Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نظرسنجی؛ فلسطینی‌ها جنگ با اسرائيل را به ایده دو دولت و حماس را به تشکیلات خودگردان ترجیح می‌دهند

پرچم فلسطین
پرچم فلسطین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس نتایج یک نظرسنجی، اکثریت فلسطینی‌ها معتقدند گروه‌های مبارزی چون حماس و جهاد اسلامی بهتر از تشکیلات خودگردان فلسطین در مقابل اسرائيل عمل کرده و جنگیدن با اسرائيل را گزینه بهتری می‌دانند تا ایده تشکیل دو دولت فلسطینی و یهودی.

آگهی

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که ۸۰ درصد فلسطینی‌ها خواهان کنار رفتن محمود عباس از ریاست تشکیلات خودگردان هستند. 

روزنامه جروزالم پست در گزارشی در این رابطه می‌نویسد بر اساس این نظرسنجی که توسط مرکز تحقیقات سیاست و نظرسنجی فلسطین در رام‌الله انجام شده اکثریت فلسطینی‌ها معتقدند تأسیس گروه‌های اسلامی رادیکال مانند حماس و جهاد اسلامی فلسطین و مشارکت آنها در مبارزه مسلحانه علیه اسرائیل بهترین اتفاقی بود که از سال ۱۹۴۸ برای مردم فلسطین رخ داده است.

همچنین تنها ۲۷ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی از راه حل دو دولت حمایت و ۷۰ درصد هم مخالف آن هستند. 

علاوه بر این، ۵۲ درصد از فلسطینی‌ها معتقدند که مبارزه مسلحانه علیه اسرائیل مؤثرترین وسیله برای پایان دادن به «اشغالگری» اسرائیل و ساختن کشور فلسطین است. 

در مقابل تنها ۲۱ درصد گفتند که از دستیابی به این اهداف از طریق مذاکره حمایت می‌کنند، در حالی که ۲۲ درصد «مقاومت مردمی» را ترجیح می‌دهند.

در این نظرسنجی ۱۲۷۰ فلسطینی شرکت کرده‌اند که نظرات آنها با مصاحبه حضوری دریافت شده است. همچنین برگزار کنندگان ۳ درصد حاشیه خطا برای این پژوهش میدانی در نظر گرفته‌اند. 

در پاسخ به این سوال که مثبت‌ترین یا بهترین اتفاقی که برای مردم فلسطین از زمان یوم‌النکبت (اصطلاحی که فلسطینی‌ها برای تشریح تأسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ به کار می‌برند) چه بوده است، بیشترین درصد (۲۴%) گفتند که این اتفاق تاسیس جنبش‌های اسلامی مانند حماس و جهاد اسلامی فلسطین و شرکت آنها در مبارزه مسلحانه علیه اسرائيل بوده است. این دو گروه تحت حمایت ایران در دهه ۱۹۸۰ تاسیس شدند. 

در مقابل ۲۱ درصد دیگر از پاسخ دهندگان گفتند فوران دو انتفاضه در سال ۱۹۸۷ و ۲۰۰۰ بهترین اتفاقی بود که برای مردم فلسطین در این مدت رخ داده افتاد. 

هجده درصد هم گفتند که تأسیس ساف در اوایل دهه ۱۹۶۰ بهترین اتفاقی بود که برای فلسطینیان افتاد. این در حالیست که تنها ۱۴ درصد گفتند که تأسیس تشکیلات خودگردان فلسطین پس از امضای توافقنامه اسلو در سال ۱۹۹۳ مثبت‌ترین اتفاقی بوده که از زمان تاسیس اسرائيل برای فلسطینی‌ها رخ داده است. 

قدرت نظامی و اقتصادی اسرائیل

در بخش دیگری از این نظرسنجی ۴۲‍ درصد از فلسطینی‌ها در پاسخ به سوالی برای توصیف جایگاه اسرائیل در هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس آن گفتند که این کشور از نظر اقتصادی و نظامی یکی از قدرتمندترین‌های جهان است. در مقابل، ۳۵ درصد بر این باورند که اسرائیل دولتی ضعیف و چندپاره در آستانه فروپاشی است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۶۶ درصد فلسطینی‌ها معتقدند که اسرائیل صدمین سالگرد تاسیس خود را جشن نمی‌گیرد. 

اکثریت قریب به اتفاق، معادل ۷۱ درصد از مردم فلسطین هم حمایت خود را از تشکیل گروه‌های مسلح مانند گردان جنین ابراز کردند. بیش از ۸۵ درصد از پاسخ دهندگان هم گفته‌اند که تشکیلات خودگردان فلسطین حق دستگیری اعضای گروه‌های مسلح را برای جلوگیری از انجام حملات علیه اسرائیل ندارد.

این نتایج همچنین نشان داد که اسماعیل هنیه، رهبر حماس، محبوب‌تر از محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان است و اگر امروز انتخابات در سرزمین‌های فلسطینی برگزار شود هنیه با ۵۶ آرا در مقابل محمود عباس با ۳۳ درصد پیروز خواهد شد. 

۲۷ درصد در پاسخ به سوالی درباره نامزد مورد نظر خود برای جانشینی عباس ۸۷ ساله، مروان برغوتی رهبر زندانی فتح را انتخاب کردند. هنیه، رهبر حماس در جایگاه دوم و نخست وزیر تشکیلات خودگردان، محمد شتیه، سوم شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس این نظرسنجی، اکثریت قریب به اتفاق ۸۰ درصد از مردم فلسطین خواهان استعفای عباس هستند. در آخرین نظرسنجی که سه ماه پیش انجام شد، ۷۷ درصد از پاسخ دهندگان گفته بودند که خواهان کناره‌گیری عباس هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک نوجوان ۱۷ ساله فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی در رام‌الله کشته شد

اسرائيل محدودیت‌های ورود را برای دوتابعیتی‌های آمریکایی-ایرانی کاهش داد

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند