ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد

International Atomic Energy Agency (IAEA) Director General, Rafael Grossi
International Atomic Energy Agency (IAEA) Director General, Rafael Grossi Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران روز چهارشنبه پیشنهاد رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای سفر به تهران برای هدف گفتگو درباره فعالیت‌های هسته‌ای رد کرد؛ در عوض رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که از گروسی برای شرکت در کنفرانسی در تهران در ماه مه دعوت شده است.

آگهی

رافائل گروسی اوایل این هفته بار دیگر هشدار داد که ایران به روند غنی‌سازی اورانیوم بسیار فراتر از نیاز تجاری، ادامه می‌دهد و گفته بود که قصد دارد در همین رابطه به زودی به تهران سفر کند.

با این وجود محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی بامداد چهارشنبه بدون ارائه توضیح بیشتری گفت که عملی شدن این دیدار در ماه آینده به دلیل «تراکم برنامه‌ها» بعید است.

او در جمع خبرنگاران گفت: «تعاملات ایران با آژانس در یک روال طبیعی ادامه دارد و گفتگوها در جهت رفع ابهامات و توسعه همکاری‌ها انجام می‌شود. آقای گروسی اظهار تمایل کردند برای سفر به ایران. در دستور کار ایشان هست و در برنامه ما هم قرار دارد که زمانی که تنظیماتی صورت بگیرد، انجام خواهد شد.»

او افزود که انجام این سفر در ماه اسفند به دلیل «تراکم برنامه‌ها» بعید است و ادامه داد: «با توجه به اینکه در اردیبهشت سال آینده اولین کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای را برگزار می‌کنیم و میهمانان زیادی خواهیم داشت، از ایشان هم دعوت شده که در آن کنفرانس سخنرانی کنند.»

محمد اسلامی در واکنش به گزارش اخیر گروسی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیز گفت: «بطور طبیعی آژانس، هر سه‌ماه یکبار برای شورای حکام و هر شش ماه برای شورای امنیت سازمان ملل گزارش می‌دهد. گزارش مدیرکل دو بخش دارد؛ یک بخش گزارشات پادمانی و نظارت‌هایی است که انجام می‌دهند، دوربین‌هایی است که دارند و بازرسی‌هایی است که انجام می‌شود و ما هم یک بخشی از این گزارش هستیم.»

او ادامه داد: «گزارش یک بخش دوم هم دارد که ویژه برجام است و برجام تحت عنوان قطعنامه ۲۲۳۱ در دستور کارشان است که انطباق و عدم انطباق با برجام را گزارش می‌کنند. با توجه به اینکه بر اساس مواد ۲۶ و ۳۶ برجام طرفین متعاهد به تعهداتشان عمل نکردند، ما طبق قانون اقدام راهبردی عمل می‌کنیم که آن هم گزارش‌هایش توسط آژانس بطور مرتب تهیه و منتشر می‌شود.»

غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۶۰ درصد

رافائل گروسی روز دوشنبه در گفتگو با رویترز تاکید کرده بود که اگرچه سرعت غنی‌سازی اورانیوم در ایران از پایان سال گذشته اندکی کاهش یافته، اما این کشور همچنان اورانیوم را با نرخ بالای حدود ۷ کیلوگرم در ماه تا خلوص ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند.

اصرار ایران به این کار در حالی ادامه دارد که غنی سازی تا ۶۰ درصد، اورانیوم را به درجه تسلیحات نزدیک می‌کند و برای استفاده تجاری در تولید انرژی هسته‌ای ضروری نیست.

ایران دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را انکار می‌کند، با این وجود هیچ کشور دیگری بدون هدف تولید سلاح هسته‌ای تا این حد اقدام به غنی‌سازی اورانیوم نکرده است.

بر اساس توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی که میان ایران و قدرت‌های جهانی وضع شد، ایران می‌تواند اورانیوم را تنها تا سطح ۳.۶۷ درصد غنی کند.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری وقت آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی آمریکا را از این توافق خارج کرد و تحریم‌های اقتصادی و سیاسی را دوباره علیه ایران اعمال کرد، تهران نیز از محدودیت‌های هسته‌ای برجام فراتر رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی: همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید مشروط به انگیزه‌های اقتصادی باشد

استناد گروسی به سخنان صالحی؛ مدیرکل آژانس: برنامه هسته‌ای ایران کاملا شفاف نیست

هشدار گروسی: از بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران غافل نمانید؛ باید به فکر توافق برجام ۲ بود