هشدار گروسی: از بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران غافل نمانید؛ باید به فکر توافق برجام ۲ بود

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس ناظر هسته‌ای سازمان ملل از قدرت‌های جهانی خواسته تا مذاکرات با ایران را از سر بگیرند و خطرات ناشی از انباشت اورانیوم غنی شده را در حالی که توجه‌ها به جنگ بین اسرائیل و حماس معطوف شده، فراموش نکنند.

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به فایننشال تایمز گفت: «به بازسازی سیستم گفتگو با ایران نیاز است.»

تنش میان ایران و غرب پس از حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر افزایش یافته است. ایران از جنبش حماس و چند شبه نظامی ضداسرائیلی و ضد غرب در سراسر منطقه حمایت می‌کند. گروه‌هایی که از زمان شروع درگیری، اسرائیل و نیروهای آمریکایی را هدف قرار داده‌اند. 

این جنگ همچنین تلاش‌های دولت آمریکا برای تنش‌زدایی با جمهوری اسلامی را به عنوان تلاشی برای مهار بحران هسته‌ای متوقف کرده است. در ماه سپتامبر، آمریکا و ایران پس از ماه‌ها مذاکره، تبادل زندانیان را به پایان رساندند و واشنگتن ۶ میلیارد دلار از منابع نفتی ایران را که در کره جنوبی بلوکه شده بود، آزاد کرد. 

اما همه این تلاش‌ها با درگیری بین اسرائیل و حماس از بین رفته است. گروسی گفت که مذاکرات با ایران ممکن است به یک چارچوب جدید نیاز داشته باشد نه تلاشی برای احیای برجام که سال ۲۰۱۸ با خروج دونالد ترامپ، رییس جمهوری وقت آمریکا، شکست خورد. 

گروسی گفت: «تلاش برای بازگرداندن توافق هسته‌ای به چارچوب برجام کارساز نخواهد بود. هنوز هم می‌توانید آن را برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بنامید اما در واکنش به شرایط جدید، باید برجام ۲ یا چیزی شبیه به آن باشد.»

او همچنین گفت که وضعیت پیرامون برنامه هسته‌ای ایران «بسیار نامشخص» است. گروسی از کشورها خواست که «بنشینند و دوباره با هم تعامل کنند».

ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سال ۲۰۱۹ در واکنش به خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های گسترده علیه جمهوری اسلامی افزایش داده است. ایران اورانیوم را در بالاترین سطح خود غنی سازی می‌کند، البته که تهران همچنان غنی سازی به منظور استفاده تسلیحاتی را رد کرده است. 

گروسی افزود که ذخایر اورانیوم غنی شده تهران تا حد تسلیحاتی همچنان ادامه دارد، اگرچه در ماه‌های اخیر کاهش یافته است. آخرین گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ذخایر غنی شده ایران تا ۶۰ درصد، نزدیک به سطح تسلیحاتی، از اواسط ماه اوت تا پایان اکتبر نزدیک به ۷ کیلوگرم افزایش یافته، این در حالی است که قبلا با سرعت ۱۵ کیلوگرم یا بیشتر افزایش یافته بود. 

مقامات آمریکایی می‌گویند که ایران ظرفیت تولید «مواد شکافت پذیر» کافی برای تولید سلاح هسته‌ای را ظرف دو هفته دارد. گروسی با اشاره به «وضعیت سیاسی در کشورهای مختلف» گفت که از دیگر موانع پیشرو برای پیگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران، حواس پرتی داخلی کشورها است. 

او ادامه داد: «برای موفقیت در این امر باید حداقل سطح اجماع در جامعه بین‌المللی وجود داشته باشد. ایران باید با ما همکاری کند و این نقاط تکثیر پنهان [تاسیسات مخفی جدید] اتفاق خوبی نیست.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گروسی همچنین از تصمیم تهران برای توقف اجرای بیانیه مشترک ماه مارس درباره از سرگیری فعالیت دوربین‌های مراقبتی در مراکز اتمی هم شدیدا ابراز نگرانی و خاطرنشان کرد که طبق تعریف آژانس، ۴۲ کیلوگرم اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده اگر به درصدهای بالاتری غنی شود، برای ساخت بمب اتم کفایت می‌کند. گروسی تاکید کرد که ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران ۲۲ برابر مقدار مجاز مورد توافق است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد

«وقت آن نرسیده که ایران سلاح اتمی داشته باشد؟»؛ یک «سئوال معمولی» یا «شیطنت» صداوسیما در پخش زنده!

رنسانس هسته‌ای برای کربن‌زدایی از زمین: ۲۲ کشور خواستار ۳ برابرشدن ظرفیت هسته‌‌‌ای تا سال ۲۰۵۰ شدند