Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پوتین: بریکس می‌تواند به راه حل سیاسی مناقشه غزه کمک کند

 حملات اسرائيل به غزه
حملات اسرائيل به غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گروه بریکس که عمدتا از قدرت‌های نوظهور اقتصادی تشکیل شده‌، می‌تواند به حل و فصل سیاسی مناقشه جاری در غزه کمک کند.

آگهی

آقای پوتین روز سه‌شنبه بر راه‌حل سیاسی جنگ غزه به منظور دستیابی به یک توافق تاکید کرد و گفت که کشورهای منطقه و اعضای بریکس قادرند در تلاش‌ها برای دستیابی به چنین توافقی مشارکت کنند.

رئیس جمهوری روسیه که در نشست مجازی سران کشورهای عضو بریکس به شکل ویدیویی سخن می‌گفت بار دیگر بحران خاورمیانه را ناشی از شکست دیپلماسی آمریکا در منطقه قلمداد کرد.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: «ما خواستار تلاش‌های مشترک جامعه بین‌المللی با هدف کاهش تنش، برقراری آتش‌بس و یافتن راه حل سیاسی برای مناقشه فلسطین و اسرائیل هستیم.»

ولادیمیر پوتین بدون اشاره به سازمان‌دهی چنین تلاشی افزود: «اعضای بریکس و کشورهای منطقه می توانند نقشی کلیدی در این زمینه ایفا کنند.»

گروه بریکس شامل کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. بریکس ماه اوت گذشته موافقت خود را با پیوستن عربستان سعودی، ایران، اتیوپی، مصر، آرژانتین و امارات عربی متحده به عنوان اعضا جدید این گروه اعلام کرد.

کارشناسان سیاسی در روسیه و غرب معتقدند که پوتین در تلاش است تا از بحران غزه به نفع اهداف ژئوپلیتیکی خود استفاده کند.

به اعتقاد کارشناسان، این رویکرد بخشی از استراتژی روسیه برای توجه ویژه به متحدان خود در کشورهای در حال توسعه است که با هدف ایجاد آنچه «نظم نوین جهانی» و مقابله با سلطه ایالات متحده در جهان خوانده می‌شود، صورت می‌گیرد.

ولادیمیر پوتین پیش‌تر نیز در اظهاراتی بارها به سیاست ایالات متحده حمله کرده و ضمن درخوست از اسرائيل برای خویشتن‌داری، خواستار حل و فصل سیاسی مناقشه میان اسرائیل و فلسطینی‌ها شده بود.

رئیس جمهوری روسیه ماه گذشته با هشدار به اسرائيل نسبت به محاصره غزه به همان روش که آلمان نازی، لنینگراد را در جنگ دوم جهانی محاصره کرد، گفت که حمله زمینی به غزه منجر به تلفات غیرنظامی «غیرقابل قبول» خواهد شد.

آقای پوتین روز سه شنبه شمار کودکان جان باخته در غزه را «وحشتناک» خواند و افزود که مشاهده عمل‌های جراحی روی کودکان بدون استفاده از داروی بیهوشی «احساسات خاصی را برمی انگیزد.»

وی در ادامه یادآور شد: «به دلیل کارشکنی‌های صورت گرفته در تصمیمات سازمان ملل که به وضوح بر تشکیل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین و همزیستی مسالمت آمیز آنها تاکید دارد، چند نسل از فلسطینی‌ها در فضایی آکنده از بی‌عدالتی پرورش یافته و بزرگ شدند؛ ضمن آنکه اسرائیلی‌ها نیز در این شرایط نمی‌توانند امنیت کشور خود را به شکل کامل تضمین کنند.»

گفتنی است که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، نیز پیش‌تر در همین نشست مجازی طی سخنانی ضمن درخواست برقراری آتش‌بس در نوار غزه تاکید کرد که بدون «حل و فصل عادلانه» مسئله فلسطین، صلح و ثبات پایدار در خاورمیانه برقرار نخواهد شد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان همچنان در حال بررسی عضویت در بریکس؛ آیا حضور روسیه و چین مشکل‌زا است؟

جنگ غزه به زبان ارقام و آمار؛ مناقشه اسرائیل و حماس مرگبارترین برای خبرنگاران ثبت شد

تشدید حملات اسرائیل به غزه؛ سفر تاریخی بایدن به خاورمیانه همزمان با حضور پوتین در چین