Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مناقشه قره‌باغ کوهستانی؛ اولین گروه از پناهجویان وارد خاک ارمنستان شدند

اولین گروه از پناهجویانی که وارد روستای «کورنیدزور» در ارمنستان شدند. ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳
اولین گروه از پناهجویانی که وارد روستای «کورنیدزور» در ارمنستان شدند. ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولین گروه از ساکنان منطقه جدایی‌طلب قره‌باغ کوهستانی پس از تحمل ۱۰ ماه محاصره و بخاطر حمله نظامی برق آسای اخیر آذربایجان برای بازپس‌گیری کنترل کامل منطقه؛ وارد خاک ارمنستان شدند.

آگهی

هزاران نفر از شهرها و روستاهای متاثر از این درگیری‌ مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند و به اردوگاه صلحبانان روسی در قره‌باغ منتقل شدند. 

همچنین مقامات ارمنستان گزارش دادند که تا یکشنبه شب در مجموع ۳۷۷ نفر از این منطقه وارد ارمنستان شده‌اند. وزارت دفاع روسیه هم  گزارش داد که نیروهای حافظ صلح این کشور - که از سال ۲۰۲۰ در قره باغ کوهستانی مستقر هستند - به انتقال ۳۱۱ غیرنظامی از جمله ۱۰۲ کودک کمک کردند. هرچند عدد دقیق این افراد را نمی‌توان به طور کامل تایید کرد.

یکی از افرادی که خود را به روستای «کورنیدزور» در ارمنستان رسانده است به آسوشیتدپرس گفت: «مثل یک کابوس بود. هیچ کلمه‌ای برای توصیف آن وجود ندارد. روستا به شدت گلوله باران شد. تقریبا هیچ کس در روستا باقی نمانده است. خانه قدیمی مادربزرگم اینجا در روستای تغ (در منطقه سیونیک ارمنستان) است. آنجا زندگی خواهم کرد تا ببینیم بعدا چه اتفاقی می‌افتد.» او به دلایل امنیتی از ذکر نام خود خودداری کرد.

به گفته یکی از رهبران جدایی‌طلب قره‌باغ کوهستانی، ساکنان ارمنی‌تبار این منطقه از بیم پاکسازی نژادی و به دلیل آنکه نمی‌خواهند تحت حاکمیت آذربایجان زندگی کنند، به ارمنستان خواهند گریخت.

آسوشیتدپرس
پناهجویانی که خود را از قره‌باغ کوهستانی به ارمنستان رساندندآسوشیتدپرس

پاشینیان: متحدان سابق ارمنستان به تعهدات عمل نکردند

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز یکشنبه در کنایه‌ای آشکار به روسیه اتحاد‌های فعلی کشورش برای پیشبرد اهداف ملی و منطقه‌ای را «بی‌اثر» خواند.

این سخنان در حالی از سوی سران یکی از متحدان دیرین روسیه ایراد می‌شود که جمهوری آذربایجان در پی تهاجم برق‌آسای سه‌شنبه گذشته خود تقریبا تسلط کاملی بر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی پیدا کرده است.

آقای پاشینیان که به دلیل نحوه مدیریت بحران قره‌باغ از سوی اپوزیسیون کشورش به شدت تحت فشار قرار دارد در نطقی تلویزیونی گفت: «سیستم‌های امنیتی خارجی که ارمنستان با آنها مرتبط است، در حفاظت از امنیت و منافع کشور ناکارآمد بوده‌اند.»

وی سپس افزود: «ارمنستان هرگز تعهدات خود را رها و به متحدان خود خیانت نکرده است. اما تحلیل وضعیت کنونی نشان می‌دهد که سیستم‌های امنیتی و متحدانی که ما مدت‌ها به آنها تکیه کرده‌ایم ماموریتی دال بر نشان دادن آسیب‌پذیری و ناتوانی مردم ارمنستان در حفظ کشوری مستقل برای خود تعیین کرده‌اند.»

ارمنستان همچنان بخشی از سازمان پیمان امنیت جمعی، ائتلافی نظامی به رهبری روسیه است اما به تازگی و حتی پیش از حملات این هفته آذربایجان به قره‌باغ کوهستانی نشانه هایی از فاصله گرفتن از این ائتلاف را بروز داده بود.

ایروان همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها بر سر بسته شدن کریدور لاچین، با امتناع از اجازه برپایی رزمایش سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه در خاک خود و مشارکت در تمرین‌های نظامی مشترک با نیروهای آمریکایی خشم مسکو را برانگیخت.

مقامات ارمنستان همچنین بارها از نیروهای حافظ صلح روسیه به دلیل ناتوانی در باز نگه داشتن کریدور لاچین و نیز به توجهی نسبت به درگیری‌های پراکنده در طول مرز انتقاد کرده‌اند.

نخست وزیر ارمنستان پیش‌تر در ماه مه گذشته احتمال خروج کشورش از سازمان پیمان امنیت جمعی را مطرح کرده بود.

تکرار ادعای «پاکسازی قومی در قره‌باغ» از سوی پاشینیان

نیکول پاشینیان در بخش دیگری از سخنان خود به احتمال خروج ارمنی‌تبار‌های ساکن در قره‌باغ پس از پیش‌روی‌های ارتش آذربایجان در این منطقه اشاره کرد و از آمادگی کشورش برای میزبانی از شهروندان ارمنی آواره از این جنگ و جدایی‌طلبان خبر داد.

آقای پاشینیان سپس ضمن اشاره به ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ کوهستانی طی روزهای اخیر گفت که این کمک‌ها تغییر چندانی در شرایط انسانی ایجاد نمی‌کند.

وی همچنین بار دیگر بر ادعای به دفعات تکرار شده از سوی کشورش مبنی بر اینکه «ارامنه قره باغ کوهستانی همچنان با خطر پاکسازی قومی روبرو هستند» تاکید کرد.

آگهی

نخست وزیر ارمنستان در این خصوص تصریح کرد: «اگر شرایط واقعی زندگی برای ارامنه قره باغ کوهستانی در خانه هایشان ایجاد نشود و سازوکارهای موثر محافظت در برابر پاکسازی قومی ایجاد نشود، این احتمال افزایش می یابد که ارامنه قره باغ کوهستانی خروج از سرزمین‌های خود را تنها راه نجات بیابند.»

ارمنی‌تبارها قره‌باغ کوهستانی را ترک خواهند کرد

یکی از رهبران جدایی‌طلبان قره‌باغ کوهستانی روز یکشنبه به رویترز گفت که ساکنان این منطقه از بیم پاکسازی نژادی و به دلیل اینکه نمی‌خواهند تحت تسلط و حاکمیت آذربایجان زندگی کنند، به ارمنستان خواهند گریخت

دیوید بابایان، مشاور ساموئل شهرامانیان، رئیس جدید جمهوری خودخوانده «آرتساخ» در قره‌باغ کوهستانی تصریح کرد: «مردم ما نمی‌خواهند در قلمرو حاکمیت آذربایجان زندگی کنند. بیش از ۹۹.۹ درصد از ساکنان ترجیح می دهند سرزمین‌های تاریخی خود را ترک کنند.»

وی با اینحال گفت که مشخص نیست ۱۲۰ هزار شهروند ارمنی ساکن در قره باغ چه زمانی از کریدور لاچین به سوی ارمنستان حرکت خواهند کرد.

آگهی

آذربایجان به عملیات خود برای کنترل کامل قره باغ کوهستانی ادامه می دهد

از سوی دیگر، خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد که نیروهای ارتش آذربایجان روز یکشنبه به عملیات خود در منطقه با هدف کنترل کامل بر قره باغ کوهستانی ادامه دادند.

بخش عمده‌ای از این عملیات به خلع سلاح و غیرنظامی کردن نیروهای جدایی‌طلبان ارمنی با مشارکت صلح‌بانان روس در جریان است.

باکو در پی حملات اخیر ارتش آذربایجان که با گلوله‌باران و تصرف بخش بزرگی از قره‌باغ کوهستانی همراه شد، اعلام کرده بود که جدایی‌طلبان تحت حمایت ارمنستان با پیش شرط زمین گذاشتن سلاح و انحلال تشکیلات اداره کننده این منطقه موافقت کرده‌اند.

با این حال رهبران نیروهای جدایی‌طلب ارمنی در قره‌باغ روز شنبه به رغم برقراری آتش‌بس تاکید کردند که هنوز با آذربایجان بر سر تضمین‌های امنیتی به توافق نرسیده‌اند.

آگهی

به گزارش فرانس‌پرس، استپاناکرت/خانکندی که از آن به عنوان مرکز قره باغ کوهستانی نام برده می‌شود در محاصره نیروهای آذربایجانی قرار دارد و ساکنان این منطقه ضمن محروم بودن از دسترسی به مواد غذایی، فاقد برق و سوخت هستند.

قره باغ کوهستانی با جمعیتی نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر، منطقه‌ای ارمنی‌نشین در قلمرو خاک جمهوری آذربایجان آذربایجان است که از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، همواره به محل نزاع و درگیری میان باکو و جدایی‌طلبان ارمنی تبار تحت حمایت ایروان تبدیل شده است.

این منطقه مورد مناقشه که ساکنانی ارمنی‌تبار را در خود جای داده در پایان جنگ جدایی‌طلبانه سال ۱۹۹۴ تحت کنترل نیروهای ارمنی‌ قرار گرفت.

این در حالیست که جمهوری آذربایجان سال ۲۰۲۰ در دومین جنگ تمام عیاری که شش هفته به طول انجامید سرزمین‌ها و بخش‌های زیادی از منطقه قره باغ کوهستانی را باز پس گرفت.

آگهی

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الهام علی‌اف: آذربایجان اسکان مجدد پایتخت منطقه قره‌باغ را آغاز می‌کند

هشدار آذربایجان به هند و فرانسه در مورد تسلیح ارمنستان؛ الهام علی‌اف: دست به سینه نمی‌نشینیم

خروج صلح‌بانان روس از قره‌باغ؛ آیا مسکو منطقه را به غرب واگذار می‌کند؟