Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

از کمک‌های نظامی آمریکا به اسرائیل در پی حمله حماس چه می‌دانیم؟

ناو آمریکایی «یو اس اس جرالد فورد»
ناو آمریکایی «یو اس اس جرالد فورد» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا تنها چند ساعت پس از حمله حماس به اسرائیل ناوها و جنگنده‌های خود را به منطقه فرستاد تا در صورت نیاز بتواند به این کشور کمک نظامی کند.

آگهی

نیروهای عملیات ویژه آمریکا نیز از چند روز پیش به نظامیان اسرائیل کمک‌های اطلاعاتی می‌کنند. اسرائیل همچنین از کمک‌های این نیروها در زمینه برنامه‌ریزی نظامی نیز بهره‌مند شده است. 

ابعاد گسترده تحرکات نظامی ایالات متحده نشان می‌دهد که واشنگتن نگران افزایش تنش در خاورمیانه و گسترش جنگ در منطقه است. به نظر می‌رسد که اولویت اول نظامیان آمریکا نمایش حضورشان در منطقه باشد تا به این ترتیب بتوانند گروه حزب‌الله لبنان، ایران و دیگر بازیگران احتمالی را از دخالت در جنگ منصرف کنند. 

آمریکا همچنین محموله‌هایی از مهمات و جنگنده‌های رهگیر به اسرائيل تحویل می‌دهد تا به این کشور در جنگ با حماس کمک کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اطمینان حاصل خواهیم کرد که گنبد آهنین اسرائیل با کمبود مهمات حیاتی که برای دفاع از شهرها و شهروندانش به آن نیاز دارد مواجه نمی‌شود.
جو بایدن
رئیس‌جمهوری آمریکا

کمک به «گنبد آهنین»؛ دومین مقام عالی‌رتبه آمریکایی به اسرائیل می‌رود

رهگیری راکت‌های حماس از سوی «گنبد آهنین» اسرائیل
رهگیری راکت‌های حماس از سوی «گنبد آهنین» اسرائیلAP Photo

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا قرار است روز جمعه به اسرائیل سفر کند. این سفر تنها یک روز پس از سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده به اسرائیل صورت خواهد گرفت. لوید آستین روز پنجشنبه گفت که آمریکا برای استفاده از کمک‌های نظامی خود توسط اسرائیل قید و شرط تعیین نکرده است.

وزیر دفاع آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که یک سلول کوچک از نیروهای عملیات ویژه کشورش به اسرائیل در زمینه‌های اطلاعاتی و برنامه‌ریزی کمک می‌کنند. برخلاف برخی گزارش‌های منتشرشده ماموریت این گروه کمک به آزادسازی گروگان‌های اسرائیل نیست اما مقام‌های آمریکایی می‌گویند که در صورت نیاز این گروه در این زمینه نیز به اسرائیل کمک خواهد کرد. 

تامین مهمات مورد نیاز برای سامانه دفاع هوایی اسرائیل معروف به «گنبد آهنین» یکی دیگر از کمک‌های ارسالی آمریکا به اسرائیل است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده تامین مهمات برای «گنبد آهنین» را «اولویت فوری» اسرائيل خوانده است. 

او گفت: «ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که گنبد آهنین اسرائیل با کمبود این مهمات حیاتی که برای دفاع از شهرها و شهروندانش به آن نیاز دارد مواجه نمی‌شود.»

سامانه دفاع هوایی «گنبد آهنین» تنها راکت‌هایی را منهدم می‌کند که ممکن است به شهرها و مناطق مسکونی اصابت کنند. بنا به گزارش‌ها اسرائیل ۱۰ سامانه دفاع هوایی «گنبد آهنین» در اختیار دارد. 

گروه حماس تاکنون بیش از پنج هزار راکت به سوی اسرائیل پرتاب کرده است. به گفته مقام‌های نظامی اسرائيل «گنبد آهنین» تاکنون در رهگیری و انهدام اکثر این راکت‌ها موفق بوده است.

اکثر اجزای موشک‌های مورد استفاده سامانه «گنبد آهنین» از سوی شرکت «ریتیان» در آمریکا تولید می‌شود. این شرکت یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در زمینه صنایع نظامی در ایالات متحده است. ارتش آمریکا دو سامانه ذخیره «گنبد آهنین» نیز در اختیار دارد. 

احتمال حضور همزمان دو ناو آمریکایی در منطقه

ناو هواپیمابر «یواس‌اس دوایت آیزنهاور»
ناو هواپیمابر «یواس‌اس دوایت آیزنهاور»AP Photo

یکی از مهمترین اقدام‌های واشنگتن پس از حمله روز شنبه حماس به اسرائیل اعزام ناو «یو اساس جرالد فورد» به منطقه بود. این ناو اخیرا یک رزمایش مشترک با ارتش ایتالیا انجام داده بود. به حدود پنج هزار خدمه این ناو پس از آن دستور داده شد تا در اسرع وقت به سمت شرق دریای مدیترانه حرکت کنند. 

حضور این ناو در شرق دریای مدیترانه به آمریکا امکان می‌دهد تا بتواند گزینه‌های متعددی را برای دخالت نظامی احتمالی در جنگ مدنظر داشته باشد. «یو اساس جرالد فورد» در این حالت در عمل به مرکز اصلی فرماندهی و کنترل عملیات‌ها تبدیل خواهد شد. 

هواپیماهای نظارتی و تجسسی «نورثروپ گرومن یی-۲ هاوکی» که با رادارهای هفت متری دایره‌شکل خود شناخته می‌شوند از روی این ناو برخواهند خاست. این هواپیماها می‌توانند در زمینه امکان شلیک موشک هشدار دهند، عملیات نظارتی و تجسسی انجام دهند و حریم هوایی را مدیریت کنند. 

هواپیماهای «نورثروپ گرومن یی-۲ هاوکی» نه تنها می‌توانند تحرکات دشمن را شناسایی کنند بلکه می‌توانند به مدیریت نیروهای آمریکایی نیز کمک کنند. 

جنگنده‌های «اف ۱۸» نیز می‌توانند از ناو «یو اساس جرالد فورد» به پرواز درآیند. این جنگنده‌ها قادر به رهگیری در هوا و حمله به مواضع دشمن بر روی زمین هستند. 

ناو «یو اساس جرالد فورد» همچنین یک بیمارستان سیار محسوب می‌شود که مجهز به اتاق‌ مراقبت‌های ویژه و اتاق اورژانس با حضور حدود ۴۰ نیروی خدمه پزشکی از جمله جراحان و پزشکان است. 

بالگردهای ناو «یو اساس جرالد فورد» می‌توانند در شرایط اضطراری به امدادرسانی و انتقال هوایی محموله‌های مهم کمک کنند. 

آگهی

قرار است ناو هواپیمابر «یواس‌اس دوایت آیزنهاور» متعلق به ارتش آمریکا نیز از ساحل ایالت ویرجینیا به سمت دریای مدیترانه حرکت کند. کاخ‌سفید گفته است که ممکن است با تمدید دوره خدمت ناو «یو اساس جرالد فورد» هر دو ناو برای مدتی در منطقه حضور داشته باشند. 

اعزام تعداد بیشتری از جنگنده‌های آمریکایی به منطقه

هواپیمای نظامی «سی ۱۷» متعلق به نیروی هوایی آمریکا
هواپیمای نظامی «سی ۱۷» متعلق به نیروی هوایی آمریکاAP Photo

بنا به دستور پنتاگون قرار است تعداد بیشتری از جنگنده‌های آمریکایی به پایگاه‌های این کشور در خاورمیانه اعزام شوند. 

در همین راستا قرار است آن دسته از واحدهای نیروی هوایی ایالات متحده که دوره ماموریت‌شان به پایان رسیده بود همچنان در منطقه باقی بمانند. این در حالی است که واحدهای جایگزین هم به این واحدها اضافه خواهند شد. 

آمریکا پیش از حمله حماس به اسرائیل نیز از نظر هوایی حضور چشمگیری در منطقه خاورمیانه داشت. نیروی هوایی ایالات متحده در همین چهارچوب ماموریت‌های با سرنشین و بدون سرنشین در منطقه به ویژه در سوریه انجام داده بود. 

به گفته یک مقام وزارت دفاع آمریکا تعدادی از هواپیماهای نظامی «سی ۱۷» پس از حمله حماس به اسرائیل در این کشور فرود آمدند. ماموریت این هواپیماها انتقال شماری از نظامیان آمریکایی بود که برای رزمایش مشترک با نیروهای اسرائیل در این کشور به سر می‌بردند.

آگهی

این رزمایش هنگام وقوع حمله حماس در روز شنبه آغاز نشده بود.

نیروی هوایی آمریکا و ستاد مشترک فرماندهی ارتش این کشور از اظهارنظر درباره دیگر ماموریت‌های احتمالی جنگنده‌های آمریکایی در منطقه در واکنش به جنگ بین اسرائیل و گروه حماس خودداری کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سنتکام: ناو هواپیمابر آیزنهاور آمریکا یک «پهپاد ایرانی» را رهگیری کرد

گزارش یورونیوز از مناطق اشغالی کرانه باختری؛ شهرک‌نشینان اسرائیلی به خرید اسلحه روی‌آورده‌اند

جنگ حماس و اسرائیل؛ توقف گفتگوهای عادی‌سازی روابط عربستان-اسرائیل؛ هزاران فلسطینی غزه را ترک می‌کنند