Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایران، حماس و اسرائیل محور سومین مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه؛ نیکی هیلی: باید به ایران ضربه سختی زد

سومین مناظره پنج نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا
سومین مناظره پنج نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ایران، حماس و اسرائیل به محور اصلی سومین مناظره پنج نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا تبدیل شد.

آگهی

در این مناظره که در شهر میامی و به میزبانی شبکه «ان‌بی‌سی‌نیوز» برگزار شد، نیکی هیلی (نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل)، تیم اسکات (سناتور جمهوری‌خواه)، ران دی‌سانتس (فرماندار فلوریدا)، ویویک راماسوامی (سرمایه‌گذار) و کریس کریستی (فرماندار پیشین نیوجرسی) حضور داشتند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که در نظرسنجی‌ها از همه رقبای جمهوری‌خواه خود جلوتر است، در این مناظره هم شرکت نکرد.

حمایت از اسرائیل در جنگ با حماس در غزه، موضوعی بود که هر پنج نامزد جمهوری‌خواه بر سر آن توافق داشتند. آن‌ها همچنین از رویکرد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در برابر جنگ اسرائیل علیه حماس انتقاد کردند.

نیکی هیلی با بیان این که آمریکا نباید به اسرائیل بگوید چه کاری انجام دهد، گفت: «تنها کاری که ما باید انجام دهیم، حمایت از آن‌ها در از بین بردن حماس است.»

ران دی‌سانتس هم گفت که اگر در جایگاه رئیس جمهوری آمریکا باشد به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواهد گفت که «یکبار برای همیشه کار قصابان حماس را  یکسره کن.»

ویویک راماسوامی هم اگرچه نسبت به پیامدهای ورود آمریکا به یک جنگ دیگر در خاورمیانه هشدار داد، اما گفت که به نتانیاهو خواهد گفت: «این تروریست را در مرزهای جنوبی خود، دود کن.»

نیکی هیلی: ایران فقط واکنش قدرتمند را متوجه می‌شود

در بخش دیگری از این مناظره، پنج نامزد حزب جمهوری‌خواه دیدگاه‌های خود را درباره حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه مطرح کردند.

خانم هیلی گفت: «این که مردان و زنان ما می‌توانند هدف قرار بگیرند و ما اجازه داده‌ایم که نزدیک به ۱۰۰ حمله جلوی چشم بایدن اتفاق بیفتد، غیرقابل تصور است.»

او در ادامه گفت این ایران است که به آن‌ها چراغ سبز نشان می‌دهد تا دست به حمله بزنند.

خانم هیلی با بیان این که ایران فقط واکنش قدرتمند را متوجه می‌شود، گفت: «اگر یک بار، یک ضربه سخت به آن‌ها بزنیم، عقب خواهند کشید.»

اسکات: سر مار ایران است، سر مار را ببرید

تیم اسکات هم خطاب به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفت: «اگر می‌خواهید از بیش از ۴۰ حمله به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه جلوگیری کنید، باید به ایران حمله کنید. اگر می‌خواهید کار متفاوتی انجام دهید، نمی‌توانید فقط به انبارها در سوریه حمله کنید، بلکه باید سر مار را ببرید. سر مار ایران است و نه گروه‌های نیابتی‌اش.»

خانم هیلی هم در این بخش از مناظره انتخاباتی گفت: «بدون ایران، حماسی وجود نخواهد داشت. بدون ایران، حزب‌اللهی وجود نخواهد داشت. بدون ایران، حوثی‌هایی وجود نخواهند داشت و شبه‌نظامیانی در سوریه و عراق که سعی دارند مردان و زنان ارتش ما را هدف قرار دهند، وجود نخواهند داشت.»

او در ادامه گفت که نباید مانند جو بایدن، عمل و فقط مقابله به مثل کرد، بلکه باید زیرساخت‌هایی را که از آن‌ها برای حملات استفاده می‌‌شوند، هدف قرار داد.

خانم هیلی گفت: «ایران به ضربات واکنش نشان می‌دهد، باید بزنید و محکم هم بزنید تا عقب‌نشینی کنند.»

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

او همچنین گفت: «عملی که نمی‌خواهیم داشته باشیم، ذوق‌زدگی دولت بایدن برای بازگشت به توافق با ایران و دادن ۶ میلیارد دلار به آن‌ها برای آزادی ۵ گروگان است.»

ران دیسانتیس هم با انتقاد از رفتار بایدن در برابر ایران، گفت اگر رئیس جمهور آمریکا بود، به ایرانی‌ها می‌گفت که اگر یک مو از سر یک پرسنل آمریکایی کم شود، «بهایی جهنمی» خواهند پرداخت.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۵ نوامبر سال ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ران دسانتیس به نفع دونالد ترامپ کنار کشید؛ آیا کارزار انتخاب نامزد جمهوریخواهان داغ می‌شود؟

شمار کشته‌ها در غزه از «۱۱ هزار نفر» گذشت، در اسرائیل ۲۰۰ نفر کاهش یافت

عرب‌های آمریکایی بایدن را تهدید کردند: یا آتش‌بس فوری در غزه یا دیگر به تو رای نمی‌دهیم