Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تغییرات اقلیمی و آتش‌سوزی‌های مرگبار؛ جوانان پرتغالی ۳۲ کشور عمدتا اروپایی را به دادگاه می‌کشانند

عکس آرشیوی از آتش‌سوزی‌های جنگلی در پرتغال
عکس آرشیوی از آتش‌سوزی‌های جنگلی در پرتغال Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هدف از این شکایت مجبور کردن کشورها به تبعیت از توافقنامه پاریس به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و حرکت در مسیر محدود کردن هر چه بیشتر گرمایش زمین عنوان شده است.

آگهی

شش جوان پرتغالی به دلیل ناکارآمدی‌های صورت گرفته در مدیریت بحران‌های اقلیمی که از سال ۲۰۱۷ به این سو منجر به آتش‌سوزی‌های مرگبار در کشورشان شده است از ۳۲ کشور شکایت می‌کنند.

این ابتکار عمل که از سوی شش جوان ۱۱ تا ۲۴ ساله در پیش گرفته شده قرار است به یک رویه قضایی علیه شماری از کشورهای عمدتا عضو اتحادیه اروپا از جمله فرانسه منتهی شود.

افراد یاد شده دلیل اقدام خود را نزد دادگاه حقوق بشر اروپا ناکارآمدی ۳۲ کشور در انجام اقدامات لازم زیست محیطی و حمایتی عنوان کرده‌‌اند.

جوانان پرتغالی قرار بود روز چهارشنبه ۲۷ سپتامبر برای طرح شکواییه خود مقابل هیئتی ۱۷ نفره از قضات دادگاه حقوق بشر اروپا قرار گیرند.

قضات دادگاه اروپایی پس از استماع سخنان شاکیان در خصوص قابل قبول بودن یا نبودن این اقدام قضایی تصمیم‌گیری خواهند کرد.

آتش سوزی‌های ویرانگر

آغاز ماجرا به ۱۷ ژوئن ۲۰۱۷ باز می‌گردد، زمانی که آتش سوزی شدید در شهرستان «پیدروگو گراندی» واقع در منطقه لیریا در مرکز پرتغال روی داد و ۶۵ کشته به جا گذاشت.

آتش‌سوزی در «پیدروگو گراندی» یکی از انگیزه‌های محرک شکایت جوانان پرتغالی است که کلودیا، یکی از شاکیان اصالتا اهل آنجا است.

این حادثه کلودیا را که در زمان وقوع آتش‌سازی ۱۸ سال داشت به شدت تحت تاثیر قرار داد به نحوی که سال‌ها بعد برای او به یک انگیزه بزرگ برای طرح شکایت تبدیل شد.

وی در این خصوص می‌گوید: «سال ۲۰۱۷، شاهد آتش‌سوزی‌های مرگبار و هولناک جنگل‌ها بودم که چندین منطقه از کشور، از جمله لیریا را ویران کرد.[...] جنگلی که پیش‌تر برایم محل تفریح و کسب آرامش بود ناگهان به یک مکان پرمخاطره تبدیل شد؛ همان موقع بود که نقش مهم تغییرات آب و هوایی را در این میان به وضوح درک کردم.»

آتش‌سوزی‌های دیگری اواسط اکتبر همان سال در این کشور روی داد که در مجموع جان ۱۱۷ نفر دیگر را گرفت.

بر اساس گزارش رصدخانه اروپایی کوپرنیک، بیش از ۵۶۰ هزار هکتار از مناطق جنگلی پرتغال سال ۲۰۱۷ در پی این آتش سوزی‌ها سوخت و ویران شد.

اوضاع از آن زمان به این سو هنوز بهبود نیافته است؛ آندره دوس سانتوس اولیویرا، جوان ۱۵ ساله‌ای که یکی دیگر از شاکیان است به گاردین می‌گوید: «دولت های اروپایی در حمایت از ما ناکارآمد بوده‌اند. ما در خط مقدم تغییرات آب و هوایی در اروپا هستیم. تابستان امسال نیز بار دیگر در پرتغال، موج گرمای شدیدی را تجربه کردیم.»

نقش کشورها در انتشار گازهای گلخانه‌ای و گرمایش زمین

به همین دلیل است که کلودیا، آندره، سوفیا، کاتارینا، مارتیم و ماریانا تصمیم گرفتند علیه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا و پنج کشور روسیه، ترکیه، سوئیس، نروژ و بریتانیا اقدام قانونی کنند.

هدف این است که کشورهای یاد شده مجبور شوند با تبعیت از توافقنامه پاریس انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند و در جهت کاستن از گرمایش زمین حرکت کنند.

فرانسه در این میان اما برای نخستین بار نیست که هدف یک رویه قضایی به دلیل بی‌توجهی و یا در پیش نگرفتن اقدامات لازم زیست محیطی قرار می‌گیرد.

شورای کشوری فرانسه سال ۲۰۲۱ دولت این کشور را در پرونده شکایت قضایی چند سازمان غیردولتی که توماری به امضای بیش از ۲ میلیون و سیصد هزار نفر ضمیمه آن شده بود، محکوم کرد.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهر آکسفورد استفاده از اجاق‌های گازی را در منازل جدید ممنوع می‌کند

سازمان ملل متحد: زمین حتی با تعهدات اقلیمی، ۲.۹ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر می‌شود

چرا سیاست مهاجرتی پرتغال سخاوتمندانه است؟