Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

برآورد توان نظامی شبه‌نظامیان شیعه در جنگ با اسرائیل؛ حزب‌الله لبنان چند فروند موشک دارد؟

لبنان
لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موسسه مطالعات امنیت ملی (INSS) که یک اندیشکده مستقلِ وابسته به دانشگاه تل‌آویو است، همزمان با تشدید تنش‌ها در شمال اسرائیل برآورد خود را از زرادخانه موشکی و نیروی نظامی سازمان شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان منتشر کرد.

آگهی

در گزارش این موسسه آمده است: «حزب‌الله یک سازمان تحت حمایت ایران است که به زرادخانه بزرگی از تسلیحات بسیار مخرب مسلح شده است. این سازمان متشکل از سربازان عادی و ذخیره است که بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود. افزون بر این، نیروی رضوان، واحد کماندویی آموزش دیده این گروه است که تجربه رزم در سوریه را نیز داراست و در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ نیرو در اختیار دارد.»

اندیشکده اسرائیلی در ادامه این گزارش یادآورد شده است: «حزب‌الله از سوی فعالان شیعه در کشورهای همسایه مانند افغانستان، پاکستان، سوریه و عراق حمایت خارجی می‌شود.»

موسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل برآورد کرده که زرادخانه حزب‌الله شامل ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار راکت، اسلحه مسلسل و موشک، از جمله صدها موشک مخربِ با دقت بالاست.

بر پایه گزارش این اندیشکده اسرائیلی، حزب الله حدود ۴۰ هزار راکت کوتاه بُرد (۱۵-۲۰ کیلومتر)، تقریبا ۸۰ هزار راکت میان برد مانند فجر ۳ و ۵ و حدود ۳۰ هزار راکت و موشک دوربرد (۲۰۰-۳۰۰ کیلومتر) دارد. این سازمان همچنین تعداد محدودی موشک دوربرد اسکاد سی و دی (۷۰۰ کیلومتر) از سوریه دریافت کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: «حزب‌الله همچنین چند صد پرتابه فتح ۱۱۰، مجهز به سیستم‌های ناوبری دقیق مبتنی بر جی‌پی‌اس (GPS) و حمل حدود ۵۰۰ کیلوگرم مواد منفجره را در اختیار دارد که دارای دقت قابل توجه و پتانسیل تخریب بالایی هستند.»

موسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل برآورد کرده که حزب‌الله به موشک‌های زمین به هوای با کیفیت C802، ساخت چین و موشک‌های ضد کشتیِ «یاخونت»، ساخت روسیه مجهز شده است. افزون بر این، آنها موشک‌های پیچیده ضد تانک «کورنت» را که قابلیت پرتاب بمب‌های خمپاره‌ای و همچنین موشک‌های ضدهوایی SA-17 و SA-22 دارند، در اختیار گرفته‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

گزارش موسسه مطالعات امنیت ملی همچنین بر توان پهپادی حزب‌الله برای انجام ماموریت‌های با برد تا ۴۰۰ کیلومتر صحه می‌گذارد و تایید می‌کند که این سازمان صدها هواپیمای بدون سرنشین را برای حمله یا انجام ماموریت‌های شناسایی در اختیار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب‌الله لبنان از کجا آمده، اهدافش چیست و آیا در کنار حماس وارد جنگ با اسرائیل می‌شود؟

توصیف خلبان اسرائیلی از ماموریت رهگیری پهپادهای ایرانی: مانند «تاپ گان» در «جنگ ستارگان» بود

چرا اسرائیل هزینه انفعال در برابر حمله ایران را بیشتر از واکنش نظامی می‌داند؟