واکنش‌ها به جایزه صلح نوبل نرگس محمدی؛ رئیس کمیسیون اروپا: زنان ایرانی الهام‌بخش زنان در جهان هستند

نرگس محمدی برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۳
نرگس محمدی برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۳ Copyright Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیته نوبل نروژ روز جمعه ۶ اکتبر (۱۴ مهر) اعلام کرد که جایزه سال ۲۰۲۳ خود را به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی ایرانی، اهدا می‌کند.

آگهی

اعطای جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳ به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، با واکنش‌های گسترده شخصیت‌ها و نهادهای مختلف ایرانی و خارجی همراه شده است.

تازه‌ترین بازتاب‌های این خبر را در زیر بخوانید:

06.10.2023
21:05

امیرعبداللهیان: لایق‌ترین نماد صلح جهانی سردار سلیمانی بود

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفت: «لایق‌ترین نماد صلح جهانی، سردار فداکاری بود که دو دهه با تروریسم و خشن‌ترین جنایتکاران مبارزه کرد و امنیت منطقه و جهان را تضمین کرد.»
وی در توییتر افزود: «حضور دهها‌میلیونی مردم در تشییع شهید ‌حاج قاسم سلیمانی در ایران و عراق و‌ همدلی جهانیان، باشکوه‌ترین و ماندگارترین اعطای جایزه صلح در تاریخ بود.»

06.10.2023
19:55

بایدن خواهان «آزادی فوری» نرگس محمدی شد

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به اعلام نام نرگس محمدی به عنوان برنده جایزه صلح نوبل خواستار «آزادی فوری» او شد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده حبس نرگس محمدی در زندان اوین تهران را «ناعادلانه» خواند. او همچنین از «شجاعت خلل‌ناپذیر» نرگس محمدی ستایش کرد.

وی در این پیام افزود: «تعهد خانم محمدی به ساختن آینده‌ای که زنان و همه مردم در ایران شایسته آن هستند الهام بخش افرادی است که در همه جا برای حقوق بشر و کرامت اولیه انسانی مبارزه می‌کنند.»
وی تاکید کرد که نرگس محمدی بازداشت‌ها، آزار و شکنجه‌های مکرر رژیم ایران را تحمل کرده است اما اراده خانم محمد تنها قوی‌تر شده است. 
وی افزود: «این جایزه به‌عنوان یک قدردانی است که حتی با وجود اینکه او اکنون و به ناحق در زندان اوین بسر می‌برد، هنوز هم جهان صدای زلال نرگس محمدی را می‌شنود که خواهان آزادی و برابری است.»
 

جو بایدن در بخش دیگری از بیانیه خود از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر برخورد با آرمیتا گراواند، نوجوان ۱۶ ساله ایرانی به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری ابراز تاسف کرده است.

او همچنین وعده داد که کشورش در کنار نرگس محمدی و «مردم شجاع ایران» خواهد ایستاد.

رئیس‌جمهوری آمریکا
06.10.2023
18:56

ترانه علی دوستی: آزادی خواهد آمد، چون زنی مثل تو حبس شدنی نبود


ترانه علی‌دوستی بازیگر سینما و کنشگر حوزه زنان در اینستاگرام در واکنش به جایزه نوبل صلح نرگس محمدی نوشت: «آزادی خواهد آمد. به گواه ‌ رد قدم‌هایی که زنی چون تو بر این خاک به جا گذاشت.»

وی افزود: «آزادی خواهد آمد، چون زنی مثل تو حبس شدنی نبود، نرگس جانم.»

06.10.2023
18:45

ایران: اعطای جایزه نوبل به نرگس محمدی را محکوم می‌کنیم

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «کمیته صلح نوبل، اقدام به اعطای جایزه صلح به شخصی کرده است که به دلیل نقض مکرر قوانین و ارتکاب اعمال مجرمانه محکوم شده است، این اقدام را حرکتی مغرضانه و سیاسی کاری دانسته و  محکوم می‌کنیم.»


وی افزود: «اقدام کمیته صلح نوبل، تحرکی سیاسی در راستای سیاست مداخله جویانه و ضد ایرانی برخی دولت‌های اروپایی از جمله دولت مقر کمیته نوبل بوده که نشان‌دهنده انحراف مایوس کننده آن از اهداف اولیه آن و بهره برداری ابزاری از کمیته صلح است.»


وی تصریح کرد: «در بیانیه این کمیته ادعاهای نادرست و خلاف واقعی در مورد تحولات ایران مطرح شده است که حکایت از رویکرد برخی دولت های اروپایی برای جعل اخبار و تولید روایت های مغشوش و انحرافی در مورد تحولات داخلی ایران است. »

وی گفت: «اقدام اخیر کمیته صلح نوبل حلقه ای دیگر از زنجیره فشار محافل غربی علیه ایران است که نتیجه ای جز جزم شدن عزم ملت ایران در پیگیری سیاست مستقلانه خود ندارد و البته این رویکرد نامتعارف و گزینشی هرگز از اذهان آزاداندیشان پاک نخواهد شد.»

06.10.2023
18:00

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران: نرگس محمدی قهرمان بسیاری از مردم ایران و جهان است 

ایالات متحده روز جمعه از «شجاعت» نرگس محمدی، کنشگر ایرانی زندانی که جایزه صلح نوبل را دریافت کرد، تمجید کرد. 
آبرام پلی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پیامی در ایکس اعلام کرد: «نرگس محمدی قهرمان بسیاری از مردم ایران و جهان است.»


 

06.10.2023
17:44

پسر نرگس محمدی: این جایزه به‌ معنای افزایش مسئولیت در ادامه مبارزه برای برابری است

علی رحمانی، پسر نرگس محمدی در پاریس گفت که به مادرش که هشت سال است او را ندیده است، «بسیار افتخار می‌کند.»

علی ۱۷ ساله در جریان یک نشست خبری در پاریس گفت: «من به مادرم خیلی خیلی افتخار می‌کنم و خیلی خوشحالم.»
وی افزود که این جایزه پاداشی برای مردم ایران است.

وی که سر کلاس درس بود وقتی برنده نوبل امسال اعلام شد، معتقد است که این جایزه به معنای «افزایش مسئولیت» برای ادامه مبارزه برای برابری است. 

06.10.2023
17:30

کرملین: نه، هیچ واکنشی نداریم 


کرملین اعلام کرد که روسیه «هیچ واکنشی» به جایزه صلح نوبل که روز جمعه به نرگس محمدی، کنشگر ایرانی اعطا شد، ندارد. 
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران در پاسخ به سوالی در این زمینه گفت: «نه، ما هیچ واکنشی نداریم.»


 

06.10.2023
17:05

رضا پهلوی: جایزه نوبل صلح نرگس محمدی قدردانی از جنبش زن، زندگی، آزادی است


رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران گفت: «اعطای جایزه صلح نوبل امسال به نرگس محمدی قدردانی از جنبش زن، زندگی، آزادی و این مبارزه ملی برای آزادی است.»
وی با اشاره به ۴۴ سالگی جمهوری اسلامی گفت: «این رژیم از همان روز اول تلاش کرده است زنان ایرانی را تحت سلطه، کنترل و تحقیر قرار دهد.»
وی افزود: «امیدوارم این جایزه به تغییر سیاست غرب به سمت ارائه ابزارهای ملموس برای حمایت حداکثری از مردم ایران و انقلاب ملی آن‌ها منجر شود و صرفا به‌عنوان یک حرکت نمادین برای منحرف کردن توجه از مماشات با این رژیم جنایتکار عمل نکند.»

06.10.2023
16:57

وزیر اطلاعات اسرائیل: نرگس محمدی سمبل نبرد بی‌وقفه مردم ایران است


گیلا گاملیل، وزیر اطلاعات اسرائیل به زبان عبری و فارسی در توییتر گفت: «امروز از شنیدن برنده شدن جایزه صلح نوبل نرگس محمدی خرسند شدم.»
وی افزود: «نرگس سمبل نبرد بی وقفه مردم ایران بر علیه رژیم خونخوار که دشمن کشور اسراییل، مردم خودش و همه جهان نیز است، میباشد. با هم پیروزیم، زن، زندگی، آزادی.»

06.10.2023
16:32

ماکرون: فرانسه از انتخاب یک مبارز آزادی به‌عنوان برنده نوبل صلح استقبال می‌کند


امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از انتخاب نرگس محمدی به‌عنوان برنده جایزه صلح نوبل استقبال و آن را «یک گزینه بسیار» قوی توصیف کرد. 
وی پس از نشست غیررسمی اتحادیه اروپا در جنوب اسپانیا گفت: «فرانسه از این انتخاب بسیار قوی برای یک مبارز آزادی استقبال می‌کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرگس محمدی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل کیست و چه فعالیت‌هایی کرده است؟

نرگس محمدی از ایران برای مبارزه در راه «زن، زندگی، آزادی» برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۳ شد

امیدداران دریافت جوایز نوبل ۲۰۲۳: از زنان ایران، مسیح علینژاد و نرگس محمدی تا سلمان رشدی