Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اپوزیسیون لهستان برای به دست گرفتن قدرت «توافقنامه ائتلاف» امضاء کردند

توافقنامه ائتلاف توسط احزاب مخالف دولت لهستان امضا شد
توافقنامه ائتلاف توسط احزاب مخالف دولت لهستان امضا شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احزاب لیبرال مخالف دولت لهستان روز جمعه سندی موسوم به «توافقنامه ائتلاف» را امضا کردند که در صورت به قدرت رسیدن اپوزیسیون به عنوان «نقشه راه» عمل خواهد کرد.

آگهی

دونالد توسک، رهبر مخالفان دولت کنونی لهستان که با توجه به پیروزی در انتخابات پارلمانی در آستانه تشکیل دولت قرار دارد، تصریح کرد: «ما واقعاً می‌خواهیم به زنان و مردان لهستانی که با شوق و امید زیادی به پای صندوق‌های رای رفتند، بگوییم که از این پس و برای سال‌های آینده، آماده‌ بر عهده گرفتن مسئولیت کشورمان هستیم.»

آقای توسک که رهبری اپوزیسیون احزاب لیبرال موسوم به «ائتلاف مدنی» را بر عهده دارد در کنار همتایان خود که هدایت دیگر شاخه‌های اپوزیسیون همچون ائتلاف احزاب میانه‌ رو «صدای سوم» و چپ را در دست دارند، سخنرانی می‌کرد.

رابرت بیدرون، یکی از رهبران ائتلاف چپ، با اشاره طنز‌آمیز به قهرمانان یک کتاب مصور کمیک استریپ گفت: «وقتی به شما نگاه می‌کنم، یاد انتقام‌جویان با قدرت‌های برترشان می‌افتم.»

در حالی که اردوگاه محافظه کار حاکم بر لهستان بیشترین آرا را در انتخابات پارلمانی اکتبر از آن خود کرد اما به دلیل ناکامی در کسب اکثریت پارلمان قادر به تشکیل دولت نیست.

احزاب لیبرال مخالف دولت که تحت «ائتلاف مدنی» و رهبری دونالد توسک در انتخابات اخیر شرکت کرده بودند پس از محافظه‌کاران حاکم بیشترین رای را بدست آوردند.

در مجموع سه حزب میانه‌رو از ائتلاف اپوزیسیون در این انتخابات با بدست آوردن ۲۴۸ کرسی از ۴۶۰ کرسی پارلمان موفق به کسب اکثریت شدند.

رهبران ائتلاف مخالفان، به اتفاق از آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان خواسته‌اند تا دونالد توسک را به عنوان نخست وزیر این کشور منصوب کند.

با این حال، رئیس کشور تصمیم گرفت که مأموریت تشکیل دولت را به متحدان خود در حزب حاکم «قانون و عدالت» بسپرد.

آندژی دودا بدین ترتیب این وظیفه را از روز دوشنبه گذشته به ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر فعلی لهستان محول کرد.

با این حال، چشم‌انداز ائتلاف حول حزب حاکم «قانون و عدالت» کمی نامشخص و تا حدودی غیرمحتمل به نظر می رسد زیرا به گفته ناظران، حزبی که ۱۹۴ کرسی به دست آورده است، شرکای قابل اعتمادی در ائتلاف ندارد.

دونالد توسک، نخست وزیر سابق لهستان و رئیس سابق شورای اتحادیه اروپا، رئیس جمهوری کشورش را به دلیل محول کردن ماموریت تشکیل دولت به موراویسکی به «بازی با زمان» متهم کرده است.

آقای توسک روز دوشنبه گذشته، زمان آغاز ماموریت نخست وزیر فعلی برای تشکیل دولت نیز تاکید کرده بود که این تصمیم رئیس جمهوری «چیزی را عوض نمی‌کند» و در نهایت وی رئیس دولت خواهد شد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استرالیا و بریتانیا پیمان دفاعی و امنیتی جدیدی امضا کردند

لهستانی‌ها در «مهم‌ترین انتخابات پس از سقوط کمونیسم» پای صندوق‌های رای رفتند

اتحادیه اروپا از لهستان خواست درباره اتهام صدور ویزا در قبال دریافت پول توضیح دهد