Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آذربایجان می‌گوید جنگجویان ارمنی قره‌باغی را که سلاح زمین بگذارند عفو می‌کند

قره باغ کوهستانی
قره باغ کوهستانی Copyright AP/Defense Ministry of Azerbaijan
Copyright AP/Defense Ministry of Azerbaijan
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از مشاوران ریاست جمهوری آذربایجان به رویترز گفت که باکو در نظر دارد برای جنگجویان ارمنی قره‌باغ کوهستانی که سلاح‌های خود را تسلیم کنند عفو در نظر بگیرد. با این حال برخی از واحدهای نظامی این منطقه گفته‌اند که به مقاومت خود ادامه خواهند داد.

آگهی

ارمنی‌های حاضر در قره‌باغ روز پنجشنبه پس از آنکه آذربایجان اعلام کرد که منطقه جدا شده را پس از یک عملیات نظامی ۲۴ ساعته بار دیگر تحت کنترل خود درآورده است گفتند قبل از تسلیم سلاح‌های خود به تضمین‌های امنیتی نیاز دارند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه گفت که «مشت آهنین» او، ایده ایجاد یک قره باغ متشکل از ارمنی‌ها را به تاریخ حواله کرده است.

حکمت حاجی‌اف، مشاور سیاست خارجی رئیس جمهوری آذربایجان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی به رویترز گفت که باکو برای جنگجویان قره‌باغی که سلاح‌های خود را کنار گذاشته‌اند عفو در نظر گرفته است.

وی افزود: «حتی درباره نظامیان و جنگجویان سابق، اگر بتوان آن‌ها را به‌گونه‌ای طبقه بندی کرد می‌توانیم آن‌ها را هم عفو کنیم.»

وی تصریح کرد که حقوق ارامنه قره‌باغ رعایت خواهد شد و سه محموله کمک‌های بشردوستانه به این منطقه تحویل داده می‌شود.

وی تصریح کرد: «در حال حاضر شاهد آن هستیم که برخی از گروه‌ها و افسران نظامی اعلام کرده‌اند که با ما کنار نمی‌آیند و به مقاومت ادامه می‌دهند.»

این مقام آذربایجانی با این حال افزود: «ما همچنین مشاهده کرده‌ایم که برخی از گروه‌های کوچک روانه جنگل‌ها شده‌اند. اما ما این موضوع را یک چالش امنیتی بزرگ نمی‌دانیم.»

قره‌باغ در سطح بین‌المللی به‌عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت شناخته شده است اما جمعیت ارمنی آن از زمان جدا شدن در جنگ دهه ۱۹۹۰ با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی عملا استقلال خود را حفظ کرده است.

بسیاری از ۱۲۰ هزار ارمنی قره‌باغ می‌گویند که از سوی روسیه، غرب و حتی خود ارمنستان راه شده‌اند و بارها از سوی آذربایجان مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت که ایروان آماده پذیرش پناهجو از قره‌باغ کوهستانی است.

ادعای پیروزی آذربایجان بر این منطقه پیچیدگی دیگری را در تاریخ پر فراز و نشیب قره‌باغ کوهستانی ایجاد می‌کند که در طول قرن‌ها تحت سیطره فارس‌ها، ترک‌ها، روس‌ها، عثمانی‌ها و شوروی قرار گرفته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاریس: باکو تنها پس از کوچ جمعی ارامنه حاضر به همکاری با سازمان ملل شد؛ ایروان دست به‌دامان اروپا شد

بحران قره‌باغ؛ پایتخت ارمنستان صحنه اعتراضات خیابانی مخالفان دولت شد

دومین روز حملات آذربایجان به قره‌باغ؛ درگیری‌ها با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه متوقف شد