Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خارجه لبنان: حزب‌الله آغازگر هیچ جنگی نخواهد بود

وزیر خارجه لبنان در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس
وزیر خارجه لبنان در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس Copyright AP Photo / CANVA
Copyright AP Photo / CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عبدالله بو حبیب، وزیر خارجه لبنان، می‌گوید که حزب‌الله لبنان با توجه به پایگاه رای خود در این کشور میلی به آغاز جنگ ندارد. با این این حال او تاکید دارد که اگر اوضاع در غزه بد و بدتر شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که اوضاع منطقه به چه سمت و سویی می‌رود و حزب‌الله آن موقع چه خواهد کرد.

آگهی

او درباره احتمال ورود حزب‌الله به جنگ علیه اسرائیل می‌گوید: «تا زمانی که وقفه در جنگ غزه ادامه داشته باشد، به باور من در جنوب لبنان نیز وقفه در جنگ ادامه خواهد داشت. دولت و مردم لبنان خواهان جنگ نیستند. چرا که جنگ به نفع ما نیست. جنگ به نفع کسانی است که خواهان جنگ هستند. فشار زیادی بر ما وجود داشت تا حزب‌الله جنگی را شروع نکند، فکر نمی‌کنم حزب الله بخواهد آغازگر هیچ جنگی باشد، آنها یک جنبش مقاومت هستند اما در عین حال بخشی از مردم لبنان به شمار می‌آیند. وقتی در کشوری دموکراسی دارید و پایگاه رای خودتان را دارید، آنوقت باید باید منافع پایگاه رای خود را در نظر بگیرید. به باور من نه حزب‌الله و نه هیچ فرد و گروه دیگری در لبنان خواهان شروع جنگ نیست.» 

وقتی در کشوری دموکراسی دارید و پایگاه رای خودتان را دارید،
آنوقت باید باید منافع پایگاه رای خود را در نظر بگیرید.
به باور من نه پایگاه حزب الله و نه هیچ کس دیگری در لبنان خواهان جنگ باشد
وزیر خارجه لبنان

این مقام ارشد سیاسی لبنان همچنین تاکید کرد: «درک و باور من این است که حزب‌الله جنگی را آغاز نخواهد کرد. البته این طور نیست که آنها به ما در این زمینه وعده‌ای داده باشند. چرا که اگر در غزه اوضاع بد و بدتر شود، نمی‌توان تضمین کرد که آن موقع چه چیزی روی خواهد داد. حتی نمی‌توان تضمین کرد که آن وقت در کل منطقه چه روی خواهد داد.»

عبدالله بو حبیب درباره برخی مذاکرات مقام‌های لبنانی با طرف‌های اروپایی و‌ آمریکایی نیز گفت: «از طرف آمریکا و اروپا، آنها قول دادند که با اسرائیلی‌ها صحبت خواهند کرد و ما هم با حزب‌الله گفت‌وگو کردیم. ما همچنان به گفت‌وگو با حزب‌الله ادامه خواهیم داد. ما از آنچه در حال وقوع است آگاه و از آن راضی هستیم. چنان چه برای نمونه در شرایط کنونی در جنوب لبنان، آتش‌بس برقرار است.»

در نقاط مرزی محل بحران با اسرائیل باید به مصالحه برسیم

وزیر خارجه لبنان همچنین به آسوشیتدپرس گفت: «لبنان بهار گذشته خواستار حل و فصل و تنظیم خط مرزی شد، ما با اسرائیل سیزده نقطه مرزی داریم. پیش از این در مورد هفت نقطه مرزی صحبت کرده بودیم و توافق شده بود تا برای ادامه مذاکرات نیز همسویی لازم انجام شود اما بعدتر آنها گفتند، نه، آنها [طرف اسرائیلی] آماده نیستند، بنابراین ما با آمریکایی‌ها صحبت کردیم، قرار شد که آمریکایی‌ها با آنها صحبت کنند اما واقعه هفتم اکتبر فرا رسید و همه چیز به تعویق افتاد. در حال حاضر تنش زیادی در مرز ما و اسرائیل وجود دارد. پس باید این ماجرا تمام شود تا در مرز بین خود تنش کمتری داشته باشیم یا اصلا تنشی نداشته باشیم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس درگیری‌هایی میان نیروهای حزب‌الله و اسرائیل از هشتم اکتبر در مرز جنوبی لبنان به وقوع پیوسته است. اما از وقتی که اسرائیل و حماس در روز جمعه گذشته توافق دوجانبه وقفه در جنگ را امضا کردند، درگیری‌ها تا حد زیادی در جنوب لبنان نیز متوقف شده است. هرچند حزب‌الله رسما یکی از طرف‌های این توافق نبود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان در نخستین سخنرانی خود بعد از جنگ حماس و اسرائیل چه گفت؟

همه نگاه‌ها به حزب‌ الله؛ آیا جبهه‌های جدیدی در جنگ حماس و اسرائیل گشوده خواهند شد؟

عاشورا در لبنان؛ راهپیمایی نیروهای حزب‌الله در بیروت همزمان با تداوم جنگ غزه