Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترکیه به تلافی کشته شدن ۱۲ سرباز حملات خود را علیه گروه‌های کرد سوریه و عراق تشدید کرد

 the border between Turkey and Syria
the border between Turkey and Syria Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه به تلافی کشته شدن ۱۲ سربازش در شمال عراق، حملات هوایی خود را علیه گروه‌های کرد در سوریه و شمال عراق تشدید کرد. اگرچه ترکیه می‌گوید که در جریان این حملات شبه‌نظامیان کرد را هدف قرار داده اما گزارش‌های محلی از کشته و زخمی شدن د‌ه‌ها غیرنظامی خبر می‌دهد.

آگهی

وزارت دفاع ترکیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که حداقل ۲۶ «شبه‌نظامی» کرد را در این حملات کشته است.

با این وجود یک مقام بیمارستان محلی در شهر قامشیلی واقع در شمال شرق سوریه می‌گوید که دست‌کم «شش غیرنظامی» در جریان حملات هوایی روز دوشنبه ترکیه در این منطقه کشته شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا نیز کشته شدن شش غیرنظامی در این حملات را تایید کرده است. در بیانیه این سازمان غیردولتی آمده است که ۱۱ غیرنظامی دیگر در این حملات زخمی شدند.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ترکیه در سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۲۴ حمله در شمال شرق سوریه انجام داده است که در جریان آن ۹۲ نفر کشته شدند.

پیش از این در روز جمعه مقامات ترکیه اعلام کرده بودند که شبه‌نظامیان وابسته به حزب کارگران کردستان یا «پ‌ک‌ک» تلاش کرده‌اند که به یک پایگاه ترکیه در اقلیم کردستان عراق نفوذ کنند. آنکارا گفت که در جریان درگیری‌های ناشی از این تلاش در مجموع ۱۲ سرباز ترک طی دو روز کشته شدند.

به این ترتیب ترکیه در پاسخ به این اقدام، حملاتی را به ده‌ها سایت که گفته می‌شود با «پ‌ک‌ک» مرتبط است، آغاز کرد.

حمله به سایت‌های صنعت نفت و زیرساخت‌های حیاتی

منطقه خودمختار شمال و شرق سوریه تحت رهبری کردهایی اداره می‌شود که از متحدان اصلی ایالات متحده در این کشور هستند؛ با این وجود ترکیه مدعی است که آنها با «پ‌ک‌ک» در ارتباطند. 

مقامات این منطقه اعلام کردند که برخی از بمب‌های ترکیه در حملات اخیر به سایت‌های صنعت نفت و زیرساخت‌های حیاتی آنها در شمال شرق سوریه اصابت کرده است و تولید برق را در این منطقه تا ۵۰ درصد کاهش داده است.

ترکیه و واشنگتن هر دو «پ‌ک‌ک» را یک گروه تروریستی می‌دانند؛ با این وجود درباره ماهیت گروه‌های کرد سوری که با آمریکا در مبارزه با داعش متحد شدند، اختلاف‌نظر دارند.

مقامات این منطقۀ خودمختار همچنین در بیانیه‌ای از سازمان ملل خواستند تا مداخله کند و هشدار دادند که حملات ترکیه می‌تواند امنیت منطقه را تهدید کند.

این بیانیه تاکید دارد که در یکی از حملات ترکیه، سایتی در نزدیکی زندان قامشلی که اعضای داعش در آن زندگی می‌کنند، هدف گرفته شده است.

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه نیز در شبکه ایکس «هدف قرار دادن زیرساخت‌ها و وسایل زندگی غیرنظامیان» در شمال شرق سوریه توسط ترکیه را محکوم کرد.

او نوشت: «هدف قرار دادن مکرر زیرساخت‌ها و وسایل معیشت غیرنظامیان در شمال شرق سوریه برای سومین بار در این سال، ناشی از سیاست گرسنگی دادن و اشغال است که توسط دولت ترکیه برای هدف قرار دادن مردم ما و ثبات منطقه انجام و جنایات جنگی تلقی می‌شود.»

مظلوم عبدی افزود: «با وجود آمادگی مردم برای پذیرایی از سال جدید به امید برقراری صلح و ثبات، و با وجود تلاش‌های مستمر ما با شرکا برای دستیابی به ثبات، آنکارا بر سیاست‌های تهاجمی خود و صدور بحران‌های داخلی خود پافشاری می‌کند.»

هنوز مقامات عراقی هیچ واکنشی به حملات ترکیه نشان نداده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیته روابط خارجی پارلمان ترکیه با پیوستن سوئد به ناتو موافقت کرد

ادامه اعتراض‌ها در شهرهای کردنشین؛ قاضیانی بازداشت شد، حاج صفی با «خدای رنگین کمان» شروع کرد

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه