Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دونده المپیک یک دهه پس از قتل دوست دخترش حکم آزادی مشروط گرفت

South Africa Pistorius
South Africa Pistorius Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسکار پیستوریوس، دونده سابق المپیک از آفریقای جنوبی، در ۵ ژانویه ۲۰۲۴ میلادی و یک دهه پس از آن که دوست دخترش، ریوا استین‌کمپ را به ضرب گلوله کشت، به طور مشروط آزاد خواهد شد.

آگهی

این خبر از سوی دادگاه این کشور اعلام شد. به گفته آنها اسکار پیستوریوس همچنین موظف است که در دوران آزادی مشروط، دوره‌ای از معالجات روانی و آموزش‌ها در موضوع کنترل خشم و خشونت مبتنی بر جنسیت را نیز بگذراند.

جون استین‌کمپ، مادر ریوا استین‌کمپ پیش از این گفته بود باور ندارد که اسکار پیستوریوس واقعا از این کارش پشیمان شده است. با این وجود وکیل خانم استین‌کمپ گفت که موکلش با آزادی مشروط او در کنار اجبارش به گذراندن دوره‌های آموزشی و روانی موافق است.

تانیا کوئن، وکیل خانم جون استین کمپ گفت: «او احساس می‌کند که شنیده شده است. این حکم پیام روشنی را ارسال می‌کند که خشونت مبتنی بر جنسیت تحمل نخواهد شد.»

دستگاه قضایی آفریقای جنوبی همچنین اعلام کرد که آزادی مشروط پیستوریوس ۳۷ ساله پس از دریافت گزارش هیات آزادی مشروط ممکن می‌شود که باید به این نتیجه می‌رسیدند که وضعیت روحی و رفتاری او برای ادغام مجدد اجتماعی مناسب است و همین هیات تصمیم گرفت تا او را زودتر از زندان آزاد کند.

دادگاه اعلام کرد: «آقای پیستوریوس باقیمانده مجازات خود را در سیستم اصلاحات جامعه تکمیل خواهد کرد و تا پایان دوره محکومیتش، با رعایت شرایط آزادی مشروط تحت نظارت قرار خواهد گرفت.»

پیستوریوس همچنین اجازه ندارد شهر پرتوریا را بدون مجوز قبلی ترک کند. او همچنین قبل از آزاد شدن، تحت یک برنامه ویژه قرار خواهد گرفت که او را برای زندگی خارج از زندان آماده می‌کند. این برنامه عمدتا ویژه زندانیانی است که جامعه چندان از آزادی آنها استقبال نمی‌کند.

اسکار پیستوریوس، دوست دختر خود ریوا استین‌کمپ را که یک مانکن و مدل بود، در اولین ساعات روز ولنتاین ۲۰۱۳ میلادی به ضرب گلوله در حمام خانه‌اش در پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی کشت.

دادگاه پس از یک محاکمه طولانی و چندین درخواست تجدیدنظر، سرانجام او را در سال ۲۰۱۷ میلادی مجرم شناخت و به ۱۳ سال زندان محکوم کرد.

او در جریان محاکمه تاکید داشت که بی‌گناه است و در زمان قتل، ریوا استین‌کمپ را با یک سارق اشتباه گرفته است.

با این وجود مادر ریوا این ادعا را باور نداشت و در آن زمان اعلام کرد: «فرزند عزیز من در آن شب به اندازه کافی برای حفظ جانش فریاد زده بود تا همسایه‌ها صدایش را بشنوند. من نمی‌دانم چه چیزی باعث شد که او از در پشت درهای بسته چهار بار به شخصی با گلوله شلیک کند آن‌هم در حالی که فکر می‌کنم او می‌دانست که آن شخص ریوا است.»

خانم جون استین‌کمپ همچنین در نامه‌ای اعلام کرد که این دونده مشهور پیشین را «مدتهاست که بخشیده است.» او نوشت: «می‌دانستم که اگر به خشم خود بچسبم، نمی‌توانم زنده بمانم.»

این دومین درخواست آقای پیستوریوس برای درخواست آزادی مشروط بود. اولین درخواست که در ماه مارس به دادگاه ارائه شد، به شکست انجامید. زیرا هیات بررسی درخواست دریافت که پیستوریوس حداقل دوره بازداشتِ مورد نیاز برای آزادی مشروط را تکمیل نکرده است.

مجرمان در آفریقای جنوبی پس از گذراندن نیمی از دوره محکومیت خود، معمولا واجد شرایط آزادی مشروط هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادستانی آفریقای جنوبی: مجازات اسکار پیستوریوس باید سنگین‌تر شود

درخواست استیناف دادستانان برای تغییر حکم حبس پیستوریوس رد شد

زنان اندونزی برای مقابله با خشونت جنسیتی به ورزش‌های رزمی روی‌ می‌آورند