Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

همه نگاه‌ها به حزب‌ الله؛ آیا جبهه‌های جدیدی در جنگ حماس و اسرائیل گشوده خواهند شد؟

حزب‌الله لبنان
حزب‌الله لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا شبه‌نظامیان به‌شدت مسلح حزب‌الله لبنان در جنگ اسرائیل و حماس دخالت خواهد کرد؟ پاسخ به این پرسش می‌تواند جهت جنگی را که قرار است نقشه خاورمیانه را «تغییر» دهد، مشخص کند.

آگهی

حزب‌ الله که مانند حماس از حمایت‌های ایران برخوردار است، تاکنون احتمال ورودش به جنگ میان اسرائیل وحماس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در هفت روز گذشته، اسرائیل در پاسخ به حمله برق‌آسای حماس به جنوب این کشور، غزه را محاصره کرده و این منطقه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را با صدها حمله هوایی مورد هدف قرار داده است.

اینک اسرائیل که وعده «نابودی» حماس را داده است، خود را برای حمله زمینی به غزه آماده می‌کند.

با وجود این، مقام‌های ارشد سیاسی و نظامی اسرائیل که در حال بررسی عواقب فراگیر شدن دامنه جنگ غزه هستند، با نگرانی تحرکات حزب‌الله را دنبال می‌کنند.

حزب‌الله با زرادخانه‌ای متشکل از ده‌ها هزار موشک که می‌تواند هر نقطه‌ای در اسرائیل را هدف قرار دهد، به‌عنوان یک دشمن بسیار قدرتمندتر از حماس در نظر گرفته می‌شود.

اسرائیل نگران است که گشوده شدن جبهه جدیدی در شمال این کشور، جریان جنگ را تغییر دهد، زیرا توان نظامی حزب‌الله بسیار برتر از حماس است.

اما گسترده شدن جنگ میان حماس و اسرائیل می‌تواند برای حزب‌الله و لبنان هم ویرانگر باشد. لبنان چهار سال است که با بحران اقتصادی فلج‌کننده مواجه است.

احتمال گشوده‌ شدن یک جبهه جدید در لبنان، یادآور اتفاقات جنگ ۳۳ روزه بین حزب‌ الله و اسرائیل در سال ۲۰۰۶ است.

همزمان تل‌آویو نگران موشک‌های هدایت‌شونده حزب‌الله است که گمان می‌رود اهداف استراتژیک در اسرائیل مانند سکوهای گاز طبیعی و نیروگاه‌ها را به دقت هدف قرار خواهند داد.

حزب‌ الله همچنین پس از سال‌ها حضور در جنگ سوریه و همراهی با ارتش این کشور، قوی‌تر شده است. همزمان، حماس و حزب‌ الله لبنان با انتقال رهبران این گروه فلسطینی به بیروت در سال‌های گذشته نزدیک‌تر شده‌اند.

در هر حال اگرچه حزب‌ الله تاکنون در جنگ حماس و اسرائیل دخالت نکرده است اما افراد نزدیک به این گروه می‌گویند که حمله زمینی تل‌آویو به غزه می‌تواند آن‌ها را وادار به گشودن جبهه جدیدی در مرزهای شمالی اسرائیل کند.

قاسم قصیر، تحلیلگر سیاسی لبنانی نزدیک به حزب‌ الله در گفتگو با آسوشیتدپرس گفت که «حزب‌ الله اجازه نابودی حماس را نخواهد داد و غزه را در مقابل حمله زمینی تنها نخواهد گذاشت.»

آسوشیتدپرس همچنین به نقل از یک عضو یک گروه لبنانی خبر داد که شبه‌نظامیان حزب‌الله در «آماده‌باش کامل» هستند.

از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس، حزب‌الله لبنان و اسرائیل با درگیری‌های پراکنده و محدود در مرز میان دو کشور، مواضع یکدیگر را هدف قرار داده‌اند.

هرچند به نظر می‌رسد که هم اسرائیل و هم حزب‌الله نمی‌خواهند وارد «جنگ پایدار» شوند، اما همچنان خطر تشدید تنش میان دو طرف حتی بدون حمله نظامی اسرائیل به غزه وجود دارد و آن زمانی است که یکی از طرفین دچار اشتباه محاسباتی شود.

مقام‌های ارشد سیاسی و نظامی آمریکا در هفت روز گذشته بارها حمایت خود را از اسرائیل اعلام کرده و به حامیان حماس هشدار داده‌اند که در این جنگ دخالت نکنند.

در حالی که برخی از مقام‌های ارشد حزب‌الله از آمادگی این گروه برای اقدام احتمالی در هر زمانی سخن گفته‌اند اما رهبر آن‌ها، سید حسن نصرالله پس از حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل سکوت کرده است.

در هر حال، شیخ نعیم قاسم، معاون حزب‌الله لبنان در یک گردهمایی در حومه بیروت گفت که این گروه «تحرکات دشمن» را دنبال می‌کند.

آگهی

در مقابل، ارتش اسرائیل هم وضعیت «در جبهه شمالی را نسبتاً باثبات» توصیف و اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور، وضعیت را زیر نظر دارند و نسبت به تحرکات حزب‌الله «بسیار هوشیار» هستند.

یک دیپلمات غربی به آسوشیتدپرس گفت که برخی کشورها از مقام‌های لبنان خواسته‌اند کشور بحران‌زده‌شان را از جنگ جدید دور نگه دارند.

نجیب میقاتی، نخست‌ وزیر موقت لبنان روز پنجشنبه از همه گروه‌های لبنانی خواست که خویشتنداری کرده و در «دام طرح‌های اسرائیل» نیفتند، درخواستی که به نظر می‌رسد مخاطبش حزب‌الله باشد.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

رهبران اسرائیل بارها هشدار داده‌اند که در صورت وقوع جنگ با لبنان، جنوب این کشور را «ویران» خواهند کرد.

آگهی

البته ورود حزب‌ الله به جنگ حماس و اسرائیل نه تنها لبنان را تحت تأثیر قرار خواهد داد بلکه ممکن است ایران و اسرائیل را به جنگ بکشاند، احتمالی که به فراگیر شدن دامنه درگیری در خاورمیانه منجر خواهد شد.

برخی از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که جنگ میان اسرائیل و حزب‌ الله و در نتیجه ورود احتمالی ایران به این جنگ باعث خواهد شد تا غرب به رهبری آمریکا منابع نظامی و مالی خود را از اوکراین به سمت این جبهه جدید هدایت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه لبنان: حزب‌الله آغازگر هیچ جنگی نخواهد بود

آیا درگیری‌های اسرائیل و حماس می‌تواند مقدمه‌ یک جنگ گسترده در منطقه باشد؟

تعلیق کمک مالی اتحادیه اروپا به فلسطینی‌ها؛ سهم حماس و مردم غزه چه بود؟