Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افشای اسناد محرمانه اسرائیل پس از نیم قرن؛ گلدا مایر از تشکیل «کشور فلسطین» صحبت کرده بود

گلدا مایر نخست وزیر اسبق اسرائیل
گلدا مایر نخست وزیر اسبق اسرائیل Copyright آسوشیتد پرس
Copyright آسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسنادی که به تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج‌ شده‌اند، نشان می‌دهند که گلدا مایر، نخست‌وزیر سابق اسرائیل به احتمال تشکیل کشور فلسطین در آینده اذعان کرده است.

آگهی

گلدا مایر که از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ میلادی مقام نخست‌وزیری اسرائیل را در دست داشت، یکی از قدرتمندترین زنان تاریخ این کشور و اولین رئیس دولت زن در خاورمیانه مدرن محسوب می‌شود.

عموما از وی نقل شده است که گفته بود «چیزی به نام "فلسطینی‌ها" وجود نداشته است»؛ با این حال اسنادی که به تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده‌اند نشان می‌دهند او در سال ۱۹۷۰ میلادی یعنی سه سال پس از جنگ شش روزه اسرائیل با اعراب، امکان تشکیل کشور فلسطینی در آینده را احتمالی تحقق‌پذیر می‌دانسته است.

این اسناد که روز دوشنبه ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد) توسط روزنامه هاآرتص اسرائیل منتشر شدند، متن مذاکرات جلسه‌ای در اکتبر ۱۹۷۰ را نشان می‌دهند که با حضور وزرای ارشد کابینه از جمله موشه دایان، وزیر دفاع برگزار شده و در آن امکان تشکیل کشور فلسطینی مورد بحث قرار گرفته است.

بنابر این مدارک، خانم مایر در ابتدای این نشست گفته است: «لازم است در مرحله آتی، گزینه‌ای برای خودمختاری دراختیار اعراب یهودیه و سامریه [در کرانه باختری رود اردن] قرار دهیم. البته و اگر زمانی این کار برای ما مناسب باشد.»

او اضافه می‌کند: «به عبارت دیگر، کشور دیگری [در کنار اسرائیل] وجود خواهد داشت.»

نخست‌وزیر وقت اسرائیل مذاکرات را با این استدلال آغاز می‌کند که پیروزی این کشور در جنگ‌های استقلال در برابر اعراب، به تل‌آویو اجازه داده است در مذاکره با فلسطینی‌ها دست بالا را داشته باشد و حداقل امتیازات را ارائه دهد. او از همین رو ایده اورشلیم به عنوان پایتخت یک کشور فلسطینی را رد می‌کند.

عکس: آسوشیتد پرس
گلدا مایر و هنری کسینجر وزیر خارجه وقت آمریکا در سال ۱۹۷۴عکس: آسوشیتد پرس

اسرائیل گالیلی، وزیر کار وقت اسرائیل نیز در این جلسه می‌گوید: «مدتی است که با شدت بیشتری احساس می‌کنم آنچه ما "مسئله فلسطین" می‌نامیم، دارد به لحاظ اخلاقی و سیاسی بهترین افرادمان از جمله فرماندهان، ژنرال‌ها و تمامی ارتشیان اسرائیل را آزار می‌دهد. این نشان می‌دهد مشکل چیزی نیست که وارداتی حسابش کنیم، بلکه منشأ درونی دارد و مصنوعی نیست.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این نشست هرچند سایر وزرای حاضر از بحث درباره ایده تشکیل کشور فلسطین در آینده استقبال می‌کنند، با این حال می‌‌گویند که اسرائیل باید بسیار در این خصوص محتاط باشد.

از آن جمله ایگال آلون، وزیر آموزش وقت اسرائیل اظهار می‌کند که اقدام اسرائیل در به رسمیت شناختن کشور فلسطینی همچون بیانیه بالفور تلقی خواهد شد؛ اعلامیه‌ای که در آن بریتانیا با تشکیل «خانه ملّی برای مردم یهود» موافقت کرد.

آقای آلون در این جلسه می‌گوید که به شخصه تشویق به تشکیل کشور فلسطینی نمی‌کند، بلکه در این مرحله بستن یک معاهده صلح را عملی‌تر می‌بیند. امری که اجازه می‌دهد در دراز مدت در مورد سایر گزینه‌ها، از جمله تشکیل یک کشور خودگران فلسطینی بحث شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک زندان‌بان زن در اسرائیل مظنون به برقراری رابطه جنسی با زندانی فلسطینی است

جوزپ بورل در نشست جمع‌آوری کمک برای فلسطین: راه حل دو کشور تنها راه برقراری صلح در منطقه است

چراغ سبز اسرائیل به از سرگیری مذاکره آزادی گروگان‌ها؛تاثیر اراده دیوان کیفری یا تصمیم ۳ کشور اروپایی