Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استقبال جهانی از توافق حماس و اسرائیل؛ شماری از کشورها خواستار تشدید تلاش‌ها برای آتش‌بس پایدار شدند

کودکان فلسطینی و جنگ غزه
کودکان فلسطینی و جنگ غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با اعلام توافق موقت میان اسرائیل و حماس برای توقف ۴ روزه جنگ با هدف تبادل ۱۵۰ زندانی فلسطینی در قبال ۵۰ گروگان ربوده شده، رهبران کشورهای مختلف جهان خرسندی خود را از این خبر ابراز کردند.

آگهی

پاریس ابراز امیدورای کرد که فرانسوی‌های ربوده شده به غزه در میان نخستین گروه از گروگان‌های آزاد شده باشند.

امانوئل ماکرون، ریاست جمهوری فرانسه در حساب کاربری خود در شبکه ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «ما بدون وقفه تلاش می‌کنیم تا همه گروگان‌ها آزاد شوند.»

او در ادامه تأکید کرد که آتش‌بس بشردوستانه میان اسرائیل و حماس باید «کمک‌رسانی» به مردم غزه را ممکن سازد.

در جریان حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، هشت فرانسوی مفقود شده‌اند که در حال حاضر فرانسه اطمینان ندارد همه آن‌ها توسط حماس به گروگان گرفته شده باشند.

سرتا تاویسین، نخست‌وزیر تایلند ابراز امیدورای کرد که حدود ۲۵ گروگان تایلندی هم در جریان تبادل گروگان‌ها با زندانیان فلسطینی آزاد شوند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هم گفت از اینکه تعدادی از گروگان‌های در دست حماس آزاد خواهند شد «بی‌اندازه خرسند» است.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه با قدردانی از تلاش رهبران قطر و مصر در راه تحقق توافق اسرائیل و حماس، «تعهد» بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را در حمایت از برقراری آتش‌بس ستود.

آقای بایدن همچنین ابراز امیدواری کرد که دختربچه ۳ ساله آمریکایی-اسرائیلی در میان گروگان‌هایی باشد که آزاد خواهند شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به توافق اسرائیل و حماس گفت که این توافق نتیجه «تلاش‌های دیپلماتیک خستگی‌ناپذیر و بی‌وقفه» واشنگتن بوده است.

مسکو هم با استقبال از توافق اسرائیل و حماس برای توقف ۴ روزه جنگ، تأکید کرد که «این دقیقاً همان خواسته روسیه از آغاز تشدید درگیری‌ها در غزه است».

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا هم خواستار استفاده از این آتش‌بس برای «سازماندهی و افزایش» کمک‌های بشردوستانه به ساکنان غزه شد.

یک گام مهم

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در حساب کاربری خود در شبکه ایکس نوشت: «اعلام آزادی نخستین گروه از گروگان‌ها یک پیشرفت است. هرچند هیچ چیزی در جهان نمی‌تواند جایگزین رنج آن‌ها شود.»

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا این توافق را «گامی مهم برای ارائه کمک به خانواده‌های گروگان‌ها و حل بحران انسانی در غزه» دانست.

وزیر خارجه بریتانیا در ادامه با فراخواندن طرف‌های درگیر در جنگ غزه برای اجرای «تمامی» تعهدات‌شان براساس توافق بدست آمده، از این موضوع به عنوان «یک گام حیاتی» برای رسیدگی به بحران جاری در آینده یاد کرد.

چین هم ابراز امیدواری کرد که توافق حاصله میان اسرائیل و حماس «به کاهش بحران انسانی و تنش‌ها» در نوار غزه کمک کند.

آگهی

محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز با قدردانی از میانجیگری مصر و قطر برای رسیدن به این توافق، گفت که باید در جستجوی «راه‌حل‌های جامع برای بحران‌ها در برابر اسرائیل» بود. آقای عباس در ادامه خواستار «توقف کامل تجاوزگری اسرائیل» علیه فلسطینی‌ها شد.

علی خامنه‌ای: اسرائیل در این جنگ ضربه فنی شد

همزمان با ابراز امیدواری تعداد زیادی از کشورهای جهان مبنی بر اینکه توافق فعلی بتواند زمینه‌ساز آتش‌بس پایدار در جنگ غزه شود، علی خامنه‌ای، رهبر ایران از «باخت سنگین» اسرائیل در جنگ غزه سخن گفت.

او در جمع شماری از ورزشکاران ایرانی گفت که حماس نه به عنوان یک دولت و یک کشور با امکانات زیاد، بلکه به عنوان یک گروه مبارز توانست اسرائیل را با آن همه امکانات «ضربه فنی» کند.

اما محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر قطر که نقش مهمی در میانجیگری میان حماس و اسرائیل داشت، با قدردانی از همراهی مصر و آمریکا، ابراز امیدواری کرد که این آتش‌بس موقت، راه را برای «پایان جنگ» در منطقه هموار کند.

آگهی

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

نخست‌وزیر قطر همچنین گفت که امیدوار است این توافق تبدیل به «توافقی جامع و بادوام» و در ادامه منجر به «گفت‌وگوهایی جدی در جهت صلحی فراگیر و عادلانه» شود.

وزرای خارجه عربستان سعودی، مصر و اردن هم با استقبال از توافق آتش‌بس موقت میان اسرائیل و حماس، اعلام کردند که این توافق باید نخستین گام در رسیدن به آتش‌بس پایدار باشد.

فیصل بن‌فرحان، سامح شکری و ایمن صفدی در نشستی با خبرنگاران در لندن گفتند که این توافق که شامل آزادی گروگان‌ها و امدارسانی در نوار غزه است، باید به تشکیل «دو دولت» مستقل منتهی شود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تانک‌ها و سربازان اسرائیل در خیابانهای شهر غزه؛ «مقر پلیس، مجلس و دانشکده تولید سلاح حماس تسخیر شد»

پیام دختر ربوده شده توسط حماس: به ما گفتند که «در غزه ازدواج خواهید کرد»

کشته شدن ۸ نظامی اسرائیلی در جنوب غزه؛ جنجال بر سر قانون معافیت از خدمت حریدی‌ها بالا می‌گیرد