Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تصمیم جدید کمیسیون اروپا: ورود خودروهای روسی به اتحادیه ممنوع

Photo
Photo Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا از کشورهای عضو خواسته است که ورود وسایل نقلیه‌ دارای پلاک روسی را به خاک خود ممنوع کنند.

آگهی

این ممنوعیت بخشی از تحریم‌هایی است که اتحادیه اروپا به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بر مسکو اعمال کرده است. اگرچه این تحریم‌ها ماه‌هاست که اعمال می‌شوند، اما اتحادیه اروپا روز جمعه با هدف تضمین شیوه درست و یکپارچه اعمال این ممنوعیت‌ها توسط اعضاء، شیوه‌نامه‌های خود را به‌روز‌رسانی کرد.

براساس شیوه‌نامه مزبور، این ممنوعیت بر تمام وسایل نقلیه موتوری که دارای پلاک روسی هستند و در روسیه به ثبت رسیده‌اند اعمال می‌شود. 

این که آیا این وسایل نقلیه به استفاده شخصی یا تجاری می‌رسند یا برای زمان طولانی مدت یا کوتاه مدت در اتحادیه اروپا می‌مانند «بی‌ربط» قلمداد می‌شود و نباید تغییری در شیوه برخورد با آن‌ها ایجاد کند.

این دستور‌العمل همچنین از مقامات کشورهای عضو می‌خواهد از عدم ورود فهرست بلندبالایی از «وسایل شخصی» تولید روسیه به اتحادیه اروپا اطمینان حاصل کنند.

این فهرست شامل وسایل شخصی معمولی همچون تیغ‌های اصلاح، نخ دندان، اسپری زیر بغل، صابون و کفش است. فهرست مزبور همچنین مواردی متعددی چون لاستیک‌های پنوماتیک خودرو، سیستم‌های رادیویی و ژنراتورهای الکتریکی که می‌توانند کاربرد نظامی داشته باشند را شامل می‌شود.

با این حال اگر این محصولات ساخت روسیه برای «استفاده شخصی اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اعضای خانواده درجه‌ اول آنها» باشند، از این قانون معاف‌ هستند.

دنیل فری، سخنگوی کمیسیون اروپا دلیل به‌روز‌رسانی این شیوه‌نامه را تلاش مداوم اتحادیه اروپا برای جلوگیری از دورزدن تحریم‌ها عنوان کرد و گفت: «به عنوان بخشی از کلیت اعمال تحریم‌ها، ما به صورت مداوم با کشورهای عضو در تماس هستیم تا هرگونه شک و شبهه موجود را حل و فصل کنیم. تحریم ‌ها باید قاطعانه اعمال و اجرا شوند.»

آقای فری افزود: «پیروی از ممنوعیت ورود خودروهای روسی اجباری است و در قوانین اتحادیه اروپا گنجانده شده است، اما انتخاب شیوه اجرای آن به کشورهای عضو بستگی دارد. برای مثال مصادره یکی از این شیوه‌ها است.»

شهروندان روسیه همچنان می‌توانند با خودرویی فاقد پلاک روسی وارد اتحادیه اروپا شوند. البته صدور ویزا امری ملی قلمداد شده و به رویکرد متفاوت کشورهای عضو اتحادیه اروپا وابسته است.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پاسخ به این بروزرسانی گفت: «این تنها نژادپرستی است، نژادپرستی خالص است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت پروژه کلیدی شرکت «بی.‌ام.‌و» در شهر کوچکی از ایالت باواریای آلمان رقم می‌خورد

کارنامه عملکرد رئیس کمیسیون اروپا؛ آیا تعهدات و وعده‌های سال گذشته محقق شد؟

اسرائیل توافقنامه همکاری سینمایی با روسیه امضا کرد