ادامه اعتراض‌ها در شهرهای کردنشین؛ قاضیانی بازداشت شد، حاج صفی با «خدای رنگین کمان» شروع کرد

تصویری از مهاباد در تاریخ ۲۹ آبان
تصویری از مهاباد در تاریخ ۲۹ آبان Copyright شبکه های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین اخبار و گزارش‌ها از اعتراضات ایران در روز یکشنبه ۲۹ آبان برابر با ۲۰ نوامبر را در این گزارش بخوانید.

آگهی

اعتراض‌های ایران طبق گزارش‌های منتشر شده در شهرهای کردنشین شدت بیشتری گرفته است؛ به‌طوری که مهاباد یکی از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی شب نا آرامی را سپری کرد. شماری از شاهدان می‌گویند با تاریک شدن هوا، صدای ممتد تیراندازی را شنیده‌اند و برق برخی از نقاط شهر قطع شده بود.

طبق ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از صبح امروز بالگردهای نظامی در ارتفاع کم بر فراز شهر مهاباد و بوکان دیگر شهر کردنشین آذربایجان غربی در حال پرواز هستند.

آخرین اخبار و گزارش‌ها از اعتراضات ایران در روز یکشنبه ۲۹ آبان برابر با ۲۰ نوامبر را در این گزارش بخوانید.

20.11.2022
17:48

تداوم اعتراضات شامگاه یکشنبه در شهر‌های کردنشین

گزارش‌ها از افزایش حضور نیروهای نظامی و درگیری با معترضان در مهاباد حکایت دارد.
شهروندان دیگر شهرهای کردنشین همچون مریوان، پیرانشهر، جوانرود، پاوه و کرمانشاه در حمایت از معترضان مهابادی به خیابان آمده و تجمع کردند. بر اساس گزارش‌ها، این تجمعات نیز به درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی انجامید.
همچنین ویدیوهایی از اعزام نیروهای نظامی از ارومیه به مهاباد و ورود آن‌ها به این شهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
 

20.11.2022
17:17

امام جمعه اهل سنت زاهدان نسبت به وضعیت مناطق کردنشین به ویژه مهاباد ابراز نگرانی کرد

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در یک پیام توییتری با تاکید بر اینکه خبرهای نگران کننده ای از مناطق کردنشین منتشر می شود، مردم معترض را اعضای ملت بزرگ ایران دانست و صیانت از جان و مال و عزت آنها را وظیفه انسانی همه برشمرد.

او نیروهای امنیتی را در این پیام از تیراندازی به سوی ملت برحذر داشته و فشار و سرکوب را تنها باعث گسترش نارضایتی ها عنوان کرده است.

20.11.2022
16:07

سفیر بریتانیا در تهران بار دیگر به وزارت خارجه احضار شد

سفیر بریتانیا در تهران بار دیگر به وزارت خارجه ایران احضار شد.

وزارت خارجه ایران اعلام کرد که این احضار به دلیل هجوم به ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در لندن و بی احترامی به پرچم جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است. 

مدیرکل تشریفات وزارت امور خارجه اعلام کرد با توجه به تعهدات بریتانیا ذیل کنوانسیون ۱۹۶۱ و ۱۹۶۳ وین درباره روابط دیپلماتیک و کنسولی، «مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران در خصوص ناکارآمدی پلیس در جلوگیری از وقوع این تهاجم تاسف‌بار را به وی ابلاغ کرد.»
در پی اعتراض‌های اخیر در ایران بارها سفرای کشورهای اروپایی در تهران به وزارت خارجه احضار شده‌اند.

20.11.2022
15:56

کاپیتان تیم ملی ایران در نشست خبری: به نام خدای رنگین کمان

احسان حاج صفی، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری پیش از بازی با انگلیس صحبت‌های خود را اینگونه شروع کرد: «به نام خدای رنگین‌کمان».

عبارت «به‌نام خدای رنگین‌کمان»، عبارتی بود که کیان پیرفلک کودک ۱۰ ساله‌ ایذه‌ای در شروع یکی از ویدئوهای خود بیان کرده بود و پس کشته شدنش در ناآرامی‌های شهر ایذه معروف شد.

حاج صفی سپس با تسلیت به خانواده‌های داغدار در ایران گفت که همه این را بدانند که ما در کنارشان هستیم و با آن‌ها همدردیم.
 

20.11.2022
15:49

اتاق بازرگانی ایران: محدودیت‌های اینترنت معیشت ۹ میلیون نفر را تهدید می‌کند

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران اعلام کرد که «محدودیت‌های اخیر اینترنت، بیش از ۴۰۰ هزار کسب‌وکار را در معرض نابودی قرار داده است و معیشت ۹ میلیون نفر از جمعیت کشور با تداوم شرایط فعلی، در معرض خطر قرار گرفته است.»

وی افزود: «آمارهای رسمی بانک مرکزی حاکی از آن است که ۳.۳ درصد تولید ناخالص ملی به‌صورت مستقیم به اقتصاد حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گره خورده است. بر این اساس، محدودسازی اینترنت در چند ماه اخیر ضمن آنکه زیان جبران‌ناپذیری را بر بسیاری از شرکت‌ها به‌ویژه کسب‌وکارهای فعال در بخش خدمات تحمیل کرده، به کاهش سهم فناوری اطلاعات در تولید ناخالص ملی منجر شده است»

وی تاکید کرد که «اهمیت توجه به ادامه حیات کسب‌وکارهای اینترنتی از آنجا دوچندان می‌شود که بیش از ۷۱ درصد از محصولات مبادله شده در صفحات اینستاگرام، کالای تولید ایران بوده است که عمدتاً زنان و جوانان صاحبان این کسب‌وکارها هستند.»


 

20.11.2022
15:40

فردی که خیابان ستارخان را مسدود کرده بود به اعدام محکوم شد

خبرگزاری قوه‌ قضاییه ایران اعلام کرد  فردی که در تجمع‌های اخیر خیابان ستارخان را «با سلاح سرد» مسدود کرده بود به اعدام محکوم شده است.

این رسانه گفت که وی «با سلاح سرد اقدام به بستن خیابان، متوقف کردن خودروها و ایجاد ناامنی برای مردم، درگیری با ماموران بسیج و جرح یکی از ماموران و ایجاد رعب و وحشت در رهگذران و شهروندان کرده بود.»

پیش از این پنج نفر دیگر که در اعتراضات اخیر ایران حضور داشتند به اعدام محکوم شده بودند. تمام این حکم‌ها بدوی است و به دادگاه تجدید نظر می‌رود. 

20.11.2022
15:34

تجمع اعتراضی دانشجویان یکشنبه در دانشگاه‌های مختلف در همبستگی با معترضان ایران
 

20.11.2022
15:02

نماینده سابق سازمان ملل در ایران همزمان از زنان ایرانی و تیم ملی فوتبال حمایت کرد

گری لوئیس نماینده سابق سازمان ملل در ایران با انتشار عکسی از خود با لباس تیم ملی ایران در حالی که به صورت نمادین ادای چیدن مو را در حمایت از زنان ایرانی در می‌آورد گفت: «ایران طی مدت ۵سال خانه من بود که افتخار داشتم در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ تیم ملی فوتبالش را حمایت کنم.»

وی افزود: «من هنوز هم حامی تیم ملی هستم و امیدوارم شاهد بازی کردن با جون و دل همراه با روحیه ای جنگجویانه برای ملت بزرگ ایران باشم.»

وی دو تصویر از خود را در توییتر یکی مربوط به سال ۲۰۱۴ و دیگر ۲۰۲۲ با لباس تیم ملی فوتبال ایران منتشر کرد. وی در دومین تصویر که تاریخ آن را ۲۰۲۲ (سالجاری) ذکر کرده است دست‌هایش را بالا برده و به صورت نمادین حرکت قیچی کردن مو را نشان می‌دهد که اخیرا به نمادی در حمایت از زنان ایرانی تبدیل شده است.

20.11.2022
14:54

حمایت از مهاباد در مراسم سوم حمیدرضا روحی در بهشت زهرا

شماری از افرادی که در مراسم سوم حمیدرضا روحی، از معترضان کشته شده در شهرزیبای تهران گرد هم آمده بودند حمایت خود را از مهابادی‌ها اعلام کردند.
آن‌ها شعارهای «مهاباد،‌ کردستان، سنگر کل ایران» و «مهاباد چشم و چراغ ایران» سر دادند.

20.11.2022
14:45

ایرنا: هنگامه قاضیانی بازداشت شد

ایرنا، خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی از بازداشت هنگامه قاضیانی، بازیگر سینما خبر داد.

این رسانه بازداشت خانم قاضیانی را با حکم قضایی عنوان کرد.

هنگامه قاضیانی، شب گذشته با انتشار ویدئویی بدون حجاب اجباری از خود در اینستاگرام گفت: «شاید این آخرین پست من باشد… بدانید که من تا آخرین نفس کنار مردم ایران هستم.»

پیش از این قوه‌قضاییه ایران اعلام کرده بود وی برای توضیح به دادسرا احضار شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات ایران؛ کشته‌شدن چند نفر در ایذه خوزستان؛رسانه‌های حکومتی: تروریست‌ها مردم را به رگبار بستند

واکنش رئیس پارلمان اروپا به ممنوع‌الخروج شدن خانواده مهسا امینی: حقیقت را نمی توان پنهان کرد

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی از تجاوز به عنوان ابزار سرکوب معترضان «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرد