Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ران دسانتیس به نفع دونالد ترامپ کنار کشید؛ آیا کارزار انتخاب نامزد جمهوریخواهان داغ می‌شود؟

ران دسانتیس
ران دسانتیس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ران دسانتیس، فرماندار ایالت فلوریدا به کمپین انتخاباتی کم رونق خود پایان داد و بالاخره از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری کناره‌گیری کرد.

آگهی

آقای دی سانتیس تنها پس از یک دور انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه این تصمیم خود را اعلام و به سود دونالد ترامپ از حضور در انتخابات انصراف داد. تصمیم این سیاستمدار جمهوری‌خواه تنها دو روز پیش از انتخابات مقدماتی این حزب در ایالت نیوهمپشایر اعلام می‌شود؛ جایی که او حتی پیشتر و با توجه به نتایج نظرسنجی‌ها تصمیم گرفته بود به این ایالت سفر نکند و تمرکز خود را روی ایالت‌های بعدی متمرکز کرده بود. 

این سیاستمدار جمهوری‌خواه که در ماه‌های اخیر شاهد نزول قابل توجهی در نظرسنجی‌ها بود در ویدیویی که در صفحه توییتر (ایکس) خود منتشر کرده می‌گوید: «برایم محرز شده که اکثریت جمهوری‌خواهان در انتخابات مقدماتی می‌خواهند به دونالد ترامپ شانس دیگری بدهند.»

او همچنین با اعلام حمایت از دونالد ترامپ می‌افزاید: «من تعهد داده‌ام که از نامزد جمهوری‌خواهان حمایت کنم و با افتخار به این تعهد پایبند خواهم بود. او از حمایت من برخوردار است.»

این تصمیم دسانتیس با استقبال ترامپ رو به رو شد و رئیس جمهوری سابق که در ماه‌های اخیر بارها فرماندار فلوریدا را مورد تمسخر قرار می‌داد او را فردی واقعا فوق‌العاده توصیف کرد. ترامپ در یکی از سخنرانی‌های انتخاباتی خود و در جمع هوادارانش گفت: «من فقط می‌خواهم از ران تشکر کنم و به او به خاطر انجام یک کار بسیار خوب تبریک بگویم. او بسیار مهربان بود و از من حمایت کرد. من از آن قدردانی می‌کنم و مشتاقانه منتظر همکاری با ران هستم.»

در مقابل نیکی هیلی هم در گفتگو با سی‌ان ان نسبت به کناره‌گیری دسانتیس واکنش نشان داد و برایش آرزوی موفقیت کرد. اظهارات خانم هیلی در حالی مطرح می‌شود که دسانتیس در متن خداحافظی خود از او انتقاد و تاکید کرده بود که ترامپ رئيس جمهوری بهتری برای آمریکا خواهد بود. هیلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با سی‌ان‌ان گفت که از تصمیم دسانتیس از پیش مطلع نبوده و فرماندار ایالت فلوریدا، او را از کناره‌گیری خود آگاه نکرده بود. 

پیش‌ از انصراف دسانتیس از انتخابات، نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که رقابت در ایالت نیوهمپشایر بین ترامپ و هیلی به صورت نزدیکی دنبال خواهد شد در حالی که فرماندار ایالت فلوریدا با فاصله‌ای زیاد از این دو در جایگاه سوم قرار داشت. برخی از کارشناسان بر این باورند که با کنار کشیدن دسانتیس، ترامپ در نیوهمپشایر به یک پیروزی قاطع در برابر نیکی هیلی دست پیدا خواهد کرد.

دونالد ترامپ پس از پیروزی قاطع هفته گذشته خود در ایالات آیوا انتظار داشت که بتواند زودتر رقبای خود را به کناره‌گیری وادار کند. پیش از این ویوک راماسوامی، دیگر نامزد انتخابات هندی تبار آمریکا پس از شکست در آیوا به کمپین انتخاباتی خود پایان داده بود. 

با توجه به اینکه ترامپ تاکنون در مناظره‌های انتخاباتی حزب جمهوری‌خواه شرکت نمی‌کرد مشخص نیست از این پس این مناظره‌ها چه سرنوشتی پیدا می‌کند چرا که دیگر به جز نیکی هیلی هیچ نامزد دیگری باقی نمانده و اگر ترامپ همچنان به سیاست پیشین خود ادامه دهد، دیگر برگزاری این مناظره‌ها تنها با حضور هیلی بی‌معنی خواهد بود. 

آخرین نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ترامپ وضعیت بسیار بهتری نسبت به هیلی دارد و بعید است کنار رفتن دسانتیس هم در نهایت به بهود شرایط برای سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل بینجامد. با این حال رئيس جمهور سابق ایالات متحده با پرونده‌های کیفری متعددی رو به رو است و همچنین برخی از ایالت‌ها تلاش‌هایی برای منع حضور او در انتخابات انجام داده‌اند. در چنین شرایطی هیلی احتمالا می‌تواند امیدوار باشد که نهادهای عالی قضایی حکم نهایی علیه ترامپ را صادر و اجازه کاندیداتوری از این سیاستمدار جنجالی را منع کنند. در آن صورت نیکی هیلی می‌تواند در انتخابات ماه نوامبر در مقابل جو بایدن بایستد در غیراین صورت و اگر روندها به همین شکلی که در ماه‌های اخیر پیش رفته، ترامپ نامزد نهایی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هرچند با انصراف دسانتیس حالا رقابت میان جمهوری‌خواهان به تنها دو نامزد محدود شده اما با توجه به روند نزولی کمپین انتخاباتی فرماندار فلوریدا، بسیاری از تحلیگران انتخابات آمریکا این اتفاق را قابل پیش‌بینی می‌دانستند و تاکید دارند که جهش مهمی در وضعیت ترامپ و هیلی رخ نخواهد داد و احتمالا همان روندهای پیشین در جریان کمپین‌ها ادامه خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقیبی برای ترامپ و بایدن؛ میلیاردرهای آمریکایی روی نیکی هیلی شرط بندی کردند

ایران، حماس و اسرائیل محور سومین مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه؛ نیکی هیلی: باید به ایران ضربه سختی زد

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد