Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش درگیری‌ها در جنوب لبنان؛ زرادخانه نظامی حزب‌الله از چه سلاح‌هایی تشکیل شده است؟

تمرین نظامی نیروهای حزب‌الله
تمرین نظامی نیروهای حزب‌الله Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر حزب‌الله لبنان روز شنبه در دومین سخنرانی خود پس از آغاز جنگ غزه از سلاح‌های جدید به کار گرفته شده در حملات روزانه شبه نظامیان شیعی علیه اسرائیل خبر داد.

آگهی

حسن نصرالله سپس افزود: «طی هفته گذشته (..) با توجه به تعدد عملیات، تعداد اهداف مورد نظر و همچنین تسلیحات به کار رفته، اقدامات مقاومت در جبهه لبنان تقویت شده است.»

رهبر حزب‌الله لبنان در نطق تلویزیونی خود تصریح کرد: «برای نخستین بار در تاریخ مقاومت در لبنان از پهپادهای انتحاری برای حمله به اهدافی در اسرائیل استفاده می کنیم.»

او همچنین خاطرنشان کرد که حزب‌الله طی روزهای اخیر برای اولین بار از «موشک‌های برکان» استفاده کرده است که می‌توانند مواد منفجره ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلویی را حمل کنند.

دبیر کل حزب‌الله سپس فاش کرد که تشکیلات تحت رهبری او اکنون «روزانه» پهپادهای شناسایی را به عمق خاک اسرائیل ارسال می کند و به ادعای وی «برخی از آنها به شهرهای حیفا، عکا و صفد» در استان‌های شمالی این کشور نیز می‌رسند.

تبادل آتش بین حزب‌الله لبنان و اسرائیل در منطقه مرزی بین دو کشور همانطور که حسن نصرالله در سخنرانی قبلی خود به آن اشاره کرده بود، تقریبا از زمان آغاز جنگ و فردای حمله خونین هفت اکتبر حماس به خاک اسرائیل به صورت روزانه وجود داشته است.

حسن نصرالله روز شنبه همچنین یادآور شد که حزب‌الله در پاسخ به کشته شدن چند غیرنظامی در حمله ۵ نوامبر اسرائیل به جنوب لبنان از موشک‌های کاتیوشا برای بمباران عمق خاک اسرائیل استفاده کرده است.

بر اساس آمار خبرگزاری فرانسه، طی درگیری‌های اخیر میان ارتش اسرائیل و حزب‌الله لبنان، دست کم ۹۰ نفر که اغلب آنها را شبه‌نظامیان شیعی تشکیل می‌دادند در سمت لبنان کشته شدند؛ این درگیری‌ها همچنین به کشته شدن ۶ سرباز اسرائیلی و ۲ غیرنظامی در سمت اسرائیل منجر شده است.

حزب‌الله لبنان چه زرادخانه‌ای در اختیار دارد؟

حزب‌الله که بیش از یک ماه است علیه ارتش اسرائیل در مرزهای جنوبی لبنان می جنگد، به گفته کارشناسان، دارای یک ارتش واقعی است و زرادخانه مهیبی در اختیار دارد که تاکنون تنها بخشی کوچک از آن را به کار گرفته است.

این تشکل شیعی که از سوی ایران تسلیح و تامین مالی می‌شود از زمان آخرین جنگ علیه اسرائیل در سال ۲۰۰۶ تاکنون قابلیت های نظامی خود را به میزان قابل توجهی توسعه داده است.

به گزارش فرانس‌پرس، شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان همچنین با قرار گرفتن در کنار بشار اسد و حضور در جنگ سوریه به تجارب خود افزوده‌اند.

حزب الله بخشی از «محور مقاومت» است که گروه‌های متحد ایران، از عراق تا یمن گرفته و از آنجا تا سوریه را در بر می‌گیرد.

این تشکیلات قدرتمند از زمان شروع جنگ غزه در ۷ اکتبر هر روز مواضع اسرائیل را بمباران می کند، اما در عین حال مراقب بوده است که مانند سال ۲۰۰۶ عمق خاک اسرائیل را هدف قرار ندهد.

با این حال، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان پیش‌تر طی سخنانی در اوایل نوامبر «احتمال تشدید تنش بیشتر در جبهه جنوبی» را منتفی ندانسته بود.

چه تعداد نیرو زیر پرچم حزب‌الله می‌جنگند

رهبر حزب الله دو سال پیش مدعی شده بود که حزب تشکیلات تحت رهبری او ۱۰۰ هزار جنگجو دارد؛ رقمی که دینا عرقجی، تحلیلگر دفتر مشاوره «کنترل ریسک»، آنرا احتمالا «اغراق‌آمیز» می‌داند.

به گفته این تحلیلگر که فرانس‌پرس به اظهارات او استناد کرده، بخشی از این نیروها را اعضای کتائب رضوان (نیروی نخبه حزب‌الله) تشکیل می‌دهند.

آگهی

جنگجویان حزب‌الله در منطقه مرزی جنوب لبنان به وضوح قابل مشاهده نیستند؛ به گفته کارشناسان تونل ها و سنگرهایی توسط حزب‌الله در این مناطق تعبیه و حفر شده که جنگجویان بیشتر از طریق آن جابجا می‌شوند.

نیروهای شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان
نیروهای شبه‌نظامی حزب‌الله لبنانAP Photo

موشک های با دقت بالا

دینا عرقجی، تحلیل‌گر دفتر مشاوره «کنترل ریسک» می‌گوید: «حزب‌الله از زمان جنگ ۲۰۰۶ با اسرائیل تاکنون، زرادخانه خود را از نظر کمی و کیفی به میزان قابل توجهی توسعه داده است.»

این کارشناس می‌افزاید: حزب‌الله در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۵ هزار موشک در اختیار داشت اما این تعداد طبق برآوردها طی دو سال گذشته تقریباً ۱۰ برابر شده است.»

رهبر حزب الله سپتامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که نیروهایش اکنون موشک‌های با دقت بالا در اختیار دارند. دینا عرقجی در این خصوص می‌گوید: «این موشک‌ها می‌توانند به حزب‌الله اجازه دهند اهدافی را با دقت بالاتری مورد حمله قرار دهند.»

آگهی

حسن نصرالله فوریه ۲۰۲۲ ادعا کرد که متخصصان نظامی حزب‌الله از توانایی تبدل هزاران موشک فاقد سیستم جهت یابی به موشک‌های با دقت بالا برخوردار شده‌اند.

وی روز ۱۴ اوت گذشته در سخنانی تاکید کرد که حزب‌الله تنها به «چند موشک با دقت بالا» برای نابودی فرودگاه‌ها (...)، نیروگاه‌ها، مراکز ارتباطی و تاسیسات هسته‌ای دیمونا در جنوب اسرائیل نیاز دارد.

موشک‌های هدایت شونده

زرادخانه حزب‌الله همچنین از موشک‌های هدایت شونده تشکیل شده که از زمان شروع جنگ غزه در هفت اکتبر علیه اسرائیل به کار گرفته شده است.

حزب‌الله اوت ۲۰۲۳ اعلام کرد که یک سامانه ضد زرهی متشکل از دو سکوی پرتاب موسوم به «ثارالله» در اختیار دارد که برای شلیک موشک‌های ضد تانک روسی کورنت طراحی شده است.

آگهی

این سیستم از ویژگی خاصی برخوردار است؛ به نحوی که هدف خود را با دقت در روز و شب مورد اصابت قرار می دهد.

موشک‌های هدایت نشده

نیروهای حزب‌الله بر اساس آنچه در گزارش فرانس‌پرس آمده انواع مختلفی از موشک های هدایت نشده از جمله راکت اندازهای «ب‌ام-۲۱ گراد» را در اختیار دارند.

در گزارش سال ۲۰۱۸ «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی» واشنگتن آمده است که حزب‌الله مدل‌های دیگری از راکت‌های کاتیوشا و همچنین موشک‌اندازهای چندگانه «فجر۳» ایرانی با برد ۴۳ کیلومتر و «فجر۵» با برد ۷۵ کیلومتر و همچنین موشک‌های رعد با برد ۶۰ و ۷۰ کیلومتری را در زرادخانه خود دارد.

نیروهای حزب‌الله در جریان درگیری‌های مرزی با اسرائیل
نیروهای حزب‌الله در جریان درگیری‌های مرزی با اسرائیلAFP

موشک های سطح به دریا

حزب الله دارای موشک‌های ضد کشتی است که در جنگ سال ۲۰۰۶، هنگام حمله به یک کشتی اسرائیلی در سواحل بیروت از آنها استفاده کرد.

آگهی

حزب‌الله سال ۲۰۱۹ ویدئوهایی را منتشر کرد که نشان می‌داد موشک‌های ضد کشتی چینی «سی-۸۰۲» و «سی-۷۰۴» را نیز در اختیار دارد.

بر اساس گزارش‌ «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی» در واشنگتن، حزب‌الله همچنین موشک‌های پیشرفته‌تری نیز در اختیار دارد که پیش‌تر تهدید کرده بود از آنها علیه سکوها و کشتی‌های گازی اسرائیل در دریای مدیترانه استفاده خواهد کرد. از جمله این موشک‌ها می‌توان به «پی-۸۰۰ انیکس» روسی با برد ۳۰۰ کیلومتر اشاره کرد.

موشک‌های ضد هوایی

فرانس‌پرس در گزارش خود آورده است که حزب‌الله در جریان درگیری‌های اخیر در جنوب لبنان، از موشک‌های زمین به هوا علیه پهپادهای اسرائیلی استفاده کرده است.

هواپیماهای بدون سرنشین

زرادخانه تنها تشکیلات سیاسی مسلح لبنان که تحت حمایت ایران قرار دارد مجهز به انواع مختلفی از پهپادها است دارد که از آنها برای شناسایی یا حمله استفاده می کند؛ حزب‌الله اعلام کرده است که حملات اخیر به اسرائیل پهپادهای انتحاری را به کار گرفته است.

آگهی

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله اسرائیل به مواضع حزب‌الله لبنان؛ آنکارا ضمن انتقاد از اروپا سفیرش را از تل‌آویو فراخواند

هشدار نتانیاهو به ایران و حزب‌الله: اشتباه قبل را تکرار نکنید، این بار بهای سنگین‌تری خواهید پرداخت

ترامپ: نتانیاهو شب قبل کشتن سلیمانی از عملیات عقب‌نشینی کرد؛ حزب‌الله لبنان بسیار باهوش است