Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سفیر اوکراین در اسرائیل پس از متهم شدن تل‌آویو به جانبداری از روسیه احضار شد

عکس تزئینی از پرچم‌های اسرائیل و اوکرین
عکس تزئینی از پرچم‌های اسرائیل و اوکرین Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل از زمانی که روسیه در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم نظامی خود را به اوکراین آغاز کرد موضعی محتاطانه در پیش گرفت و تلاش کرد تا در این رویارویی نظامی بی طرف بماند.

آگهی

وزارت امور خارجه اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد که سفیر اوکراین در این کشور را برای پاره‌ای از توضیحات احضار کرده است.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که سفارت اوکراین در اسرائیل، تل‌آویو را به موضع‌گیری به نفع روسیه و همکاری با این کشور متهم کرد.

در بیاینه دستگاه دیپلماسی اسرائیل آمده است: «یِوگن کورنیچوک، سفیر اوکراین به دلیل اظهارات مکرر علیه سیاست اسرائیل روز سوم ژوئیه برای ادای توضیحات لازم به در وزارت امور خارجه احضار شده است».

این بیانیه در عین حال می‌افزاید: «دولت اسرائیل طبق توافق میان دو کشور به همکاری خود با اوکراین ادامه می دهد. اما رفتار سفیر کمکی در این میان نمی کند.»

«بی طرفی و امتناع از کمک‌‌رسانی»

اسرائیل از زمانی که روسیه در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم نظامی خود را به اوکراین آغاز کرد موضعی محتاطانه در پیش گرفت و تلاش کرد تا در این رویارویی نظامی بی طرف بماند.

تل‌آویو پیش‌تر کمک‌های بشردوستانه و سامانه‌های هشدار موشکی در اختیار کی‌یف قرار داده اما هنوز کمک نظامی به اوکراین ارسال نکرده است.

از سوی دیگر، دولت اسرائیل همچنین به دیگر کشورها اجازه نداده است که تسلیحات اسرائیلی را در اختیار اوکراین قرار دهند.

تردید در خصوص ارسال سلاح به اوکراین تا حد زیادی از مکانیسم رفع منازعه میان اسرائیل و روسیه ناشی می‌شود؛ این مکانیزم به ارتش اسرائیل امکان می‌دهد تا بتواند مواضع ایران در خاک سوریه و در نزدیکی مرز‌های شمالی خود را هدف قرار دهد.

سفارت اوکراین روز یکشنبه «دولت کنونی اسرائیل» را به انتخاب «مسیر همکاری نزدیک با فدراسیون روسیه» متهم کرد.

مسئولان سفارت اوکراین همچنین بر «عدم ارسال کمک‌های بشردوستانه» از سوی اسرائیل به اوکراین تأکید و به اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور اشاره کرده‌اند که گفته بود اسرائیل برای ادامه حملات هوایی خود علیه اهداف ایرانی در سوریه، نیاز به همکاری با روسیه دارد.

«گفتمان عوام‌فریبانه»

نتانیاهو در مصاحبه با جروزالم پست همچنین مدعی شده بود که کمک نظامی به اوکراین با این خطر روبرو است که سلاح‌ها و تجهیزات نظامی به دست ایران بیافتد و سپس علیه اسرائیل به کار گرفته شود.

در بیانیه سفارت اوکراین که روز یکشنبه منتشر شد آمده است: «رهبران اسرائیلی که پشت گفتمان عوام فریبانه درباره بی طرفی خود پنهان شده اند (و اگرچه دیگر آن را پنهان نمی کنند) فعالانه در حال ایجاد روابط با فدراسیون روسیه هستند.

مسئولان سفارت اوکراین در این بیانیه تاکید کرده‌اند که موضع به اصطلاح بی‌طرفانه دولت اسرائیل، در واقع نوعی جانبداری آشکار در میدان به نفع روسیه است.

در این بیانیه همچنین از دولت اسرائیل درخواست شده که «موضع خود را تغییر دهد و با ارسال تجهیزات دفاعی از اوکراین حمایت کند.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«اسرائیل اطلاعات پهپادهای ایرانی را در اختیار اوکراین قرار داده است»

کشته شدن ۸ نظامی اسرائیلی در جنوب غزه؛ جنجال بر سر قانون معافیت از خدمت حریدی‌ها بالا می‌گیرد

گالانت فرانسه را به اتخاذ «سیاست‌های خصمانه» در قبال اسرائیل متهم کرد