Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فرزند نرگس محمدی چگونه از جایزه نوبل مادرش مطلع شد؟

تقی رحمانی و علی رحمانی همسر و فرزند نرگس محمدی
تقی رحمانی و علی رحمانی همسر و فرزند نرگس محمدی Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی، پسر نرگس محمدی معتقد است که جایزه نوبل صلح نه فقط برای مادرش بلکه «برای همه افرادی است که در ایران مبارزه می‌کنند، برای همه زندانیان و همچنین برای زنانی است که علیه رژیم طالبان در افغانستان می‌جنگند.»

آگهی

علی، پسر ۱۷ ساله نرگس محمدی، برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۲۳ جایزه‌ اعطا شده به مادرش را متعلق به همه زندنیان و زنان مبارز می‌داند.

او که در مقطع دبیرستان در شهر پاریس فرانسه تحصیل می‌کند در کلاس درس از اختصاص جایزه نوبل صلح به نرگس محمدی، مادرش مطلع شده است.

علی به همراه پدرش، تقی رحمانی و کیانا، خواهر دوقلویش معتقدند که این جایزه «مسئولیت ادامه مبارزه برای برابری» را سنگین‌تر می‌کند.

روزنامه لیبراسیون به مناسبت اعلام نام نرگس محمدی به عنوان برنده جایزه نوبل صلح امسال گزارشی را با مقدمه‌ای که در بالای این مطلب آمده در خصوص نحوه اطلاع فرزند خانم محمدی از این خبر منتشر کرده و به گفتگو با او و پدرش، تقی رحمانی پرداخته است.

در این گزارش آمده است که علی، پسر خانم محمدی صبح جمعه اندکی پیش از ساعت یازده به وقت پاریس، هنگامی که در کلاس فیزیک-شیمی سال ماقبل آخر دبیرستان حضور داشت از این ماجرا مطلع شد.

وی در گفتگوی تلفنی با لیبراسیون ماجرا با اینگونه شرح می‌دهد: «می‌دانستم که قرار است برنده جایزه نوبل صلح در این وقت اعلام شود، بنابراین، به دور از چشم معلم، به صورت پنهانی مدام صفحه تلفن همراهم را تازه‌سازی (رفرش) می‌کردم، اما چند دقیقه بیشتر طول کشید که نام مادرم به عنون برنده ظاهر شد.»

علی می‌گوید که تا پایان کلاس سعی کرده است که آرام و ساکت بماند و سپس با عجله از دبیرستان راهی منزل شده تا این اتفاق را به همره پدرش جشن بگیرد.

او می‌افزاید: «ما به این جایزه بسیار بسیار افتخار می‌کنیم و از آنچه روی داده است بسیار خوشحالیم، این فوق‌العاده است.»

اواسط بعدازظهر است و علی می‌گوید: «خواهر دوقلوی من کیانا هنوز در دبیرستان است. او به احتمال زیاد در جریان قرار نگرفته زیرا خیلی اهل گشتن در شبکه‌های اجتماعی نیست؛ وقتی به خانه می رسد بسیار شگفت‌زده خواهد شد.»

درگزارش لیبراسیون آمده است: علی وقتی توضیح می‌دهد که دو سال است با مادرش صحبت نکرده، صدایش می‌لرزد.

نویسنده گزارش سپس می‌افزاید که «رژیم اجازه نمی دهد نزدیک‌ترین افراد به نرگس محمدی از جمله همسرش، تقی رحمانی که خود از چهره‌های اپوزیسیون است و نیز دو فرزندشان علی و کیانا که هشت سال است در فرانسه پناهنده شده‌اند، به صورت مستقیم با او در زندان صحبت کنند.»

علی به لیبراسیون می‌گوید که تماس با خانم محمدی «اغلب با واسطه و از طریق خاله‌ها و عموهایم در تهران صورت می‌گیرد که گاهی می توانند با مادر صحبت کنند یا او را ببینند.»

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی و پدر علی سپس وارد این گفتگو می‌شود. او می‌گوید: «جایزه نوبل صلح بسیار معتبر، مایه غرور و افتخارآمیز است، اما همچنین یک مسئولیت اضافی به شمار می‌رود. همانطور که خودش در پیامی که آنرا تهیه و از طریق خواهرش منتشر کرده، گفته است، این جایزه تنها مبارزه و عزم همه ما را برای رسیدن به دموکراسی، آزادی و برابری در ایران تقویت می‌کند.»

Thibault Camus/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
تقی رحمانی و علی ، همسر و پسر نرگس محمدیThibault Camus/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.

تقی رحمانی و پسرش می‌گویند که انتظار ندارند با اهدای جایزه نوبل صلح به نرگس محمدی، روند آزادی وی از زندان تسریع شود.

علی در این خصوص می‌گوید: «برعکس، بدون شک ممکن است عواقبی هم برای او در زندان داشته باشد.» پدرش می‌افزاید: «آنچه مهم است این است که راه به سوی آزادی ادامه یابد و مبارزه با تبعیض‌های قومی، جنسیتی و اجتماعی تشدید شود.»

با گذشت چند ساعت از اعلام نام برنده جایزه نوبل صلح، خانواده‌ نرگس محمدی در فرانسه هنوز نمی‌دانستند که وی این خبر را در زندان چگونه دریافت کرده است.

تقی رحمانی توضیح می‌دهد: «حال نرگس در مجموع، به رغم آنکه طی دو سال گذشته تحت درمان‌های سنگین پزشکی و حتی عمل قلب باز که تحمل آن در زندان کار آسانی نیست، قرار داشته، خوب است اما او می‌خواهد که از دو زندانی سیاسی دیگر به نام های ناهید تقوی و مهوش ثابت که در حال حاضر در وضعیت بسیار بسیار بدی هستند، یاد کنیم.»

علی، پسر نرگس محمدی معتقد است که این جایزه نه فقط برای مادرش بلکه «برای همه افرادی است که در ایران مبارزه می‌کنند، برای همه زندانیان و همچنین برای زنانی است که علیه رژیم طالبان در افغانستان می‌جنگند.»

آگهی

خانواده نرگس محمدی مراسم و یا جشن خاصی را برای این جایزه تدارک ندیده است. در گزارش لیبراسیون آمده است که علی روز شنبه با اعضای انجمن «صدا» قرار دارد که به پناهندگان در بدو ورود به فرانسه کمک می‌کنند.

جایزه نوبل امسال به صورت رسمی قرار است اوایل دسامبر طی مراسمی در اسلو به برنده یا نماینده برنده اهدا شود.

تقی، علی و کیانا رحمانی به نمایندگی از نرگس محمدی برای دریافت این جایزه در مراسم حضور خواهند داشت؛ آنها اما همچنان امیدوارند که تا آن زمان خانم محمدی آزاد شده و اجازه داشته باشد که همراه آنها به مراسم برود.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرزندان نرگس محمدی به نیابت از او جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳ را دریافت کردند

برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳ در اولین امتحان دانشگاهی مردود شده بود

ماکرون وعده داد مفهوم «رضایت» را به تعریف تجاوز جنسی در قوانین فرانسه بگنجاند