Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اسرائیل توافقنامه همکاری سینمایی با روسیه امضا کرد

امضای توافقنامه همکاری سینمایی توسط سفیر اسرائیل در مسکو و وزیر فرهنگ روسیه
امضای توافقنامه همکاری سینمایی توسط سفیر اسرائیل در مسکو و وزیر فرهنگ روسیه Copyright وب‌‌گاه وزارت فرهنگ روسیه
Copyright وب‌‌گاه وزارت فرهنگ روسیه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل طی ۱۸ ماه گذشته بارها به دلیل تصمیم برای ادامه همکاری‌ها با روسیه پس از حمله به اوکراین و امتناع از ارائه کمک نظامی مورد نیاز کی‌یف، مورد انتقاد قرار گرفته است.

آگهی

وبگاه خبری «تایمز آف اسرائیل» روز پنج‌شنبه در گزارشی از امضای یک توافقنامه همکاری سینمایی میان مسکو و تل‌آویو خبر داد.

بنا به این گزارش، توافق یاد شده به سینماگران و کارگردانان روس و اسرائیلی امکان دسترسی به آرشیو تصاویر و فیلم‌های یکدیگر را می‌دهد و همکاری در فیلم‌های مشترک را تسهیل می‌کند.

این توافق که رسانه‌های روسی و اسرائیلی آن را بازتاب داده‌اند، در حالی امضا شده که تل‌آویو همچنان مواضعی محتاطانه در قبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین اتخاذ کرده تا روابط با این دو کشور را در سطح مطلوب حفظ کند.

کی‌یف پیش‌تر به صورت تلویحی همچنین در موردی به صراحت، از زبان سفیر اوکراین در اسرائیل، تل‌آویو را به جانبداری از روسیه و امتناع از محکوم کردن تجاوز نظامی این کشور متهم کرده است.

تصاویری که روز پنج‌شنبه در بحبوحه جنگ ۱۸ ماهه مسکو علیه کی‌یف در وبگاه وزارت فرهنگ روسیه به اشتراک گذشته شد، الکساندر بن زِوی سفیر اسرائیل در مسکو را نشان می‌دهد که در کنار اولگا لیوبیموا وزیر فرهنگ روسیه، اسناد امضا شده توافقنامه همکاری سینمایی میان دو کشور را رو به دوربین‌ها در دست گرفته‌اند.

بر اساس اعلام وزارت فرهنگ روسیه، این توافقنامه به کارگردانان دو کشور امکان می‌دهد تا پروژه‌های مشترک سینمایی را با تسهیلاتی ویژه کلید بزنند و به آرشیو تصاویر موجود در دو کشور دسترسی داشته باشند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، مراحل مقدماتی و مذاکرات اولیه برای انعقاد این توافق پیش‌‌تر از سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز شده بود.

خانم اولگا لیوبیموا، وزیر فرهنگ روسیه در مراسم امضای این توافقنامه گفت: «می‌دانم که جامعه حرفه‌ای چقدر منتظر این سند بوده است و چقدر این توافقنامه برای کار مشترک مفید خواهد بود. برنامه‌های زیادی در پیش است و من مطمئن هستم که این توافق به ارتقای سطح همکاری مشترک میان دو کشور خواهد کرد.»

وی این توافق را مهم خواند و تصریح کرد: «ما مشتاقانه منتظر کارگردانان اسرائیلی در برنامه‌های سینمایی رقابتی خود هستیم.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

در بیانیه‌ وزارت فرهنگ روسیه نیز به همین مناسبت آمده است: «این توافقنامه به طرفین امکان می‌دهد تا ضمن تبادل تجربیات، پروژه‌های مشترک سینمایی را توسعه دهند تا از این راه سرمایه‌های مضاعفی را برای صنعت فیلم روسیه و اسرائیل به ارمغان بیاورند.»

سفیر اسرائیل در مسکو در این خصوص گفت: «من متقاعد شده‌ام که فیلم‌های مشترک زیادی خواهیم داشت. تهیه کنندگان زیادی علاقمند به همکاری هستند.»

اسرائیل طی ۱۸ ماه گذشته بارها به دلیل تصمیم برای ادامه تعامل با روسیه پس از حمله به اوکراین و امتناع از ارائه کمک نظامی مورد نیاز کی‌یف مورد انتقاد قرار گرفته است.

مقامات اسرائیلی پیش‌تر ضمن اعلام ارائه کمک‌های پزشکی و دیگر کمک‌ها به اوکراین، تاکید کرده‌اند که تل‌آویو برای هماهنگی فعالیت‌ها و اقدامات در سوریه باید با مسکو تعامل و ارتباط داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رأی به ثبت ویرانه‌های اریحا به عنوان یک اثر باستانی فلسطین در فهرست میراث جهانی

تصمیم جدید کمیسیون اروپا: ورود خودروهای روسی به اتحادیه ممنوع

با ۱۱ فیلم برتر سینمای اروپا در قرن جاری آشنا شوید