع‌آوری اشک از اهداکنندگان ربط داشت. 

سوبیل می‌گوید که محققان برای استفاده از هر شرکت‌کننده به حداقل یک میلی‌لیتر اشک نیاز داشتند که «اشک زیادی» به حساب می‌آید. 

آگرون در این رابطه توضیح داد که استفاده از پیاز یا مواد محرک دیگر برای وادار کردن چشمان به ریختن اشک به کار آن‌ها نمی‌آمد، چراکه این اشک‌ها با اشک‌های عاطفی کاملا متفاوت هستند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برای جمع آوری اشک‌های مورد نظر، این گروه با داوطلبانی که خیلی راحت زیر گریه می‌زنند تماس گرفت. در این فراخوان فقط چند مرد حاضر شدند اشک خود را بدهند که البته هیچ کدام نتوانستند اشک کافی برای واجد شرایط شدن را تولید کنند. از حدود ۱۰۰ زنی که داوطلب شدند نیز تنها ۶ نفر توانستند مقادیر کافی اشک را جمع آوری کنند.

آگرون می‌گوید شرکت‌کنندگان می‌توانستند از هر وسیله‌ای که می‌خواستند برای ایجاد اشک استفاده کنند - از گوش دادن به موسیقی غمگین تا خواندن یک نامه غمگین - اما اکثر آنها به سراغ « فیلم‌های غمگین» رفتند.

آگهی

محققان علاوه بر اشک، قطره‌های محلول نمک را نیز از صورت زنان جمع‌ کردند تا برای از آن‌ها برای آزمایش‌های کنترلی استفاده کنند.

این تحقیق نشان می‌دهد که استشمام اشک زنان در مقایسه با بوییدن قطرات پوست صورت آن‌ها، به طور قابل توجهی فعالیت‌های مغزی مرتبط با رفتار پرخاشگرانه مردان را کاهش می‌دهد.

خشم مردان را چگونه اندازه گرفتند؟

عکس تزئینی
عکس تزئینیکانوا

این عمل نمونه‌ای از مکانیسمی است که دانشمندان آن را «علامت‌دهی شیمیایی» می‌نامند.

برای بررسی این احتمال که آیا انسان‌ها نیز به این مواد شیمیایی بی‌بو واکنش نشان می‌دهند، این محققان گروهی از مردان را برای شرکت در یک سری بازی دو نفره گرد هم آوردند.

دانشمندان این بازی‌ها را به گونه‌ای طراحی کردند که نوعی رفتار تهاجمی را در بین هر یک از رقیب‌ها ایجاد می‌کرد و مردان شرکت‌کننده را به این باور می‌رساند که حریف آن‌ها در بازی تقلب کرده است. با این حال، محققان به هر مرد فرصت انتقام از حریف خود را فراهم می‌کردند.

آگهی

در حالی که همه این اتفاقات در حال رخ دادن بود، این محققان از مردان شرکت‌کننده خواستند تا نمونه‌ای از اشک یک زن یا قطرات صورت را که البته هر دو بی‌بو هستند را استشمام کنند.

نتایج نشان داد که در مردانی که اشک‌های عاطفی زنان را استشمام کردند، شاهد کاهش ۴۰ درصد پرخاشگری و کاهش تمایل آن‌ها برای انتقام‌گیری بودند.

در طول اسکن‌های ام‌آر‌آی، این گروه تحقیقاتی با فعالیت کمتری در «قشر پیش‌پیشانی» و «قشر جزیره‌ای» مغز مردانی که اشک‌های زنان را بو کرده بودند مواجه شدند. هر دوی این مناطق مغز با رفتار پرخاشگرانه در انسان ارتباط دارند.

محققان در یک بیانیه رسانه‌ای اعلام کردند که «درست مانند موش‌ها، اشک‌های انسان نیز حاوی یک سیگنال شیمیایی است که مانع از پرخاشگری مردانه می‌شود. این موضوع در تضاد با این تصور است که اشک‌های برخاسته از احساسات و عواطف منحصرا انسانی هستند.»

این تحقیق را می‌توان در مجله PLOS Biology مشاهده کرد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۱۰ رخداد شوق‌برانگیز سال ۲۰۲۳؛ از رصد کهکشان‌های دوردست تا کشف مومیایی‌های ۴۳۰۰ ساله

چرا انسان‌ها به همدیگر هدیه می‌دهند؟

محققان سوئیسی ادعا می‌کنند ژلی اختراع کرده‌اند که نوشیدن الکل برای بدن را بی‌ضرر می‌کند