رأی به ثبت ویرانه‌های اریحا به عنوان یک اثر باستانی فلسطین در فهرست میراث جهانی

Hisham Palace
Hisham Palace Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیته میراث جهانی سازمان ملل ویرانه‌های «شهر باستانی اریحا» واقع در کرانه باختری را به عنوان یک میراث جهانی متعلق به فلسطین به رسمیت شناخت؛ اقدامی که احتمالاً خشم اسرائیل (که کنترل این سرزمین را در دست دارد اما کشور فلسطین را به رسمیت نمی‌شناسد) به همراه خواهد داشت.

آگهی

اریحا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای زمین است و در بخشی از کرانه باختری قرار دارد که در حال حاضر توسط تشکیلات خودگردان فلسطین اداره می‌شود. قدمت این ویرانه‌ها به حدود ۹ هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد.

این تصمیم، در جریان یکی از نشست‌های کمیته میراث جهانی سازمان ملل گرفته شد که زیر نظر یونسکو در شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار شد.

اسرائیل در سال ۲۰۱۹ میلادی از سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) خارج شد و این سازمان را به تعصب نسبت به خود و زیر سوال بردن ارتباط این کشور با سرزمین مقدس متهم کرد.

اسرائیل پیش از آن در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز با پذیرش فلسطین به عنوان یک عضو یونسکو مخالفت کرده بود.

با این حال، اسرائیل همچنان عضو کنوانسیون میراث جهانی است و به همین دلیل هیأتی را به نشست ریاض فرستاده بود.

اسرائیل کرانه باختری همچنین غزه و بیت‌المقدس شرقی را در جریان جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی تصرف کرد. فلسطینی‌ها هر سه سرزمین را بخشی از کشور آینده خود می‌دانند؛ اما در مقابل اسرائیل تاکید دارد که کرانه باختری مرکز فرهنگی قوم یهود است.

بیش از یک دهه است که هیچ مذاکره جدی یا اساسی برای صلح در این منطقه برگزار نشده و اسرائیل در حال حاضر توسط ملی‌گراترین و مذهبی‌ترین دولت تاریخ خود رهبری می‌شود و هر حرکتی به سوی تشکیل کشور فلسطین را تقریبا غیرقابل تصور می‌کند.

شهر مدرن اریحا نیز به دلیل مکان‌های تاریخی همچنین نزدیکی‌اش به دریای مرده، یک جاذبه‌ مهم گردشگری است.

پیش از این در سال ۲۰۲۱ میلادی تشکیلات خودگردان فلسطین، از بخش بزرگی از کف موزائیکی بازسازی شدۀ «کاخ هشام» در نزدیکی اریحا که یکی از بزرگترین هنرهای موزاییکی خاورمیانه را به نمایش می‌گذارد و قدمت آن به قرن هشتم بازمی‌گردد، رونمایی کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائيل به کمک هوش مصنوعی صدها سند مربوط به جنگ ۱۹۷۳ را منتشر کرد

اسرائیل توافقنامه همکاری سینمایی با روسیه امضا کرد

افشای اسناد محرمانه اسرائیل پس از نیم قرن؛ گلدا مایر از تشکیل «کشور فلسطین» صحبت کرده بود