Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گمانه‌زنی‌ها برای پایان جنگ ۸ ساله؛ حوثی‌های یمن عازم عربستان سعودی شدند

حوثی های یمن
حوثی های یمن Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان حوثی‌های یمن روز پنجشنبه صنعا را به مقصد ریاض ترک کردند و این نخستین سفر علنی اعلام شده آن‌ها از زمان آغاز جنگ داخلی است. عربستان رهبری ائتلافی را برای حمایت از دولت در تبعید یمن برعهده دارد.

آگهی

یکی از مقامات فرودگاه صنعا به خبرگزاری فرانسه گفت: «یک هواپیمای عمانی حامل هیات حوثی به سمت ریاض پرواز کرد.»

مهدی المشاط، رئیس شورای سیاسی شورشیان حوثی به خبرگزاری صبا که تحت کنترل شورشیان است اعلام کرد که این هیات باید «به مشورت با طرف سعودی ادامه دهد.»

وی افزود: «صلح نخستین گزینه ما بود و باقی می‌ماند و همه باید برای رسیدن به آن تلاش کنند.»

این دیدار امیدها برای پیشرفت در درگیری در یمن را افزایش می‌دهد که از سال ۲۰۱۵ تاکنون صدها هزار کشته، میلیون‌ها آواره برجای گذاشته و این کشور را در یکی از بدترین بحران‌های انسانی در جهان فرو برده است.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که آتش بس تا حد زیادی در این کشور برقرار است. همزمان، این سفر چند ماه پس از «گرم شدن» روابط ایران و عربستان که سال‌ها بر سر مسائل مختلف به‌ویژه درباره جنگ یمن با یکدیگر اختلاف داشتند رخ می‌دهد.

یمن به‌عنوان فقیرترین کشور در شبه جزیره عربستان هشت سال درگیر جنگ داخلی است که یک طرف آن حوثی‌ها هستند که کنترل صنعا پایتخت و بخش‌های دیگر این کشور را در اختیار دارند. طرف دیگر درگیری دولت در تبعید است که از سوی ائتلاف نظامی به رهبری ریاض حمایت می‌شود.

گرچه زمان آتش‌بس مورد مذاکره سازمان ملل از اکتبر گذشته منقضی شده است اما همچنان کم و بیش رعایت می‌شود و خشونت‌ها تا حد زیادی کاهش یافته است.

مقامات دولتی یمن چند روز پس از دیدار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با سلطان عمان گفتند که هیاتی از عمان به‌عنوان کشور میانجی روز پنجشنبه وارد صنعا شد.

علی القوم یکی از اعضای شورای سیاسی حوثی‌ها در ایکس نوشت: « درباره میانجی‌گری و تلاش عمان برای دستیابی به صلح در یمن خوشبینیم.»

ماجد المذحجی مدیر مرکز مطالعات استراتژیک صنعا گفت که این دیدار «به‌معنای انتقال روابط بین حوثی‌ها و عربستان از پشت صحنه به اتاق نشیمن است.»

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: «با سازماندهی گفت‌وگوها در ریاض، دو طرف این رابطه را مشروعیت بخشیده و به آن شتاب بیشتری می‌بخشند.»

یک هیات سعودی با همراهی میانجی‌های عمانی در ماه آوریل گذشته به صنعا رفتند تا مذاکراتی برای احیای آتش‌بس و ایجاد آتش‌بس پایدارتر داشته باشند.

آژانس‌های سازمان ملل و ده‌ها سازمان غیر دولتی یمنی و بین‌المللی روز پنجشنبه گفتند که ۲۱.۶ میلیون نفر یا ۷۵ درصد از جمعیت یمن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود هیات عمانی به صنعا؛ حوثی‌ها: عربستان سعودی ۱۳ اسیر جنگی یمنی را آزاد کرد

حملات اسرائيل به بندر الحدیده؛ حوثی‌ها همچنان برای خاموش کردن شعله‌های آتش تلاش می‌کنند

اسرائیل در پی حمله پهپادی حوثی‌ها به تل‌آویو بندر حدیده یمن را هدف قرار داد