کشته شدن مامور پلیس کوزوو؛ پریشتینا خواستار تحریم‌های بین‌المللی علیه صربستان شد

پلیس کوزوو
پلیس کوزوو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات کوزوو با متهم کردن بلگراد به دست داشتن در طراحی حمله روز یکشنبه شبه‌نظامیان مسلح در شمال این کشور خواستار اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه صربستان شدند.

آگهی

این حمله که به گفته نخست وزیر کوزوو توسط افرادی «حرفه‌ای، نقاب‌دار و مجهز به سلاح‌های سنگین» انجام شده است به کشته شدن یک مامور پلیس و مجروح شدن یک مامور دیگر کوزوو انجامید.

آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو روز پنجشنبه طی سخنانی در پارلمان این کشور ضمن تاکید بر اطمینان حاصل شده نسبت به نقش بلگراد در این حمله، گفت: «به همین دلیل، صربستان باید تحت تحریم واقع شود.»

وی افزود: در غیر این صورت این حملات باز هم از سر گرفته می‌شود زیرا زرادخانه نظامی مهاجمان حرفه‌ای در حمله به بانیسکا از تسلیحات ارسالی از سوی صربستان تشکیل شده بود.

نخست وزیر کوزوو این سخنان را در اشاره به کشف یک مخفیگاه مملو از سلاح در جریان عملیات پلیس و نیروی امنیتی علیه شبه‌نظامیان مهاجم در روستای بانیسکا واقع در شمال این کشور ایراد کرده است.

بر اساس فهرستی از سلاح‌های کشف شده که آلبین کورتی به آن اشاره کرده، این زرادخانه‌ آنطور که نخست وزیر کووزوو مدعی است تسلیحاتی به ارزش چندین میلیون یورو شامل یک خودروی زرهی، نارنجک، چندین قبضه کلاشینکف و حتی راکت‌انداز را در خود جای داده است.

Visar Kryeziu/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
تصاویری که پلیس کوزوو از سلاح‌های کشف شده در جریان عملیات علیه مهاجمان مسلح در شمال این کشور منتشر کرده استVisar Kryeziu/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.

بلگراد از همان آغاز ماجرا اتهامات طرح شده از سوی پریشتینا مبنی بر دست داشتن صربستان در این حمله را رد کرد.

مامور پلیس کوزوو روز یکشنبه حین گشت زنی در چند کیلومتری مرز صربستان هدف حمله مهاجمان قرار گرفت و کشته شد.

به دنبال این حمله، چند ساعت تبادل آتش میان پلیس کوزوو و گروهی کماندویی متشکل از ده‌ها مرد مسلح که در یک صومعه پناه گرفته بودند، صورت گرفت.

سه نفر از مهاجمان مسلح در این حمله جان باختند، سه نفر دیگر دستگیر شدند و از سرنوشت بقیه اطلاعی در دست نیست.

مقامات کوزوو مدعی شده‌اند که تعدادی از مهاجمان مجروح شده و هم‌اکنون در صربستان در بیمارستانی واقع در جنوب این کشور تحت درمان هستند.

این حمله مسلحانه بار دیگر تنش‌ها میان کوزوو و صربستان را که طی ماه‌های گذشته بر سر انتخاب شهرداران آلبانیایی‌تبار تشدید شده بود، به اوج خود رساند.

همدردی ستاره‌های ورزش صربستان با کشته شدگان

بلگراد سه فرد کشته شده در این درگیری را «شهید» نامید و ضمن اعلام یک روز عزای عمومی، برای بزرگداشت یاد آنها مراسمی ویژه در کلیسای جامع پایتخت صربستان برگزار کرد.

نواک جوکوویچ، تنیسور صرب و مرد شماره یک تنیس جهان، تصویری از این مراسم که در آن شمع‌هایی مقابل عکس‌های سه فرد کشته شده دیده می‌شود را در قالب استوری در اینستاگرام به اشتراک گذاشت.

استوری اینستاگرامی نواک جوکوویچ
مراسم یادبود افراد کشته شده در درگیری شمال کوزوو که در بلگراد برگزار شداستوری اینستاگرامی نواک جوکوویچ

ایالات متحده و اتحادیه اروپا پیش‌تر خشونت‌ در تنش میان صربستان و کوزوو را محکوم کرده و از دو طرف خواسته بودند برای کاهش خشونت و تنش اقدامات فوری انجام دهند.

بیش از ۵۰ هزار صرب‌تبار که در بخش شمالی کوزوو زندگی می کنند دولت پریشتینا را غیرقانونی و بلگراد را پایتخت خود می دانند.

کوزوو با جمعیتی ۱ میلیون و هشتصد هزار نفری که اغلب آنها را آلبانیایی‌تبارها تشکیل می‌دهند در سال ۲۰۰۸ پس از اعلام استقلال توانست مشروعیت جامعه بین‌المللی را به دست آورد هر چند که صربستان این استان سابق خود را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت نمی‌شناسد و آن را بخشی از خاک خود می‌داند.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات صربستان زیر سایه تورم، خشونت و شکل‌گیری ائتلاف اپوزیسیون جدید برگزار شد

رهبران صربستان و کوزوو از مذاکرات مستقیم در بروکسل خودداری کردند

کوزوو برای توسعه «نیروی نظامی رسمی» از آمریکا تسلیحات مدرن دریافت می‌کند