Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرپیچی ورشو از خواست بروکسل؛ لهستان برای مقابله با ورود مهاجران غیرقانونی همه‌پرسی برگزار می‌کند

ماتئوش موراویه‌تسکی در کنار دیوار مرزی لهستان
ماتئوش موراویه‌تسکی در کنار دیوار مرزی لهستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ورشو در ادامه مخالفت‌های خود با طرح تازه بروکسل برای مدیریت مهاجران غیرقانونی برگزاری رفراندومی را در دو ماه آینده کلید زد.

آگهی

ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست‌وزیر راست‌گرای لهستان، روز یکشنبه اعلام کرد که حزب حاکمِ «قانون و عدالت» قصد دارد با برگزاری یک همه‌پرسی نظر شهروندان این کشور را در مورد پذیرش «هزاران مهاجر غیرقانونی از خاورمیانه و آفریقا» به عنوان بخشی از مکانیسم جدید مدنظر اتحادیه اروپا برای جابجایی مهاجران بین کشورهای عضو این اتحادیه، اخذ کند.

آقای موراویه‌تسکی در ویدیویی که از او در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شده، موعد برگزاری این رفراندوم را همزمان با انتخابات پارلمانی ۱۵ اکتبر اعلام کرد. 

حزب محافظه‌کارِ او، قانون و عدالت، به دنبال استفاده از مساله مهاجرت در مبارزات انتخاباتی خود است، تاکتیکی که به این حزب کمک کرد تا با پررنگ‌کردن مخالفت خود با ورود مهاجران غیرقانونی به لهستان، قدرت را در سال ۲۰۱۵ قبضه کند.

لهستان میزبان بیش از یک میلیون مهاجر اوکراینی است که عمدتا سفیدپوست و مسیحی هستند، اما مقامات دولتی مدت‌هاست که به وضوح ورود مهاجران مسلمان و پناهجویان دارای اختلاف فرهنگی با جامعه لهستان را تهدیدی برای هویت فرهنگی و امنیت آن در آینده عنوان می‌کنند.

وزرای کشور اتحادیه اروپا در ماه ژوئن طرحی را برای تقسیم مسئولیت در قبال ورود مهاجران غیرقانونی، تایید کردند. اما سران دو کشور لهستان و مجارستان با طرح مخالفت‌های خود مانع از تصویب نهایی آن در نشست سران اتحادیه اروپا در اواخر ماه ژوئن شدند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

لهستان از دو سال پیش به یکی از مقاصد مهاجران غیرقانونی در اتحادیه اروپا بدل شده است. در این مدت، لهستان با ساختن یک دیوار بزرگ مرزی و افزایش حضور نظامیان خود در مرزها سعی کرده تا مانع از ورود مهاجران غیرقانونی شود. 

نخست وزیر لهستان در ویدیوی تازه خود بخش‌های از صحنه‌های خشونت و غارت مهاجران غیرقانونی در اروپا غربی را نیز برای هموطنان خود نمایش داده و از آنها پرسیده است که آیا می‌خواهند این اتفاق‌ها در لهستان نیز بیفتد؟

با این وجود، اکثریت بالایی از رهبران اتحادیه اروپا بر این باورند که فشار ورود  و پذیرش مهاجران غیرقانونی نباید تنها بر دوش کشورهایی مثل ایتالیا، یونان و اسپانیا باشد و سایر کشورهای عضو نیز باید در این زمینه ایفای نقش فعالی داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اخراج پناهجویان از ژاپن با تصویب نهایی قانون جدید مهاجرت آسان‌تر شد

همبستگی تاریخی بین اعضای اتحادیه اروپا درباره مهاجرت؛ موضوعات مورد توافق کدامند؟

نرمش بروکسل در برابر ورشو؛ روند لغو اجرای ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا علیه لهستان آغاز شد