Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مدیرفنی تیم‌ملی زنان عربستان: بیایید و با چشمان خود کیفیت بازی دختران فوتبالیست سعودی را ببینید

تیم ملی فوتبال زنان عربستان در حال تمرین
تیم ملی فوتبال زنان عربستان در حال تمرین Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با تقویت و گسترش تیم‌های فوتبال مردان در عربستان سعودی، فوتبال زنان نیز در این کشور در حال رشد است. برای کشوری که در آن تا سال ۲۰۱۷ زنان حق حضور در ورزشگاه را نداشتند، پایه‌گذاری و گسترش فوتبال زنان موفقیت بزرگی تلقی می‌شود.

آگهی

همزمان با تقویت و گسترش تیم‌های فوتبال مردان در عربستان سعودی، فوتبال زنان نیز در این کشور در حال رشد است. برای کشوری که در آن تا سال ۲۰۱۷ زنان حق حضور در ورزشگاه را نداشتند، پایه‌گذاری و گسترش فوتبال زنان موفقیت بزرگی تلقی می‌شود.

فوتبال حرفه‌ای زنان در عربستان ۵ سال پیش آغاز شد و پیش از آن وجود نداشت. فدراسیون فوتبال عربستان سعودی برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ اولین بازی غیررسمی فوتبال زنان را در منطقه جده برگزار کرد. پس از آن، تیم ملی فوتبال زنان این کشور دو سال پیش تشکیل شد و در ماه مارس، در رده صد و هفتاد و یکم رده‌بندی فیفا قرار گرفت. در ادامه نیز در سال گذشته این تیم در اولین دیدار خود پیروزمندانه به مصاف تیم جزایر سیشل رفت. پس از آن، همچنان در سال ۲۰۲۲ اولین لیگ حرفه‌ای فوتبال زنان در عربستان تاسیس شد و این کشور برای میزبانی جام ملت‌های زنان آسیا در سال ۲۰۲۶ پا پیش گذاشت.

مستندی از فیفا که ماه گذشته منتشر شد وضعیت امروز فوتبال زنان این کشور را خوش‌بینانه به تصویر می‌کشد و به پشتیبانی مالی سنگین دولت عربستان در این زمینه اشاره می‌کند. این رویکرد با واکنش‌های چندین ساله انتقادی در این کشور نسبت به حضور زنان در حوزه‌ای «مردانه» چرخش مهمی را نشان می‌دهد.  مونیکا استاب، بازیکن سابق فوتبال زنان آلمان که تا فوریه ۲۰۲۳ مربی تیم ملی فوتبال زنان عربستان و امروز مدیر فنی این تیم است در واکنش به انقتادات در این باره می‌گوید: « بیایید و با چشمان خود کیفیت بازی دختران فوتبالیست سعودی را ببینید.»

با این حال، عربستان سعودی همچنان هدف انتقادهای بشردوستانه بسیاری از کشورهاست و اخیرا پیشنهاد سازمان گردشگری عربستان به عنوان حامی مالی جام جهانی توسط این کشور با انتقادهای دو میزبان دیگر یعنی نیوزیلند و استرالیا مواجه شد و مذاکرات در این زمینه به بن بست رسید.

در سال‌های اخیر، حکومت عربستان در چارچوب برنامه‌های توسعه ولیعهد این کشور با هدف کاهش دادن انتقادهای بین‌المللی بشردوستانه حقوقی ر به زنان اعطا کرده است. با این حال، در حوزه‌های اساسی نظیر حقوق خانواده، تبعیض‌های شدیدی همچنان علیه زنان سعودی اعمال می‌شود. آنها همچنین آمار بالایی در بازداشت‌های مرتبط با مخالفت با سیاست‌های ریاض دارند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه یک بوسه بر قهرمانی در جام جهانی؛ سرمربی تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا برکنار شد

کارزار دستمزد برابر با مردان؛ مذاکره تیم فوتبال زنان آمریکا با فدراسیون شکست خورد

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند