۲۲امین سالگرد ترور احمد شاه مسعود؛ بدون استقرار نظام مشروع، مبارزه برای حقوق زنان موقتی است

پوستر احمد شاه مسعود در ورزشگاه کابل به مناسبت چهارمین سالگرد ترور (تصویر راست) پوستر های پاره شده بر روی دیوارهای کابل در ۲۰امین سالگرد ترور (تصویر چپ)
پوستر احمد شاه مسعود در ورزشگاه کابل به مناسبت چهارمین سالگرد ترور (تصویر راست) پوستر های پاره شده بر روی دیوارهای کابل در ۲۰امین سالگرد ترور (تصویر چپ) Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو روز قبل از حمله به برج‌های دوقلوی نیویورک و ساختمان پنتاگون در ۱۱ سپتامبر؛ احمدشاه مسعود در ۱۸ شهریور ۱۳۸۰ میلادی (۹ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی) توسط خبرنگارانی دروغین که درواقع بمبگذاران انتحاری القاعده بودند در ولسوالی خواجه بهاء الدین ولایت تخار کشته شد.

آگهی

او در زمان ترور ۴۸ سال داشت و رهبری جبهه نظامی موسوم به «مقاومت ملی [در برابر طالبان]» را برعهده داشت. وی پس از کشته شدن، با حکم ریاست جمهوری وقت افغانستان به عنوان یک «قهرمان ملی» لقب گرفت و روز نهم سپتامبر هم روز تعطیل عمومی اعلام شد.

در بیش از دو سالی که از سقوط کابل و بازگشت طالبان به راس قدرت در افغانستان می‌گذرد، این روز دیگر تجلیل نمی‌شود؛ اما هواداران مسعود در گوشه و کنار جهان سعی می‌کنند این روز را گرامی بدارند.

شیوۀ نبردهای احمد شاه مسعود تحسین بسیاری از افغان‌ها که از درگیری بی‌پایان با طالبان خسته شده بودند را برمی‌انگیخت. او با نبوغ ویژه نظامی‌اش چهره‌ای متمایز بود، نبوغی که باعث شد پنجشیر هم در زمان اشغال خونین شوروی (۱۹۷۹-۱۹۸۹ میلادی) و هم پس از آن در رژیم اول طالبان (۱۹۹۶-۲۰۰۱) دست نخورده باقی بماند.

«دنیا به شکلی مردم [افغانستان] را فراموش کرده»

«احمد مسعود» رهبر جبهه پنجشیر و فرزند احمد شاه مسعود در پیامی به مناسبت سالروز کشته شدن رهبر جبهه مقاومت افغانستان در یک پیام ویدئویی گفت: «به همان صورت که طالبان به پیام صلح استاد شهید (برهان‌الدین ربانی) نه گفتند، [به] پیام صلح قهرمان ملی (احمدشاه مسعود) را نه گفتند و جنگ را ترجیح دادند، به ما هم نه گفتند و جنگ را بر ما و مردم ما تحمیل کردند؛ هیچ راهی جز مقاومت و ایستادگی باقی نمانده بود.»

رهبر جبهه پنجشیر در حالیکه پرچم افغانستان و پرچم جبهه مقاومت ملی را در کنار خود و تصاویر احمد شاه مسعود و برهان‌الدین ربانی را در بالای سر خود داشت در ادامه صحبت‌های خود بر وحدت و همبستگی گروه‌های سیاسی و نظامی افغانستان تأکید کرد و گفت: «نسل جوان با درس از گذشته و با درس از دو سال گذشته، باید در کنار هم، از هر قومی، از هر مذهبی و از هر حزب و حرکتی، و از هر جبهه و فکری باید برای یک افغانستان آزاد، آباد و مستقل راهی جز اتحاد، انسجام و همکاری مشترک نداریم»

این سیاستمدار افغان خاطر نشان کرد که منافع افغانستان و کشورهای جهان منوط به تشکیل یک «نظام مشروع» بوده و مبنای این مشروعیت باید «اراده و رأی مردم افغانستان» باشد. او تاکید کرد بدون یک نظام مشروع در افغانستان هر نوع تلاش برای بدست آوردن حقوق زنان «موقتی» خواهد بود.

وی افزود: این مسأله که «مشروعیت از دست مردم افغانستان می‌آید» را بارها با طالبان نیز در میان گذاشته‌اند، اما دیده می‌شود که این گروه تمام روز فکر و خواسته‌ آن‌ها این است که کشورهای جهان آنان را به رسمیت بشناسد.

احمد مسعود در این پیام ویدیویی‌اش گفته است که «جبهه پنجشیر» پس از دو سال، اکنون حملات خود را «گسترش» داده و با حمایت مردم قوت بیشتر گرفته است.

«در حالیکه دنیا به شکلی مردم ما را فراموش کرده و در حالیکه ما و شما در تنهایی قرار داریم؛ اما با حمایت شما از مقاوت و پشتکار ما به مبارزه و ایستادگی، امیدواری ما به پیروزی هر روز بیشتر می‌شود.»

آقای مسعود همچنین گفت: «طالبان برادری و اخوت خود را با گروه‌های تروریستی منطقه و فرامنطقه حفظ کرده‌اند».

پیام سایر رهبران جهادی افغانستان

رهبران جهادی و چهره‌های سیاسی دولت پیشین نیز پیام‌هایی در مورد سالگرد کشته شدن احمدشاه مسعود و وضعیت فعلی افغانستان فرستاده‌اند.

حامد کرزی، رئيس جمهور پیشین افغانستان گفته است: «وطن‌پرستی و شجاعت احمدشاه مسعود را به یاد دارم. او تا زمان شهادتش برای استقلال و آزادی، مبارزاتی فراموش نشدنی انجام داد.»

توئیت حامد کرزای به مناسبت ۲۲امین سالگرد کشته شدن شاه مسعود

عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و از چهره‌های نزدیک به احمدشاه مسعود نیز امروز در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «احمدشاه مسعود که يكی از با تدبير‌ترين شخصيت های افغانستان بود با دل و جان اعتقاد داشت که راه حل مشکلات کشور در تأمین حق مساوی برای همه‌ی مردم کشور نهفته است.»

توئیت عبدالله عبدالله به مناسبت ۲۲امین سالگرد کشته شدن شاه مسعود

احمدشاه مسعود که از نظر غرب نمادی از اسلام میانه رو بود، در سال ۲۰۰۱ میلادی به پاریس سفر و با مقامات این کشور دیدار کرد و سپس در پارلمان اروپا واقع در استراسبورگ حاضر شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وضعیت زنان افغانستان در دومین سالگرد سقوط کابل؛ طالبان سعی در حذف نیمی از جامعه دارد

طالبان دو سالگی سقوط کابل را جشن گرفت؛ ذبیح‌الله مجاهد: شکرگزار این فتح عظیم هستیم

نگرانی، آسایش خاطر، ناامیدی و غرور؛ افغان‌ها دوره دو ساله سلطه طالبان را چگونه سپری کردند؟