درخواست پوتین از علی‌اف برای تضمین حقوق ارامنه قره‌باغ؛ مذاکرات صلح و رگبار گلوله ادامه دارد

آغاز مذاکرات صلح بین جدایی‌طلبان ارمنی منطقه قره‌باغ و جمهوری آذربایجان
آغاز مذاکرات صلح بین جدایی‌طلبان ارمنی منطقه قره‌باغ و جمهوری آذربایجان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هم‌زمان با آغاز مذاکرات صلح بین جدایی‌طلبان ارمنی منطقه قره‌باغ کوهستانی و جمهوری آذربایجان، خبرها از وجود ادامه تنش میان دو طرف درگیر در جنگ حکایت دارند.

آگهی

با وجود آتش‌بس میان جدایی‌طلبان ارمنی منطقه قره‌باغ کوهستانی و باکو، مقام‌های محلی شهر مرکزی جمهوری قره‌باغ که ارمنی‌ها آن را «استپاناکرت» و آذربایجانی‌ها آن را «خان‌کندی» می‌نامند، اعلام کردند که روز پنج‌شنبه در این شهر تیراندازی‌ها ادامه شده است.

جدایی‌طلبان ارمنی منطقه قره‌باغ کوهستانی نیروهای جمهوری آذربایجان را متهم کردند که آتش‌بس را نقض کرده‌اند، اتهامی که به سرعت توسط باکو رد شد.

جدایی‌طلبان ارمنی منطقه قره‌باغ کوهستانی اعلام کردند که چاره‌ای جز پذیرش شرایط جمهوری آذربایجان نداشته‌اند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه گفته بود که «مشت آهنین» او ایده یک قره‌باغ جدا از جمهوری آذربایجان را به تاریخ سپرده است.  

او با بیان این که جمهوری آذربایجان، جمعیت ارمنی منطقه قره‌باغ کوهستانی را شهروندان خود می‌داند، مدعی شده بود که «جنایتکاران جنگی» اذهان ارامنه قره‌باغ را مسموم کرده‌اند.

با وجود اعتراض‌ها به سیاست ایروان در خصوص قره‌باغ، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت که «راه صلح آسان نیست اما باید طی شود.»

در هر حال هیأتی از ارامنه منطقه قره‌باغ کوهستانی روز پنج‌شنبه و یک روز پس از آتش‌بس در این منطقه وارد شهر «یولاخ» در غرب باکو شدند تا با نمایندگان جمهوری آذربایجان گفتگو کنند.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

ارتش جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه پس از موافقت جدایی‌طلبان ارمنی منطقه قره‌باغ با شروط باکو از تعلیق عملیات نظامی در این منطقه خبر داد.

پیشنهاد آتش‌بس جمهوری آذربایجان شامل خروج نیروهای نظامی باقیمانده از نیروهای نظامی ارمنستان از منطقه و خلع سلاح و انحلال کامل نیروهای مسلح قره‌باغ می‌شود.

پس از اعلام پذیرش شرایط جمهوری آذربایجان توسط جدایی‌طلبان ارمنی منطقه قره‌باغ کوهستانی هزاران ارمنی عازم فرودگاه «استپاناکرت» شدند و برخی دیگر نزد نیروهای حافظ صلح روسیه پناه گرفتند.

گفتگوی تلفنی پوتین با علی‌اف

با آغاز مذاکرات مذاکرات صلح بین جدایی‌طلبان ارمنی منطقه قره‌باغ کوهستانی و جمهوری آذربایجان، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در گفتگو با الهام علی‌اف، همتای آذربایجانی خود، خواستار تضمین «حقوق و امنیت» ارامنه منطقه قره‌باغ کوهستانی شد. همزمان، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز بار دیگر بر حمایت همه‌جانبه خود از باکو تاکید کرد.

بنا به گزارش کرملین، طرف آذربایجان در این گفتگو بر آمادگی خود برای همکاری با سربازان حافظ صلح روسیه که از پایان سال ۲۰۲۰ در این منطقه مستقر شده‌اند، تأیید کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران قره‌باغ؛ پایتخت ارمنستان صحنه اعتراضات خیابانی مخالفان دولت شد

دومین روز حملات آذربایجان به قره‌باغ؛ درگیری‌ها با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه متوقف شد

جمهوری آذربایجان دو دیپلمات فرانسوی را اخراج کرد