جنگ اسرائیل با حماس؛ بایدن خواستار «اتحاد مجدد نوار غزه و کرانه باختری» شد

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین تحولات جنگ حماس و اسرائیل در روز شنبه ۲۷ آبان سال ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با ۱۸ نوامبر سال ۲۰۲۳ میلادی را‌ در این صفحه دنبال کنید.

  • سخنگوی ارشد ارتش اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که همزمان با ادامه عملیات زمینی خود در بخش‌های شمالی نوار غزه، نیروهای اسرائیلی اهداف حماس را در هر کجا که بتوانند از جمله در بخش‌های جنوبی نوار غزه، هدف قرار خواهند داد.

  • اسرائیل به فلسطینیان ساکن شهر خان یونس در جنوب نوار غزه هشدار داد تا از خط آتش خارج شوند و به منطقه دیگری بگریزند. اسرائیل اعلامیه‌هایی را با همین مضمون بر فراز آسمان خان یونس پخش کرد.

  • یک مقام حقوق بشری سازمان ملل از اسرائیل خواست تا به استفاده از آب به عنوان «سلاح جنگی» در غزه پایان دهد. پدرو آرروجو-آگودو، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حق دسترسی به آب آشامیدنی سالم و بهداشت گفت که مشکلات کم آب شدن بدن و بیماری‌های مربوط به آب ناسالم اکنون درنوار غزه در حال افزایش است.

آگهی

برای مشاهده اخبار تحولات جنگ حماس و اسرائیل در روز جمعه ۲۶ آبان/۱۷ نوامبر اینجا را کلیک کنید. شما همچنین می‌توانید پوشش کامل اخبار بین‌المللی یورونیوز در مورد جنگ حماس و اسرائیل را از این صفحه دنبال کنید.

18.11.2023
22:14

بایدن خواستار «اتحاد مجدد نوار غزه و کرانه باختری» شد

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز شنبه در یادداشتی که در روزنامه «واشنگتن‌پست» منتشر شد خواستار «اتحاد مجدد نوار غزه و کرانه باختری رود اردن» زیر نظر «تشکیلات فلسطینی احیاشده» شد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده نوشته است: «نوار غزه و کرانه باختری رود اردن باید زیر نظر یک ساختار اداره‌کننده که در نهایت تشکیلات فلسطینی احیاشده خواهد بود متحد شوند.»

گروه حماس از سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را در دست دارد اما پیش از آن برای مدتی این باریکه مانند کرانه باختری رود اردن زیر نظر تشکیلات خودگردان فلسطینی اداره می‌شد. 

اظهارات جو بایدن به نظر می‌رسد در راستای سیاست قدیمی آمریکا طی چند دهه گذشته مبنی بر تشکیل و همزیستی دو کشور (اسرائیل و کشور فلسطینی‌ها) باشد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین تهدید کرده است که کشورش «افراط‌گرایانی را که به غیرنظامیان در کرانه باختری حمله می‌کنند» از دریافت ویزا محروم خواهد کرد. 

جو بایدن نوشته است: «خشونت افراط‌گرایان علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری باید متوقف شود و کسانی که این خشونت‌ها را مرتکب می‌شوند باید حساب پس دهند.»

رئیس‌جمهوری آمریکا
18.11.2023
21:07

اعضای خانواده گروگان‌های اسرائیلی با پای پیاده به بیت‌المقدس رفتند

اعضای خانواده گروگان‌های اسرائیلی که با پای پیاده به بیت‌المقدس رفته‌اند روز شنبه ضمن راهپیمایی در این شهر خواستار «پاسخگویی» دولت اسرائیل در مورد سرنوشت گروگان‌ها شدند. 

فشارهای داخلی به دولت اسرائیل طی روزهای گذشته در پی اعلام خبر جان باختن دو گروگان در نوار غزه افزایش یافته است. خانواده گروگان‌های اسرائیلی روز سه‌شنبه راهپیمایی خود را از تل‌آویو در شصت کیلومتری بیت‌المقدس آغاز کردند. 

هزاران نفر که پرچم‌های اسرائیل و عکس‌هایی از اعضای به گروگان گرفته‌شده خانواده خود را در دست داشتند رفت و آمد در جاده منتهی به بیت‌المقدس را مسدود کردند. 

قرار است خانواده همه گروگان‌های اسرائیلی دوشنبه شب با سه عضو کابینه جنگ اسرائیل از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور دیدار کنند. 

تظاهرات خانواده گروگان‌های اسرائیلی در بیت‌المقدس
18.11.2023
18:51

مشاور بایدن از مذاکرات «فشرده» برای دستیابی به توافق بر سر آزادی گروگان‌ها خبر داد

برت مک‌گورک، مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه روز شنبه بر اهمیت دستیابی به توافق بر سر آزادی گروگان‌های اسرائیلی تاکید کرد.

مشاور جو بایدن، رئیس‌جمهوی ایالات متحده که به بحرین سفر کرده است وضعیت در نوار غزه را «وحشتناک» و «غیرقابل تحمل» خواند. برت مک‌گورک با این حال افزود که توقف در درگیری‌ها و ارسال کمک‌های بشردوستانه و سوخت هنگامی صورت خواهد گرفت که گروگان‌های اسرائیلی آزاد شده باشند. 

وی وعده داد که آزادی شمار قابل توجهی از گروگان‌ها منجر به «وقفه قابل توجه» در درگیری‌ها خواهد شد. 

مشاور جو بایدن گفت که مذاکراتی «فشرده» با میانجیگری قطر برای دستیابی به توافق بر سر آزادی گروگان‌ها در جریان است.

برت مک‌گورک
18.11.2023
18:29

هزاران نفر در حمایت از فلسطینی‌ها و «آتش‌بس فوری» در فرانسه تظاهرات کردند

هزاران نفر روز شنبه در چند شهر فرانسه از جمله پاریس در حمایت از فلسطینی‌ها و برقراری «آتش‌بس فوری» در نوار غزه تظاهرات کردند.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات خواستار تلاش بیشتر دولت فرانسه برای برقراری آتش‌بس شدند. شماری از رهبران سیاسی چپگرا و رهبران اتحادیه‌های کارگری در تظاهرات روز شنبه پاریس حضور داشتند. 

بنا به گزارش‌ها علاوه بر پاریس در شهرهای لیون، مارسی، تولوز، نیس، استراسبورگ و رن نیز تجمع‌هایی در دفاع از حقوق فلسطینی‌ها برگزار شد. 

تظاهرات حمایت از فلسطینی‌ها در پاریس
18.11.2023
18:08

حماس از افزایش آمار قربانیان در نوار غزه به «۱۲ هزار ۳۰۰ نفر» خبر داد

وزارت بهداشت حماس در نوار غزه روز شنبه گزارش داد که شمار قربانیان حملات اسرائیل به این باریکه به «۱۲ هزار و ۳۰۰ نفر» رسید. 

به گفته حماس بیش از «پنج هزار کودک» و «۳۳۰۰ زن» در بین قربانیان هستند. مقام‌های حماس شمار مجروحان از روز هفت اکتبر تاکنون را «۳۰ هزار نفر» ذکر کردند. 

قربانیان حملات اسرائیل به نوار غزه
18.11.2023
17:07

هزاران تظاهرکننده حامی حقوق فلسطینی‌ها در بریتانیا خواستار برقراری «آتش‌بس» شدند

هزاران نفر روز شنبه بار دیگر در حمایت از حقوق فلسطینی‌ها در بریتانیا تظاهرات کردند. شرکت‌کنندگان خواستار برقراری «آتش‌بس» در باریکه غزه شدند.

معترضان علاوه بر لندن در چند شهر دیگر بریتانیا تظاهرات کردند. شمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات شنبه گذشته در لندن ۳۰۰ هزار نفر گزارش شده بود. 

تظاهرات حمایت از فلسطینی‌ها در لندن
18.11.2023
17:03

شولتس از «نیاز فوری» به «بهبود شرایط» انسانی در نوار غزه سخن گفت

دفتر اولاف شولتس، صدراعظم آلمان اعلام کرد که او در گفتگوی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل از «نیاز فوری» به «بهبود شرایط» انسانی در نوار غزه سخن گفته است.

در بیانیه دفتر صدراعظم آلمان به نقل از او آمده است که «آتش‌بس‌های بشردوستانه» می‌تواند به بهبود شرایط و رسیدگی به مردم غزه کمک کند. 

صدراعظم آلمان
18.11.2023
16:30

آژانس سازمان ملل حمله «دهشتناک» به مدرسه‌ای در نوار غزه را محکوم کرد

رئیس آژانس سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی روز شنبه حمله به مدرسه‌ای را که به عنوان پناهگاه آوارگان در نوار غزه مورد استفاده قرار می‌گرفت «دهشتناک» خواند.

فیلیپ لاتزارینی گفت که «هزاران آواره» در این محل مستقر شده بودند. او ضمن تاکید بر لزوم توقف حملات به نوار غزه خواستار برقراری «آتش‌بس بشردوستانه» شد. 

حملات اسرائیل به نوار غزه
18.11.2023
15:52

وزارت بهداشت حماس از کشته شدن بیش از ۸۰ نفر در حملات به اردوگاه پناهجویان خبر داد
 

یک مقام وزارت بهداشت حماس در نوار غزه گفت «دست کم ۵۰ نفر» روز شنبه در حمله نیروهای اسرائیلی به یک مدرسه که به عنوان پناهگاه آوارگان استفاده می‌شد، کشته شدند.

این مقام فلسطینی به خبرگزاری فرانسه گفت که حمله به مدرسه «الفاخوره» واقع در اردوگاه آوارگان «جبالیا» در شمال نوار غزه «در سحرگاه» رخ داده است. این مدرسه تحت نظارت سازمان ملل فعالیت دارد.

همچنین اعلام شده است که در حمله دیگری به همین اردوگاه، ۳۲ نفر از اعضای یک خانواده روز شنبه بر اثر حمله اسرائیل به منزلشان کشته شدند. بر اساس این بیانیه، ۱۹ کودک در میان کشته شدگان بودند.

جبالیا یازدهم اکتبر ۲۰۲۳ - آسوشیتدپرس
18.11.2023
15:21

رئیس کمیسیون اروپا با «کوچ اجباری» فلسطینیان مخالفت کرد
 

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه با سفر به قاهره و در جریان دیدار با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر اعلام کرد که با «کوچ اجباری فلسطینی‌ها» مخالف است.

خانم فن در لاین در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس‌ (توییتر سابق) «از مصر به خاطر نقش کلیدی‌ آن در ارائه و تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به فلسطینی‌های آسیب‌پذیر» قدردانی کرد.

خانم فن در لاین در ادامه روز به شبه جزیره سینا سفر کرد تا به مناسبت ورود کاروان کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا از این کمک‌های ارسالی دیدن کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی اختصاصی نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل با یورونیوز؛ «هنوز به اصل عملیات نرسیده‌ایم»

اسرائیل: حمله‌ای را که به دستور ایران علیه شهروندانمان در قبرس طراحی شده بود، خنثی کردیم

امیر قطر: انفعال جامعه جهانی نسبت به وقایع غزه شرم آور است