Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوکراین: سکوهای نفت و گاز را در نزدیکی کریمه از روسیه پس گرفتیم

سرباز اوکراینی در نزدیکی باهموت
سرباز اوکراینی در نزدیکی باهموت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«جی‌یو‌آر»، سازمان اطلاعات نظامی اوکراین اعلام کرد که نیروهای کی‌یف سکوهای حفاری معروف به «سکوهای بویکو» را در یک عملیات «منحصر به فرد» از اشغال روسیه آزاد کرده‌اند؛ این ادعا هنوز توسط روسیه تایید نشده است.

آگهی

مقامات اطلاعاتی اوکراین اعلام کردند که نیروهای ویژه این کشور چندین سکوی حفاری نفت و گاز را در نزدیکی کریمه از روسیه پس گرفته‌اند. این سکوها پس از اشغال شبه جزیره کریمه به دست نیروهای روسیه، به تصرف مسکو درآمد و از آن زمان، مسکو از این سکوها برای اهداف نظامی استفاده می‌کرده است. 

با این حال، روسیه هنوز نسبت به این صحبت‌ها واکنشی نشان نداده است و نمی‌توان به طور مستقل ادعای اوکراین را تایید کرد. 

«جی‌یو‌آر» در ویدئویی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده، می‌گوید بازپس گیری کنترل سکوهای «بویکو» برای اوکراین از اهمیت راهبردی برخوردار است و در نتیجه، روسیه توانایی استفاده از آنها را با اهداف نظامی از دست داده است. 

در بیانیه سازمان اطلاعات نظامی اوکراین آمده است: «روسیه از توانایی کنترل کامل آب‌های دریای سیاه محروم شده و این باعث می‌شود اوکراین به بازپس‌گیری کریمه نزدیک‌تر شود.»

به گفته «جی‌یو‌آر» در طول این عملیات، درگیری‌ میان نیروهای ویژه اوکراین و یک جت روسی روی داده و درنهایت جت روسی آسیب دیده و مجبور به عقب نشینی شده است. 

به گفته آنها، اوکراین همچنین «غنائم ارزشمند» دیگری از جمله مهمات هلیکوپتر و یک سیستم راداری که می‌تواند حرکت کشتی‌ها در دریای سیاه را ردیابی کند، به دست آورده است. 

قبل از اینکه روسیه شبه جزیره کریمه را تصرف کند، اوکراین بخش قابل توجهی از گاز طبیعی خود را از دریای سیاه استخراج می‌کرد. این میدان، نه تنها گاز کریمه بلکه گاز مناطق اصلی اوکراین را هم تامین می‌کرد. 

اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهایش در هفته گذشته طی حملات متقابل خود علیه نیروهای روسیه، قلمروهای بیشتری را در جبهه شرقی و جنوبی بازپس گرفته‌اند. 

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین در اظهاراتی گفت که اوکراین نزدیک به دو کیلومتر مربع از اراضی اطراف شهر باهموت شرقی را در ماه مه پس از مدت‌ها درگیری شدید پس گرفته است. 

او همچنین گفته است که ارتش اوکراین در هفته گذشته ۴.۸ کیلومتر مربع از بخش جنوبی ناحیه تاوریا را هم پس گرفته است. 

خانم مالیار ادامه داده است که نیروهای اوکراینی بخشی از روستای اوپیتن در جنوب شرق شهر آودیوکا را به تصرف خود درآورده‌اند و در نزدیکی روستای نوومایورسک در شرق دونتسک «موفقیت جزئی» داشته‌اند. 

او همچنین از «موفقیت‌هایی» در نزدیکی روستای آندریوکا و کلیشچیوکا در جنوب باهموت خبر داده است. 

به گفته معاون وزیر دفاع اوکراین نیروهای این کشور از زمان شروع ضدحمله در اوایل ماه ژوئن حدود ۴۹ کیلومتر مربع در نزدیکی باهموت را به کنترل خود درآورده‌اند. در سمت تاوریا بیش از ۲۵۶ کیلومتر مربع بازپس گرفته شده است. 

ادعاهای خانم مالیار به طور مستقل قابل تایید نیست. روسیه برخی از گزارش‌های اخیر در مورد پیشروی‌ نیروهای اوکراینی را رد کرده است. 

در همین حال دیمترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین گفت که او درباره تجهیزات دفاع هوایی با همتای آلمانی خود در کی‌یف صحبت کرده و گفته که اوکراین برای اطمینان از صادرات غلات به سیستم‌های بیشتری برای محافظت از بنادر خود در برابر حملات هوایی روسیه نیاز دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کولبا همچنین از برلین خواسته است هرچه سریع‌تر موشک‌های تاروس را به اوکراین ارسال کنند. او در کنفرانس خبری در کی‌یف گفت: «به هرحال این کار باید انجام شود، فقط مساله زمان است و من نمی‌فهمم که چرا زمان را تلف می‌کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله ۳۲ «پهپاد انتحاری شاهد» به کی‌یف؛ اوکراین: ۲۵ پهپاد را منهدم کردیم

«روسیه گاز می‌دهد و پول خون جنگ اوکراین را می‌ستاند»؛ اتریش نماینده اتحادیه اروپا را احضار کرد

آثار باستانی غارت‌شده عراق؛ مجموعه‌های باستانی دیگری از ژاپن و سوئیس در راه بغداد است