Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتحادیه اروپا از لهستان خواست درباره اتهام صدور ویزا در قبال دریافت پول توضیح دهد

تظاهرات مخالفان دولت لهستان
تظاهرات مخالفان دولت لهستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت لهستان باید در مورد این ادعا که «کنسولگری‌های این کشور در آفریقا و آسیا ویزای کار موقت را به مبلغ هزاران دلار به مهاجران فروخته‌اند»، شفاف‌سازی کند.

آگهی

مارگاریتیس شیناس، نایب رئیس کمیسیون اروپا گفت: «آنچه در یک کشور عضو منطقه شنگن اتفاق می‌افتد بر عملکرد همه این کشورها تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که موارد ادعایی «تقلب و فساد» در سیستم صدور ویزا توسط لهستان بسیار نگران کننده است.»

او خطاب به نمایندگان اتحادیه اروپا در استراسبورگ فرانسه گفت: «اگر به اتباع کشورهای ثالث اجازه داده شود که بدون رعایت شرایط و رویه‌های مجاز، رفت‌وآمد آزاد به محدوده سفری شنگن داشته باشند، این امر به منزله نقض قوانین اتحادیه اروپا، به‌ویژه کد ویزای اتحادیه اروپا خواهد بود.»

طرح درخواست از لهستان برای شفاف‌سازی در مورد چگونگی صدور ویزا توسط کنسولگری‌هایش در حالی مطرح شده است که حزب راستگرای حاکم بر این کشور خود را برای انتخابات پارلمانی ۱۵ اکتبر آماده می‌کند.

اتحادیه اروپا پیشتر فهرستی از سوالات را در برابر لهستان قرار داده بود تا پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور به آن‌ها پاسخ دهد.

طرح اتهام «تقلب در صدور ویزا» علیه لهستان که باعث جنجال سیاسی در این کشور شده، فشار زیادی را متوجه دولت محافظه‌کار دست‌راستی حاکم بر لهستان کرده است. مهاجرت یک موضوع داغ انتخاباتی در لهستان است.

مقام‌های لهستان، از جمله رهبر حزب حاکم «قانون و عدالت»، در تلاش برای کم‌ اهمیت جلوه دادن موضوع صدور ویزا، گفتند که این موضوع «یک رسوایی» نیست. آن‌ها همچنین گفتند که در جریان تحقیقات درباره این «تخلف» که «کمتر از ۳۰۰ مورد» بوده است، هفت نفر بازداشت شده‌اند.

اما اپوزیسیون دولت حاکم بر لهستان، حزب «قانون و عدالت» را متهم به «ریاکاری» کرده است. آن‌ها بر این نظرند که دولت لهستان با وجود لفاظی‌هایی که علیه مهاجران داشته اما هم‌زمان تعداد زیادی از کارگران خارجی را به لهستان آورده است.

به گزارش رسانه‌های لهستان، در سال گذشته میلادی حدود ۱۳۰ هزار مهاجر مسلمان وارد این کشور شده‌اند. اما وزارت کشور لهستان اعلام کرد که «در سال گذشته کمتر از ۳۰ هزار کارگر مسلمان وارد این کشور شده‌اند.»

به گفته شیناس، اتحادیه اروپا خواستار روشن شدن همه موضوعات از جمله تعداد و نوع ویزاهای صادر شده و کنسولگری‌های تحت تأثیر و همچنین محل زندگی دارندگان ویزا شده است.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

او همچنین گفت که اتحادیه اروپا خواستار شفافیت لهستان در مورد اقداماتی شده است که این کشور باید برای محافظت از سیستم ویزای شنگن در برابر تقلب انجام دهد.

بر اساس گزارش اداره آمار اروپا، «یورواستات»، لهستان در سال گذشته میلادی برای حدود ۷۰۰ هزار نفر از ۱۴۸ کشور غیر اتحادیه اروپا، نخستین مجور اقامتی را صادر کرده، به‌گونه‌ای که این کشور به بزرگ‌ترین صادر کننده چنین مجورهایی در این اتحادیه تبدیل شده است.

قرار بوده است که دریافت‌کنندگان نخستین مجور اقامتی فقط در لهستان بمانند، اما جابجایی در محدوده سفری شنگن آسان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اپوزیسیون لهستان برای به دست گرفتن قدرت «توافقنامه ائتلاف» امضاء کردند

دونالد توسک در یک قدمی تشکیل دولت جدید: هدفم بازسازی جایگاه لهستان در اتحادیه اروپا است

اتحادیه اروپا خواهان تسریع روند اخراج خارجی‌های «خطرناک» شد