Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان در نخستین سخنرانی خود بعد از جنگ حماس و اسرائیل چه گفت؟

حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان
حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن نصرالله روز جمعه همانطور که از پیش اعلام شده بود برای نخستین بار پس از حمله هفت اکتبر حماس به اسرائیل صحبت کرد و گفت که نیروهای او در حال حاضر در خط مرزی با اسرائیل درگیری بی‌سابقه‌ای دارند.

آگهی

وی با این حال از اعلام اینکه نیروهای حزب‌الله به‌طور کامل وارد درگیری‌ها خواهند شد امتناع کرد و گفت که حزب‌الله متحد حماس است و از هشدارهای آمریکا برای دور ماندن از جنگ اخیر منصرف نشده است.

او افزود: «کشتی‌های جنگی آمریکایی در دریای مدیترانه ما را نمی‌ترسانند.»

وی هشدار داد که حزب‌الله برای تمامی گزینه‌ها آماده است و می‌تواند هر زمانی که بخواهد آن‌ها را انتخاب کند. وی ایجاد یک نبرد تمام عیار را «واقع‌بینانه» و ممکن توصیف کرد.

حسن نصرالله تاکید کرد که جنگ در مرز لبنان و اسرائیل در مقیاسی که تاکنون دیده شده محدود نخواهد شد.

رهبر حزب الله با اشاره به جبهه لبنان در جنگ غزه گفت: «امروز یک سوم ارتش اسرائیل در مرز لبنان قرار گرفته‌اند. نصف توان دریایی اسرائیل در برابر لبنان است. یک چهارم نیروی هوایی در شمال است. نصف دفاع موشکی در شمال لبنان مستقر است. یک سوم نیروهای لجستیکی در شمال است. این یکی از دستاوردهای مستقیم است.»

وی تخلیه شهرک‌های شمالی را یکی دیگر از دستاوردهای حزب‌الله توصیف کرد و گفت: «عملیات‌ها باعث تخلیه صدها هزار شهرک نشین از شهرک‌های شمالی شد، در ۳۴ شهرک در جنوب فلسطین بیش از ۵۸ هزار شهرک نشین تخلیه شد و فشار روانی و اقتصادی بر دشمن دارد.»

آقای نصرالله افزود که اگر آمریکا می‌خواهد از جنگ منطقه‌ای جلوگیری کند باید به سرعت «تجاوز به غزه را متوقف کند.»

او آمریکا را مسئول اصلی جنگ در غزه معرفی کرد و گفت که اسرائیل تنها یک نیروی اجرایی است. وی افزود: «آمریکا از آتش‌بس جلوگیری می‌کند.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: «بعضی‌ها گفته‌اند که من امروز اعلام جنگ می‌کنم در حالی که ما در هشت نوامبر وارد نبرد شده‌ایم.»

عملیات بزرگ و گسترده حماس تنها نتیجه برنامه ریزی و اجرای فلسطینی‌ها بود. این رازداری بزرگ باعث شد تا این عملیات بسیار موفقیت آمیز باشد.
حسن نصرالله
دبیرکل حزب‌الله لبنان

نصرالله از حمله حماس به اسرائیل که بیش از ۱۴۰۰ کشته برجای گذاشت تمجید کرد و با بیان اینکه حزب‌الله در این حمله نقشی نداشته است گفت: «این عملیات بزرگ و گسترده تنها نتیجه برنامه ریزی و اجرای فلسطینی‌ها بود. این رازداری بزرگ باعث شد تا این عملیات بسیار موفقیت آمیز باشد.»

وی همچنین گفت که عملیات هفت اکتبر ثابت کرد که اسرائیل مانند تار عنکبوت بی‌ثبات است و بعد از یک ماه جنگ هیچ دستاوردی هم نداشته است.

نصرالله همچنین از حمایت آمریکا از اسرائیل در بمباران غزه که منجر به کشته شدن بیش از ۹ هزار نفر شده است انتقاد کرد و گفت: «جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا استدلالی جعلی مبنی بر اینکه حماس سر کودکان را بریده است داشت اما برای هزاران کودک غزه که در اثر بمباران اسرائیل سرهایشان از بدنشان جدا شده است سکوت کرد.»

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: «ما به دشمنی که ممکن است به فکر حمله به لبنان یا انجام عملیات پیشگیرانه باشد می‌گوییم که این بزرگترین حماقت تاریخ آن‌ها خواهد بود.»

اسرائیل، حزب الله، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران را جدی‌ترین تهدید برای خود می‌داند و تخمین می‌زند که حزب‌الله حدود ۱۵۰ هزار موشک و راکت دارد و همچنین مجهز به پهپادها و موشک‌های زمین به هوا و زمین به دریا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه لبنان: حزب‌الله آغازگر هیچ جنگی نخواهد بود

ادعای کاخ سفید: گروه واگنر در حال آماده شدن برای تسلیح ایران یا حزب‌الله لبنان است

حزب‌الله لبنان: اسرائیل دوربین‌های نظارتی را هک کرده؛ شهروندان اتصال اینترنت را قطع کنند